شما چه ماهی ای هستید؟

گردآوری: مسعود ناطقی
ویرایش: مهندس پژمان اسلامی

شما چه ماهی ای هستید؟

شخصیت بیانگر آن دسته از ویژگی های فردی است که الگوهای ثابت رفتاری را نشان می دهد.

این روانشناسی در ابتدا توسط جرجیوف دانشمند بزرگ روسی مطرح شد و بعدها توسط روانشناسان، وارد حیطه روانشناسی شد. در این نظریه فرض بر این است که انسان از سه جوهره اساسی تشکیل شده است که عبارتند از اراده (Body), احساسات (Heart) و فکر (Head) و هر یک از این گروه به سه دسته تقسیم می شود. در این تئوری که بر گرفته از کتاب "اینیاگرام دریچه ای به فراسوی شخصیت" است به لحاظ شخصیتی افراد به 9 دسته تقسیم می شوند.

برای انجام تست شخصیت اینجا را کلیک کنید.

گروه خانه آبزیان با تلاش و مشاوره با متخصصان روانشناسی توانست به هر یک از این تیپ های شخصیتی یک ماهی نسبت دهد که خلق و خو و رفتار ماهی تا حدود زیادی مشابه با تیپ شخصیتی هر فرد است.

ماهی ها و تیپ های شخصیتی

موریش آیدول

اصلاح طلب و کمال گرا

نماد و ماهی شما موریش آیدول است. این ماهی در هاوایی به نام کیهی کیهی به معنای زیگزاگی شناخته می شود. این ماهی تنها ماهی در خانواده Zanclidae به حساب می آید و بسیار نزدیک به خانواده جراح ماهیان است. ماهی بسیار زیبایی است که می توانید آن را در اقیانوس هند، دریای سرخ و تمام دریایهای مناطق استوایی پیدا کنید. این ماهی می تواند تا حدود ۲۳ سانتی متر رشد کند. کلمه موریش به معنای آفریقایی و کلمه آیدول به معنای بت است. این ماهی در بین آکواریوم داران نیز بسیار محبوب است اما عمر بسیار کمی در آکواریوم های کوچک به دلیل رژیم غذایی بسیار خاص خود دارد. این ماهی با بدن دیسک مانند و نوار های سفید، زرد و مشکی و باله های بسیار بلند، زیبایی بی نظیری دارد و به همین دلیل در بین آکواریوم داران بسیار محبوب است. این ماهی دهان بسیار کوچکی در انهای پوزه بلند و کشیده خود دارد و با توجه به باله بالایی خود بسیار شبیه به پروانه های آنتن دار است.

شما آرمانگرا، عادل، مسئول، جدی، قابل اعتماد، مبادی اخلاق، صادق، پایدار و قوی، وقت شناس، منضبط و همچنین قضاوت گر، منتقد، عیب جو، موشکاف، ریز بین، عصبانی، متوقع، زورگو، نصیحت گر و زیاد از حد جدی هستید.

راس ماهی آرایشگر

مهر طلب و کمک گرا

نماد و ماهی شما راس ماهی آرایشگر است. این ماهی یک رابطه همزیستی با دیگر ماهیان ساکن تپه های مرجانی دارد و به نظافت بدن ماهیان دیگر و حذف انگل های سطحی آنها کمک می کند. راس آرایشگر یک ماهی بسیار آرام و صلح طلب و در عین حال جذاب است که با حرکاتی بسیار خاص در اطراف ماهی های میزبان سعی در جلب توجه آنها و آرام کردن آنها کرده تا به آن اجازه تمیز کردن و حذف انگل ها را از سطح بدن، باله ها، آبشش ها و یا حتی دهان ماهیان بزرگتر را بدهند. دیده شده است که دسته ای از این ماهی ها اقدام به پرپایی یک ایستگاه نظافت دریایی در منطقه شناخته شده ای از یک تپه مرجانی می کنند تا ماهیان دیگر به راحتی در این محدوده برای دریافت سرویس نظافت قرار بگیرند و حتی دیده شده که این ماهی بدون ترس در داخل دهان ماهیان بزرگتر مثل مارماهی ها و هامور ماهیان وارد شده و اقدام به نظافت آنها می کند.

شما مهربان، دلسوز، پشتیبان، حساس، سازگار، سخاوتمند، پذیرا، فداکار، با گذشت، دگر اندیش و همچنین نیازمند، محتاج، مداخله گر، حسود، متوقع و فضول هستید.

خروس ماهی

موفقیت طلب وعمل گرا

نماد و ماهی شما خروس ماهی است. این ماهی با نام های شیر ماهی، بوقلمون ماهی، اژدها ماهی و عنکبوت ماهی در کشور های مختلف شناخته می شود. اکثر گونه های خروس ماهی دارای تیغ های سمی هستند و بایستی از تماس مستقیم دست با آنها پرهیز کرد. محل زندگی این ماهی در آب های آرام بوده و بسیاری از ماهیگیران با دیدن این ماهی بر سر قلاب خود، هیجان زده شده و آن را با دست می گیرند و مورد آسیب زهر این ماهی قرار می گیرند. این گونه یکی از ماهیان نسبتا مقاوم برای نگهداری در آکواریوم است که باید با غذای زنده تغذیه شود و سپس به آرامی به خوردن غذاهای منجمد عادت داده شود.

شما هدف گرا، فعال، پر انرژی، مطلع، قاطع، پر شور و شوق، مدیر و بازاریاب، ابداع کننده، موثر و موفق و همچنین خود بزرگ بین، بی احساس و بی عاطفه، بیش از حد پر کار، با سیاست و حسابگر، متظاهر و بازیگر هستید.

دلقک ماهی اسلاریس

هنر دوست و فرد گرا

نماد و ماهی شما دلقک ماهی اسلاریس است. این ماهی مشابه مابقی دلقک ماهی رفتار های نیمه تهاجمی دارد اما به نسبت بقیه گونه ها بسیار آرام تر است اما رفتار های این ماهی نیز با افزایش سن خشن تر خواهد شد. این ماهی در دریا از کپپودها، امفی پودها، میگوها و سخت پوستان کوچک و همچنین جلبک ها و بی مهرهای دیگر تغذیه می کنند. یک شقایق بزرگ در دریا اصولا میزبان یک جفت از این دلقک ماهی ها به همراه یک یا چند دلقک ماهی کوچکتر از همان گونه است. گفته می شود این ماهی در دریا بسیار به شقایق خود وابسته است و بیش از ۳۰ سانتی متر از آن فاصله نمی گیرد.

شما خلاق و آراسته، مبادی آداب ، میهن پرست، کنجکاو، اصیل، پر بار و با محتوا، نوع گرا، مهربان، متشخص و همچنین خود شیفته، ماتم گرا و غم دوست، نمایشگر و خودنما، دوری گزین، بی حوصله و اغراق گر هستید.

فرشته ماهی امپراتور

فکور و مشاهده گر

نماد و ماهی شما فرشته ماهی امپراتور است. این ماهی در محیط های طبیعی اصولا به صورت منفرد دیده می شود. اما می توانید گروه هایی از یک ماهی نر به همراه یک یا چند ماهی ماده را نیز مشاهده نمایید. این ماهی در آکواریوم اصولا رفتار آرامی با سایر ماهی ها دارد اما می تواند در مقابل سایر گونه های فرشته ماهیان بزرگ به خصوص فرشته ماهی امپراتور دیگر رفتار بسیار تهاجمی از خود نشان دهد. این ماهی ممکن به ماهیان کوچکی مثل گوبی ها، دلقک ها و بلنی ها آسیب وارد کند و باید به عنوان آخرین گزینه به یک آکواریوم اضافه شود. البته تا قبل از بلوغ رفتار بسیار آرامی دارد ولی این شرایط با شروع بلوغ تغییر می کند و بسیار قلمروطلب خواهد شد. گزارش شده است که چشمان برخی از کوسه ها و سفره ماهی های کف زی آرام توسط این ماهی به شدت آسیب دیده است.

شما فلسفه گرا، با فکر و معقول، تجزیه و تحلیل گر، حقیقت جو، آگاه، بذله گو، دلسوز، پذیرا و خونسرد و همچنین منزوی و کم عاطفه، ناتوان در برقراری ارتباط، بیش از حد متفکر و دانش گرا، مرموز و طمع کار هستید.

جراح بلو تانگ

محتاط و شک گرا

نماد و ماهی شما جراح ماهی بلوتانگ است. اندازه ماهی بالغ بین ۱۲ تا ۳۸ سانتی متر است اما متوسط اندازه گزارش شده از این ماهی در دریا بین ۲۵ تا ۳۱ سانتی متر می باشد. وزن متوسط یک ماهی بالغ در حدود ۶۰۰ گرم است و ماهی های نر اصولا از ماهی های ماده بزرگتر هستند. استفاده از نام جراح برای این خانواده در حقیقت به دلیل وجود یک تیغه در انتهای بدن و بر روی ساقه دمی است که از ستون فقرات ماهی منشا می گیرد و حاوی سمی است که می تواند بر روی شکارچیان کوچک تاثير فلج کننده ای داشته باشد اما در انسان فقط می تواند باعث برود درد شود. این تیغ در یک شیار در زیر پوست ماهی قرار گرفته است که ماهی می تواند در مواقع لزوم آن را گسترش داده و از آن برای دفاع از خود استفاده کند. این تیغه به وسیله ماهیچه هایی به ستون فقرات ماهی متصل شده است. زمانی که این تیغ باز می شود بسیار شبیه به تیغ جراحی است. ماهی های جوان اصولا در دسته های کوچک و اطراف مرجان ها هستند تا بتوانند در زمان احساس خطر به سرعت در لابه لای شاخه های مرجان ها مخفی شوند. در حقیقت این ماهی به همراه دلقک ماهی اسلاریس از زمان پخش انیمشن در جستجوی نمو بسیار محبوب شده است زیرا کارکتر Dory در این انیمشن بر اساس این ماهی شکل گرفته است.

شما قابل اعتماد، معنوی، با ثبات، با احساس، پایدار، سنتی و با فرهنگ، محتاط، مدعی حق، با تدبیر و همچنین منفی باف، شکاک، ملاحظه کار، متعصب، سخت گیر، نکته بین، بی اراده، ترسو و مستبد هستید.

جراح ماهی دم زرد

خوشگذران و لذت گرا

نماد و ماهی شما جراح ماهی دم زرد است. این ماهی بسیار پر تحرک می باشد و به فضای زیادی برای شنا کردن و صخره ها و مرجان های زیادی برای مخفی شدن و استراحت کردن در حفره ها و شکاف های آنها نیاز دارد. در محیط های طبیعی این ماهی در اعماق ۲ تا ۲۰ متر در اطراف تپه های مرجانی در بیشتر مواقع به صورت تکی دیده می شود که البته امکان مشاهده این ماهی به صورت جفت و یا در گروه های بزرگ هم با توجه به شرایط و فصل های مختلف وجود دارد. ماهیان نابالغ اصولا در زیر یک مرجان بزرگ قرار می گیرند و رفتار های بسیار مرموزی داشته به صورت آهسته به بیرون سرک کشیده و در بین شاخه های مرجان ها شنا می کنند.

شما برونگرا و اجتماعی، شاد، خوش مشرب، خوش بین، پر انرژی و شلوغ، هوشیار، فی البداهه و همچنین ناسازگار، غیر مسئول، خوش گذران، کند، آهسته، پر حرف و فراموشکار هستید.

ماشه ماهی دلقک

رئیس و کنترلگر

نماد و ماهی شما ماشه ماهی دلقک است. این ماهی دارای رنگ بندی بسیار جالبی است و از جمله گونه هایی است که شاید اکثر آکواریوم دارهای خانگی مایل باشند به آکواریوم خود اضافه کنند. این ماهی در طبیعت در اطراف تپه های مرجانی و مکان هایی که صدف ها و بی مهرگان زیادی وجود داشته باشد یافت می شود. شاید بتوان گفت یکی از خشن ترین ماهیانی است که می توانید در آکواریوم نگهداری کنید و برای نگهداری از آن باید ماهیانی هم ردیف آن و یا بزرگتر از آن داشته باشید. از طرف دیگر باید دکورهای آکواریوم خود را به گونه ای قرار دهید که امکان جابجا شدن آنها به راحتی وجود نداشته باشد.

شما کاردان، شجاع، با شهامت، پر انرژی، پر کار، با قدرت، با اراده، منصف، محترم، با نفوذ، متکی به خود و همچنین کنترل کننده، سخت گیر، مستبد، پر تلاطم، افراطی، خود بزرگ بین، کم عاطفه، تهدید آمیز و مقابله گر هستید.

اسب دریایی

صلح طلب و میانه گرا

نماد و ماهی شما اسب دریایی است. اسب های دریایی ترجیح می دهند با پیچاندن دم خود در اطراف یک شاخه مرجان و یا جلبک و حتی صخره ها خود را در آکواریوم نگهدارند. توجه داشته باشید که نباید آنها را در آکواریوم های حاوی شقایق و یا مرجان هایی که بازوههای نیش زننده دارند نگهداری کنید مثل بیشتر مرجان های نرم و یا سخت با پلیپ بزرگ. این ماهی بسیار آرام و با وقار است و رفتاری بسیار زیبا و حرکت هایی بسیار منحصر بفرد دارد.

شما متواضع، متین، صبور، صلح جو، سازگار، بی ریا، کم توقع، دلگرم کننده، خونسرد، واقع بین و همچنین دنباله رو، بی تفاوت، تنبل، غیر متعهد، فراموشکار، سر به هوا، بی حوصله، خود رای و لجوج هستید.

شما چه ماهی ای هستید؟


کــلــمات کـلیــدی

نظـرات کاربـران

شما نیز می توانید نظر خود را در اینجا ثبت کنید.

متن نظر شما:
ثــــبــــت