ده گونه ماهی برتر کشف شده در سال ۲۰۱۷

۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ترجمه پژمان اسلامی


ده گونه ماهی برتر کشف شده در سال ۲۰۱۷


در طول ۱۲ ماه گذشته از سال ۲۰۱۷ بیش از ۱۸ گونه ماهی جدید از نواحی ساحلی در اکوسیستم های دریایی کشف و شناسایی شده است. برخی از این گونه ها به سرعت در صنعت آکواریوم وارد شده و برخی دیگر تنها به عنوان یک کشف جدید برای دانشمندان بسیار پر اهمیت هستند. دراین مطلب به ۱۰ نمونه از ماهیان کشف شده جدید در سال ۲۰۱۷ می پردازیم که بیشترین اهمیت را در صنعت آکواریوم داشته اند.

شماره ۱۰

نام علمی: Pseudanthias tequila

این گونه آنتیاس در اوایل سال ۲۰۱۷ در جزیره اگاساوارا در اسپانیا در قسمت های از تپه های مرجانی با عمق بالا کشف شده است.


شماره ۹

نام علمی: Navigobius kaguya

این گونه نیز یکی از نمونه های معرفی شده از Lemon & co می باشد. اولین گونه از این جنس در فیلپین در اوایل سال ۲۰۱۷ جمع آوری و به صنعت آکواریوم معرفی شده است. ماهیان این جنس رنگ ها و ساختارهای بی نظیری دارند و دانشمندان حدس می زنند گونه های بیشتری از این جنس در اقیانوس هند پیدا کنند.


شماره ۸

نام علمی: Cirrhilabrus shutmani

راس فرشته ماگما بدون شک یکی از ماهی های فوق العاده ای است که در سال های اخیر یافت شده است. سال گذشته تنها نمونه هایی که از دامنه های عمیق یک آتشفشان زیرین در ساحل شمالی فیلیپین گرفته شده بود توانست توجه بسیار زیادی را به خود جلب کنند و باعث شود تقاضای زیادی برای خرید این ماهی در بین آکواریوم داران در سراسر جهان به وجود آید که خوشبختانه به سرعت قوانین خاصی برای صید این ماهی مشخص شد تا جلوی صید بی رویه آن گرفته شود.


شماره ۷

نام علمی: Sacura sanguinea

کشف این گونه آنتیاس که به نام آنتیاس خونین معرف شده است در بازار ماهی های محلی تایلند اتفاق افتاد، اما حتی بعد از مرگ، ظرافت رنگ های آن شگفت انگیز بوده است. می توانیم امیدوار باشیم که این ماهی در سال ۲۰۱۸ به صنعت آکواریوم معرفی شود.


شماره ۶

نام علمی: Palatogobius incendius

این گونه از گوبی که به نام گوبی امبر (Ember Goby) معروف شده از جمله کوچکترین گونه های کشف شده در سال ۲۰۱۷ می باشد که تنها کمتر از ۲.۵ سانتیمتر طول دارد. این ماهی با بدنی شفاف و رنگ های شگفت انگیز نگاه بسیاری را به خود جلب کرده است.


شماره ۵

نام علمی: Cirrhilabrus efatensis

این گونه که به نام راس فرشته هودد معروف می باشد بسیار نزدیک به گونه Cirrhilabrus bathyphilus که تقریبا در تمامی دریای مرجانی منتهی به جزایر جنوبی ونواوته یافت می شود، می باشد. در صورتی که این گونه جدید تنها در قسمت شمالی این مجمع الجزایر زندگی می کند.


شماره ۴

نام علمی: Grammatonotus xanthostigma

گروپو یک گونه عمق زی و بسیار رنگارنگ و خارق العاده است که به راحتی امکان دیدن این ماهی به صورت زنده از نزدیک وجود ندارد. این گونه در حدود یکسال پیش در فیلیپین و در عمق بیش از ۱۵۰ متری یافت شده است.


شماره ۳

نام علمی: Pseudojuloides splendens

راس مدادی باشکوه ماهی است که بیشتر آکواریوم داران مدت ها است که با آن آشنایی دارند. البته دلیل تغییر در دسته بندی و جنس این ماهی در این سال هنوز هم برای من قابل درک نبوده اما در سال ۲۰۱۷ این ماهی در جنس جدید دسته بندی شده و به عنوان گونه ای جدید معرفی گردید.


شماره ۲

نام علمی: Cirrhilabrus greeni

این ماهی نیز از دسته راس های فرشته می باشد که داری ترکیب بی نظیری از رنگ های قرمز و زرد است. گونه هایی بسیار نزدیک به این ماهی قبلا شناخته شده و به عناوین مختلف در صنعت آکواریوم شناخته شده و نگهداری می شوند.


شماره ۱

نام علمی: Roa rumsfeldi

این پروانه ماهی که به نام پروانه ماهی قهوه ای زشت در دنیای آکواریوم معروف شده است. گونه بسیار نادری است و بسیار کم و به ندرت دیده و صید شده است.


شگفتی دریا و اقیانوس ها برای تمامی علاقه مندان به نوعی مقدس و قابل تحسین می باشد. اقیانوس ها، بخصوص اکوسیستم های مرجانی از جمله زیستگاه های آسیب پذیر می باشند که هر ساله بخش زیادی از آنها از بین رفته و به همراه آنها گونه های بسیاری از آبزیان که همچنان ناشناخته هستند نیز از بین می روند. حتی اگر یکی از گونه های جدید شناخته شده باعث شده است کمی کنجکاو شوید، مطمئن باشید که می توانید برای مبارزه با تخریب این کره آبی، هرچند کوچک (و حتی با استفاده کمتر از انرژی های فسیلی و مواد پلاستیکی) کمک کنید.

بیایید اقیانوس ها را دوباره باشکوه سازیم!

کــلــمات کـلیــدی

نظـرات کاربـران

شما نیز می توانید نظر خود را در اینجا ثبت کنید.

متن نظر شما:
ثــــبــــت