نقش ویتامین ها در سلامت ماهی ها

برگرفته از وبسایت Pet Education
مترجم: مهندس پژمان اسلامی

نقش ویتامین ها در سلامت ماهی ها

آیا ماهی ها و آبزیان به ویتامین نیاز دارند؟

ماهی ها نیز مشابه تمام جانوارن دیگر به ویتامین ها نیاز دارند. اصولا رژیم غذایی نامناسب و ناقص می تواند باعث کمبود مواد معدنی و ویتامین ها در بدن ماهی ها شود و این موضوع می تواند باعث بروز بیماری های جدی مانند توقف یا عدم تناسب رشد، ضعف سیستم ایمنی و یا حتی مرگ شود. مکمل های غذایی و ویتامین ها همراه با رژیم غذایی متنوع یک راه حل ایده آل برای رفع این مشکل است.

ویتامین های مورد نیاز ماهی ها

ویتامین A

این ویتامین در سبزیجات و همچنین سخت پوستان مختلف وجود داشته و برای رشد طبیعی، بهبود عملکرد سیستم ایمنی و همچنین شکل گیری مناسب استخوان ها و فلس ها لازم است.

ویتامین های B-COMPLEX

این ویتامین ها نیز در سبزیجات و گوشت ماهی وجود داشته و برای رشد مناسب، بهبود عملکرد سیستم عصبی، هضم پروتئین ها و حفاظت در برابر بیماری های مختلف پوستی لازم است.

ویتامین C

این ویتامین نیز در سبزیجات و جلبک ها وجود داشته و نقش موثری در جلوگیری از بروز بیماری ها، پیشرفت روند درمان، هضم غذا و همچنین شکل گیری مناسب اسکلت ماهی ها دارد.

ویتامین D

این ویتامین در حلزون ها، میگو ها و انواع کرم های وجود داشته و در فرایند های متابولیسمی بدن که در آنها از کلسیم و فسفر جهت ساخت استخوان ها و اسکلت استفاده می شود نقش اساسی دارد.

ویتامین K

این ویتامین در بیشتر سبزیجات و جگر انواع موجودات یافت می شود و برای تسریع در انعقاد خون بسیار ضروری است.

اگر تهیه و تامین تمامی این غذا ها به صورت تازه برای شما مشکل است می توانید از مجموعه ای از غذاهای آماده فراوری شده و غنی شده با ویتامین ها و یا مجموعه ای از مکمل های غذایی که برای اضافه کردن به غذاهای گوشتی یخ زده آماده شده است استفاده کنید.