دستورالعمل سفارش تست آب

گردآوری و تدوین: مهندس پژمان اسلامی
بازبینی و ویرایش: مهندس فرید نجات بخش


دستورالعمل سفارش تست آب

از تهیه تا ارسال نمونه آب


مراحل ثبت سفارش تست آب

برای سفارش تست آب بهتر از طریق صفحه اختصاصی ثبت سفارش تست آب که از طریق منوی خدمات ما در دسترس است سفارش خود را ثبت نمایید. مراحل ثبت تست به شرح زیر است:

 • انتخاب پکیج پارامترها

  اگر پکیج مورد نظر شما در بین لیست پکیج ها وجود دارد آن را انتخاب نمایید. در غیر این صورت گزینه اول را انتخاب نمایید و پارامترهای دلخواه خود را در مرحله بعد انتخاب نمایید.

 • انتخاب دستی پارامترها

  اگر در مرحله قبل یکی از پکیج ها را انتخاب نموده اید پارامترها به صورت خودکار انتخاب شده است و شما نیازی به تغییر آنها ندارید. در غیر این صورت با کلیک بر روی هر پارامتر آن را انتخاب نمایید. دقت کنید که پارامتر ها به روش های مختلف از جمله تیتراسیون و فوتومتری تفکیک شده اند.

  نکته ۱

  دقت انجام آزمایش به روش فوتومتری نسبت به روش تیتراسیون بالاتر است.

  نکته ۲

  جهت دستیابی به دقت بیشتر، به صورت پیش فرض تست TDS یا شوری، دما و pH برای تمامی سفارشات انجام خواهد شد. دقت نمایید که مقدار دما و pH مربوط به زمان انجام آزمایش می باشد و با مقدار واقعی در محل و زمان نمونه برداری متفاوت است.

 • انتخاب پکیج ظرف نمونه

  در این مرحله می توانید ظروفی که توسط خانه آبزیان برای نمونه برداری ارائه شده است را سفارش دهید. اگر از قبل ظرف نمونه برداری تهیه نموده اید یا مایلید که از ظروف دیگر استفاده نمایید گزینه اول را انتخاب نمایید.

  نکته

  پیشنهاد می شود به دلیل اطمینان از رعایت استانداردهای لازم، از ظروف ارائه شده توسط خانه آبزیان برای نمونه برداری استفاده نمایید.

 • انتخاب روش ارسال نمونه

  اگر مایل هستید خانه آبزیان ظروف نمونه برداری را در محل مورد نظر شما که در طی دریافت سفارش تعیین خواهید کرد تحویل بگیرد، گزینه تحویل توسط خانه آبزیان را انتخاب نمایید. در غیر این صورت نیاز است ظرف نمونه را با روشی ایمن برای خانه آبزیان ارسال نمایید.

  نکته

  سرویس دریافت توسط خانه آبزیان در حال حاضر فقط در تهران امکان پذیر است.

 • ثبت نهایی

  در نهایت پس از اطمینان از سفارش خود بر روی کلید ثبت نهایی کلیک نمایید. در این صورت شما به صفحه سبد خرید هدایت خواهید شد.

 • تکمیل اطلاعات آدرس و پرداخت

  در این مرحله شما بایستی اطلاعات شخصی و آدرس کامل خود را وارد نمایید و پس از تایید آن نسبت به پرداخت فاکتور اقدام نمایید. در صورت موفقیت آمیز بودن پرداخت ثبت سفارش به اتمام رسیده است و سفارش شما در دستور کار قرار خواهد گرفت. لطفا شماره سفارش خود را برای استفاده از آن پس از نمونه برداری یادداشت نمایید. اطلاعات سفارش شما از طریق پنل کاربری همیشه در دسترس خواهد بود.


نمونه برداری صحیح

شرایط ظرف نمونه برداری

 • جنس مناسب برای اطمینان از عدم وقوع هر گونه واکنش شیمیایی و تغییر در پارامتر های شیمیایی آب
 • ساختار مقاوم جهت جلوگیری از آسیب و از بین رفتن نمونه
 • درب محکم برای جلوگیری از خروج یا آلودگی نمونه و همچنین جلوگیری از تماس نمونه با هوای آزاد
 • جلوگیری از نفوذ نور مستقیم
 • ظرف نمونه لازم است با آب مقطر و یا آب RO به خوبی شستشو داده شده و قبل از پر کردن به صورت کامل و با کمک هوا خشک شده باشد.

نکته مهم

پیشنهاد می شود از ظروف ارائه شده توسط خانه آبزیان برای نمونه برداری استفاده نمایید تا از رعایت موارد فوق مطمئن باشید.


شرایط نگهداری از ظرف نمونه

بعد از پر کردن ظرف نمونه، بهتر است ظرف نمونه در فضای تاریک و دمایی بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد نگهداری شود.


محل مناسب برای نمونه برداری

 • برای نمونه برداری بهتر است از داخل مخزن اصلی آکواریوم خود نمونه برداری نمایید.
 • برای نمونه برداری بهتر است از زیر سطح آب و حداقل ۵ تا ۱۰ سانتیمتر زیر سطح آب و در محلی که میزان جریان متوسط آب وجود دارد نمونه برداری کنید.
 • درصورتی که قصد مشخص کردن تغییرات آب قبل از انجام یک فعالیت یا عملکرد بر روی آکواریوم خود را دارید (مثل تعویض آب) بهتر است دو نمونه تهیه کنید یک نمونه دقیقا قبل از تغییرات و یک نمونه یک تا دو ساعت بعد از اعمال تغییرات و هر دو نمونه را با دو کد سفارش مختلف بر روی سایت ثبت کرده و برای ما ارسال نمایید.

نکته

ممکن در شرایط خاص لازم باشد دو نمونه آب از دو نقطه مختلف آکواریوم مثلا آب ورودی به سامپ و یا آب خروجی از سامپ تهیه شده و با هم مقایسه گردد، پس در انتخاب محل نمونه برداری دقت کنید.


روش صحیح نمونه برداری

 • ظرف نمونه را حداقل برای سه مرتبه از آب آکواریوم و یا محل نمونه برداری پر کرده و خالی کنید.
 • ظرف نمونه را به طور کامل در داخل آب فرو کرده و به صورت کامل با آب پر کنید. در صورتی که امکان وارد کردن ظرف به درون آب وجود نداشته باشد باید به شکلی ظرف را پر کنید که هیچ هوایی درون ظرف باقی نماند.
 • درب بطری را در حالتی که ظرف کاملا زیر آب است محکم ببندید.
 • ظرف را به طور کامل با دستمال خشک کنید.
 • شماره سفارش تست خود را که پس از سفارش دریافت نموده اید و از طریق پنل کاربری نیز در دسترس است بر روی برچسب مخصوص که همراه ظرف برای شما فرستاده شده است بنویسید و آن را بر روی ظرف نمونه بچسبانید.

نکته مهم

لازم است برای هر سفارش تست دو ظرف نمونه با حجم 250 میلی لیتر را با فرایندی که در بالا توضیح داده شد برای خانه آبزیان ارسال نمایید. دلیل این موضوع ایجاد امنیت بالاتر در فرایند انجام تست ها می باشد. علاوه بر این برای تحلیل بهتر نتایج لازم است یک عدد فالکن 50 میلی لیتری را از آب ورودی آکواریوم خود (خروجی دستگاه تصفیه) پر نمایید و همراه نمونه ها ارسال فرمایید تا TDS آب ورودی تانک شما به طور مجانی تست شود. تمامی ظروف نمونه برداری ذکر شده با هزینه بسیار کم در پکیج های خانه آبزیان در دسترس است.