چرا خانه آبزیان؟

با توجه به شعار خانه آبزیان "خانه آبزیان، خانه ای امن برای آبزیان" هدف اصلی تیم ما ایجاد یک محیط امن برای تمامی آبزیانی است که در محیط های بسته و آکواریوم ها از آنها نگهداری می شود. برای رسیدن به این هدف تمامی تلاش ما ایجاد بستر اطلاع رسانی مناسب بر اساس دانش روز دنیا در خصوص نگهداری از انواع آبزیان در محیط های بسته و آکواریوم ها با قابلیت استفاده در ایران است. با کمی بررسی در وب سایت ما متوجه خواهید شد که به چه میزان به این جنبه از فعالیت خود اهمیت داده و با دقت بسیار زیادی اطلاعات مناسب را جمع آوری و در اختیار شما قرار داده ایم. از سوی دیگر می دانیم که با ظهور فناوری اطلاعات تقریبا همه ی کسب و کار ها متحول شده اند و مزیت های بی شماری برای آنها و مشتریان آنها ایجاد شده است. ما سعی کرده ایم با استفاده مناسب از فناوری اطلاعات، امکانات به روزی را برای ارائه انواع خدمات به کار بندیم تا آکواریوم داران و علاقه مندان بتوانند به سادگی از تمامی خدمات ما استفاده نمایند.

انتخاب های ما

بهترین آبزیان ممکن

با اطمینان از اینکه تا به این لحظه مقاله اصول کار با آبزیان از صید تا نگهداری را مطالعه کرده اید (لطفا این مقاله را به دقت مطالعه کرده و در نظر سنجی ما شرکت کنید.). تمام تلاش ما در انتخاب و در اختیار قرار دادن آبزیان در وبسایت و فروشگاه رعایت تمامی اصولی است که در این مقاله آورده ایم و عمیقا به آن اعتقاد داریم.

تجهیزات آکواریومی

در دنیای امروز که صنعت IT توانسته است انقلابی را در تجارت به وجود آورد و مردم دنیا می توانند به راحتی به تمامی محصولات مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند شاید دیگر زمان آن رسیده است که ما هم بتوانیم تمامی نیازهای آکواریوم خود را فقط با فشار دادن چند کلیک به راحتی و در سریع ترین زمان ممکن بر طرف کنیم.

نمی توانیم این ادعا را داشته باشیم که در حال حاضر توانایی ارائه تمامی محصولات آکواریومی موجود در بازار ایران را دارا هستیم. اما با همکاری تمامی دوستان و همکاران وارد کننده و با تکمیل اطلاعات مربوط به این محصولات سعی داریم حداقل اطلاعات مناسبی را برای مقایسه و انتخاب این محصولات را در اختیار تمامی علاقه مندان قرار دهیم.

آموزش و مقالات

با توجه به سرعت بالای رشد تکنولوژی و دانش در دنیای امروز، لازم است که تمامی ما بتوانیم دانش و اطلاعات خود را به سرعت به روز کرده و از جدیدترین دست آورد های روز دنیا در تمامی بخش های زندگی خود استفاده کنیم.

تیم آموزشی خانه آبزیان با توجه به تجربیات گذشته خود و بررسی های انجام گرفته در خصوص نگهداری از انواع آکواریوم ها در ایران مهمترین عامل بروز مشکل برای افراد مختلف در این خصوص را عدم وجود یک دانش جمعی برای انتخاب آکواریوم و گونه های مناسب و عدم آشنایی با روش های صحیح نگهداری از گونه های انتخابی می داند. به خصوص در رابطه با آبزیان خاص که نیاز به تجهیزات، تکنولوژی ها و دانش جدید وجود دارد.

در این خصوص تلاش خواهد شد با ارائه مطالب به روز علمی به زبان ساده امکان انتخاب مناسب برای تمامی افراد علاقه مند فراهم گردد.

ارائه مطالبی بدون در نظر گرفتن منافع یک شرکت یا گروه خاص به صورت کاملا بی طرف و بیان تمامی پارامتر های مطرح در نگهداری از آبزیان و یا استفاده از یک محصول می تواند این امکان را در اختیار هر فردی قرار دهد که با توجه به شرایط خود یک انتخاب مناسب را داشته باشد.

به طور حتم برای انجام هر کار تحقیق و مطالعه می تواند نقطه شروع مناسبی باشد و به شما در کسب موفقیت برای انجام کار کمک نماید. به شرط اینکه منابع کامل، مناسب و به روز را در اختیار داشته باشید و بتوانید با یک طرح برنامه مناسب به تمامی اطلاعات لازم در کمترین زمان ممکن دسترسی پیدا کنید.

نکته دیگری که در حال حاضر در دسترسی به اطلاعات مربوط به انواع آبزیان وجود دارد، پراکندگی و به هم ریختگی اطلاعات و امکان عدم دسترسی جامع به تمامی اطلاعات و منابع لازم به صورت متمرکز و طبقه بندی شده است که کاربران را دچار سردرگمی کرده و باعث خستگی و دلسردی آنها در شروع تحقیقات می شود.

در سایت Aquatics House این امکان برای تمامی کاربران وجود دارد که بتوانند به سرعت به اطلاعات مناسب و به روز دسترسی پیدا کنید.

در نگارش مطالب سایت خانه آبزیان دو ساختار در نظر گرفته شده است:

 • محتوای استاتیک

  برخی از اطلاعات ارائه شده بخصوص ترجمه هایی که به صورت مستقیم از روی مقالات موجود در سایت های مختلف آکواریومی صورت گرفته و یا اخبار مختلفی که به شما ارائه می گردد به عنوان محتوای استاتیک در سایت معرفی شده و در حقیقت از زمان بارگذاری در سایت بدون تغییر باقی خواهند ماند. اصولا این دست مطالب دارای تاریخ بارگذاری بوده و بعد از آن تاریخ بدون تغییر قابل دسترسی خواهند بود.

 • محتوای همیشه سبز

  در مقابل محتوای استاتیک این بخش از اطلاعات ارائه شده در سایت دارای تاریخ ویرایش و بازنگری هستند و در حقیقت اطلاعات ارائه شده در این صفحات ممکن است حتی به صورت روزانه ویرایش و بازنگری گردد که بتواند با نیاز های روز کاربران بیشترین هماهنگی را داشته باشد. برای مثال اطلاعات مربوط به توضیحات یک محصول، یک آبزی و یا حتی مطالبی که با بررسی دستاورد ها و مقالات روز نوشته می شود، می تواند به مرور زمان بر اساس تحقیقات جدید تغییر کرده و یا بخشی از اطلاعات حذف شده و یا اضافه شود.

  به این ترتیب می توانید از به روز بودن و قابل استفاده بودن این مطالب در هر زمان که از آنها استفاده می کنید مطمئن باشید. انجام این کار چالش بسیار بزرگی است که تیم خانه آبزیان با تلاش زیاد و تکیه بر دانش و توانایی تمامی شما کاربران و همراهان در نظر دارد به این مهم دست پیدا کند.

 

دسته بندی مقالات

تمامی مقالات ارئه شده در هر دسته به سه سطح زیر تقسیم بندی می شوند:

 • مقالات پایه

  در این بخش تلاش می شود به تمامی مسائل مطرح به صورت پایه ای و علمی پرداخته شود. تمامی علاقه مندانی که تمایل داشته باشند به صورت اصولی و پایه به مجموعه کاملی از اطلاعات در خصوص طبقه بندی جانوری تا شیمی و بیولوژی مربوط به آبزیان دسترسی داشته باشند می توانند از مجموعه مقالات موجود در این بخش استفاده کنند. به طور حتم کسب اطلاعات پایه و داشتن شناخت عمیق از آبزیانی که قصد نگهداری از آن را دارید می تواند به شما در استفاده از امکانات موجود کمک کرده و درک کامل تری از شرایط نگهداری را در اختیار شما قرار می دهد.

 • مقالات عمومی

  در این بخش تمامی مقالات مختلف کاربردی که برای تمامی افراد قابل استفاده می باشند و برای اجرای آن تمامی ابزار های لازم در بازار ایران وجود داشته باشد آورده می شود. در این بخش به سادگی می توانید به تمامی اطلاعات اولیه نگهداری از انواع حیوانات خانگی دسترسی پیدا کرده و با هر سطح علمی و تجربه ای از آنها استفاده کنید. در ارائه تمامی این مقالات تلاش می شود سادگی در نوشتار حفظ شود و در صورت نیاز به ارائه توضیحات جامع تر لینک های مناسب برای مطالعه بیشتر ارائه گردد.

 • مقالات تخصصی

  در این بخش به مجموعه مقالات تخصصی در خصوص نگهداری از انواع حیوانات خانگی پرداخته شده است. اصولا این دست مقالات بیشتر برای افرادی که دارای تجربه کافی هستند مفید خواهد بود و لازم است برای استفاده از آنها حداقل مقالات پیش نیاز ارائه شده در هر سر فصل در بخش مقالات پایه و عمومی به دقت مطالعه شود. ممکن است راهکار ها و پیشنهادهای مطرح شده در این مقالات تنها توسط افراد حرفه ای قابل اجرا و استفاده باشد و حتی بر اساس ابزارهای بسیار جدید و روز دنیا نوشته شده باشد که شاید به راحتی در ایران در دسترس نباشد.

مشکلات

در بازار ایران اصولا مشکلاتی وجود داشته که در سال های اخیر مقداری از این مشکلات با وجود شبکه های اجتماعی و افزایش دانش عمومی کاهش پیدا کرده است در ادامه می خواهیم به صورت مختصر برخی از این مشکلات را مطرح کرده و تلاش کنیم با ارائه بهتر و ساده تر مطالب در حذف و یا کم رنگ تر کردن این مشکلات با شما همراه شویم.

 • توجه بخش اعظم فعالان این حوزه تنها به فروش آبزیان بدون در نظر گرفتن نیاز های اولیه هر گونه اختصاص یافته است.

 • قیمت تمام شده پایین انواع آبزیان در ایران نسبت به بیشتر کشورهای جهان با توجه به نزدیک بودن ما به منابع مهم تهیه این حیوانات در آسیای جنوب شرقی.

 • عدم توجه کافی به حقوق حیوانات و بخصوص آبزیان (البته خوشبختانه در سال های اخیر گروه های مختلف و افراد بسیاری تلاش هایی را در خصوص حقوق حیوانات در ایران انجام داده اند و به موفقیت های بسیار خوبی دست یافته اند و امیدواریم این روند هر چه بهتر و سریعتر پیش رود).

 • سود قابل توجهی که با خرید انواع حیوانات از شرکت ها، پروش دهنده ها و یا صیاد های غیر معتبر و غیر رسمی و واردات آنها به ایران حاصل می شود. توجه داشته باشید که اگر یک شرکت، پروش دهنده و یا صیاد قصد داشته باشد حیوانات خود را با رعایت تمامی اصول پایه ریزی شده توسط سازمان های مختلف بین المللی حقوق حیوانات صید کرده، نگهداری و یا پرورش دهد قیمت تمام شده حیوان بسیار بالا تر قیمت های تمام شده حیواناتی است که در کشور ما بفروش می رسد. یکی از دلایل عمده پایین بودن قیمت حیوانات خانگی به خصوص آبزیان در ایران عدم کنترل و نظارت دقیق بر روی شرکت های وارد کننده است.

 • سود بالای فروش حیوانات در مقابل سود پایین فروش تجهیزات و لوازم نگهداری و بالا بودن قیمت تمام شده آنها باعث می شود تا جای ممکن شرایط نگهداری انواع آبزیان از طرف فروشندگان ساده معرفی شده تا جلوی ترس حاصل خرید توسط مشتریان گرفته شود و از آنجایی که فروش آبزیان سود بسیار قابل توجهی دارد خودتان می توانید حدس بزنید که چه سرنوشتی در انتظار این آبزیان خواهد بود.

 • برای مثال در صنعت آکواریوم در آمریکا و اروپا با توجه به قیمت قابل توجه انواع آبزیان و در دسترس بودن اطلاعات و تجهیزات مناسب به صورت دائم و با قیمت های قابل قبول اصولا هزینه های لازم بر اساس انتخاب صحیح و طراحی مناسب برای آکواریوم و سیستم های فیلتراسیون لازم انجام شده و ماهی ها و آبزیان بر اساس اصول مناسب تهیه و به بهترین شکل ممکن از آنها نگهداری می شود. در این فرایند کمترین میزان تلفات و از طرف دیگر کمترین دلسردی در علاقهمندان به وجود خواهد آمد.

 • عدم وجود شفافیت در خصوص ارائه مطالب نگهداری و بیان تمامی سختی ها و دشواری های نگهداری از برخی از گونه های خاص در جهت ساده تر نشان دادن کل فرایند نگهداری.

 • باید این موضوع و نکته توسط تمامی علاقه مندان به نگهداری از آبزیان پذیرفته شود که نگهداری از هر نوع آبزی نیازمند شرایط، آموزش ها و هزینه های خاص خود است. از طرف دیگر برای انتخاب یک آبزی باید موارد بسیار زیادی از طرف شما مد نظر قرار بگیرد. شاید بیان این مطلب در ابتدا کمی سنگین و بیش از حد افراطی به نظر برسد اما با توجه به تجربیات مختلف که شخصا در نگهداری از انواع مختلف آکواریوم ها داشتم لازم می دانم این موارد را به شما یادآوری کنم.

 • هر خانواده از آبزیان و در برخی موارد هر گونه از هر خانواده دارای شرایط نگهداری مختلف و از طرف دیگر رفتار ها و خصوصیات اخلاقی منحصر به فرد است که باید در هنگام انتخاب مد نظر قرار بگیرد. حتی در برخی از موارد جدای خصوصیات های عمومی مربوط به هر گونه خصوصیات اخلاقی فردی هم در هر آبزی نسبت به آبزی دیگر می تواند متفاوت باشد.

 • داشتن یک آکواریوم می تواند تاثیرات مثبت بسیار زیادی در روحیه و کیفیت زندگی یک فرد داشته باشد. به شرط اینکه به درستی و با در نظر گرفتن روحیات و توانایی های هر فرد و امکاناتی که در اختیار دارد انتخاب شود.

 • برای مثال اگر شخصی به زیبایی ها و نقش و نگار ها علاقه بسیار زیادی دارد و در صورتی که زمان مناسب و بودجه لازم را در اختیار دارد می تواند به گزینه هایی مثل راه اندازی و نگهداری از یک آکواریوم تپه مرجانی با مرجان های SPS (Small Polyp Stony Corals) توجه نشان دهد.

 

عدم دسترسی به اطلاعات دقیق و مناسب

 • در سال های اخیر خوشبختانه اینترنت و وجود شبکه های اجتماعی باعث شده که اطلاعات به شکل بسیار سریع و موثر تری به دست علاقه مندان برسد. اما با توجه به اینکه بخش اعظم اطلاعات به زبان انگلیسی بوده و از طرف دیگر تمامی تحقیقات و راه کار ها با توجه به شرایط آب و هوایی و حتی فرهنگی کشور های مبدا نوشته است شاید ترجمه مستقیم و استفاده از این مطالب همیشه و در تمامی شرایط در ایران نتواند پاسخگوی نیاز های ما برای نگهداری از انواع آبزیان باشد و لازم باشد به شکل درستی ترجمه و بومی سازی شود.

 • از طرف دیگر بخش اعظم اطلاعات مربوط به یک محصول اصولا از طرف شرکت وارد کننده و یا ارائه دهنده آن محصول ترجمه و در اختیار فروشندگان جزء و مردم قرار داده می شود. متاسفانه در بیشتر موارد برای کاهش هزینه ها ترجمه های صورت گرفته فاقد دقت لازم بوده و یا به درستی انجام نشده و بیشتر کاربران را برای استفاده از محصول دچار مشکل می کند.

 • از طرف دیگر در برخی موارد نادر دیده شده است که تغییراتی در مقادیر مصرف و یا مدت زمان مصرف و طول عمر در جهت مقرون بصرفه تر نشان دادن محصول داده می شود که ممکن است کاربران را در طولانی مدت دچار مشکل کند.

 

تیم ما تلاش دارد با ارائه مستقیم و دقیق مطالب به صورت صادقانه و کامل و با در نظر گرفتن امکانات و شرایط جغرافیایی موجود در ایران بهترین راهنمایی های لازم در خصوص انتخاب و استفاده از تجهیزات مختلف در خصوص نگهداری از آبزیان مورد نظر شما را در اختیارتان قرار دهد.