دستور العمل خو دادن مرجان با نور آکواریوم

برگرفته از وبسایت Pet Education
مترجم: مهندس پژمان اسلامی

دستور العمل خو دادن مرجان با نور آکواریوم

تغییرات آرام کلید موفقیت در نگهداری از مرجان هاست

همیشه مطمئن عمل کردن بهتر از تاسف خوردن است، به خصوص زمانی که در حال کار بر روی موجودات زنده جدید از جمله گونه های حساسی مثل مرجان ها هستید. دقت کنید که خو دادن مرجان ها به خصوص مرجانهای دریایی و غیر پرورشی با شرایط نوری آکواریوم شما در موفقیت انتقال آنها بسیار مهم است. در غیر این صورت ممکن است مرجان شما سفید شود، بسوزد و یا خسارت های جبران ناپذیری به آن وارد شود.

چرا لازم است عملیات خو دادن مرجان ها با سیستم نوری آکواریوم انجام شود

بیشتر آکواریوم داران مطالب زیادی در رابطه با شرایط خو دادن آبزیان با دما و پارامتر های شیمیایی آب می دانند، ولی خو دادن مرجان ها با تغییرات نوری در آکواریوم ها مطلبی است که کمتر به گوش کسی خورده است. بعد از اینکه تحقیقات دقیقی در رابطه با نیاز های نوری مرجان ها صورت گرفت، بیشتر آکواریوم داران تپه های مرجانی سریعاً مرجان های خود را به بخش های پر نور آکواریوم انتقال دادند و به منبع نوری نزدیک تر کردند. این کار به نظر مناسب می رسید ولی در بیشتر موارد آسیبی که به مرجان ها وارد می شد از فواید آن بیشتر بود.

این موضوع را در نظر داشته باشید که شرایط نوری از آکواریومی به آکواریوم دیگر می تواند بسیار متغیر باشد. سیستم های متال هالید و فلورسنت پارامتر های مشترک زیادی با هم دارند. در هر صورت وقتی که مرجان ها از یک سیستم به سیستم دیگری منتقل می شوند لازم است مرجان را با شرایط نوری جدید تطبیق داد.

دستورالعمل خو دادن مرجان ها

بدون در نظر گرفتن نوع سیستم نورپردازی در آکواریوم لازم است در ابتدا تمامی مرجان ها را در کف آکواریوم قرار دهید تا زمانی که آنها خود را با شرایط جدید تطبیق دهند. اگر در سیستم خود از نور متال هالید استفاده می کنید لازم است یک صفحه را در زیر نور و بالای مرجان برای چند هفته اول قرار دهید. این صفحه می تواند یک صفحه توری از جنس فایبرگلاس باشد. و بهتر است در چند هفته اول میزان نوردهی آکواریوم خود را تا یک چهارم کاهش داده و هر هفته این میزان را یک ساعت افزایش دهید. زمانی می توانید روند خو دادن را ادامه دهید که مرجان با شرایط موجود کاملا تطبیق پیدا کرده باشد و این موضوع زمانی مشخص می شود که ببینید مرجان پلیپ های خود را به صورت کامل باز کرده و در شرایط رنگی نرمال قرار دارد

بعد از اطمینان از انطباق مرجان با شرایط جدید لازم است فقط به اندازه چند سانتی متر مرجان جابجا شده و به محل اصلی خود نزدیک شود. این روند ممکن است ماه ها طول بکشد. یک قانون کلی این است که مرجان هایی با رنگ های روشنتر باید به نور نزدیکتر باشند چون این مرجان ها مقاومت بیشتری نسبت به نور های UV از خود نشان می دهند.

پرسش: چه مدت طول می کشد تا مرجان خود را با شرایط جدید تطبیق دهد؟
پاسخ: روند انطباق لازم است بسیار آهسته صورت گیرد. که برای مرجان ها این زمان می تواند بیشتر باشد و حتی ماه ها طول بکشد. ابتدا لازم است مرجان ها در قسمت های پایین و سایه تر قرار داده شوند و بعد از آن به مرور به مکان اصلی خود منتقل شوند

جابجا کردن مرجان ها

مرجان های مختلف باید با استفاده از روش های مختلف جابجا شوند. برای مثال مرجان های نرم، پلیپ ها و مرجان های قارچی اصولا به همراه یک صخره کوچک ارائه می شوند. برای حمل اینگونه مرجان ها باید فقط از صخره آنها استفاده شود به صورتی که دست شما با پلیپ های مرجانی تماس پیدا نکند. برای مرجان های سخت با پلیپ های بزرگ می توانید از پایه آنها در قسمت زیرین اسکلت استفاده کنید و برای مرجان های سخت با پلیپ کوچک می توانید از پایه مرجان که اصولا بر روی یک پایه سیمانی یا سرامیکی قرار گرفته است برای جایجایی کمک بگیرید. در هنگام جابجایی مرجان ها باید به این نکته توجه داشته باشید که کمترین تماس بین دست شما و اسکلت مرجان و یا پلیپ های آن بر قرار شود زیرا این تماس می تواند به مرجان آسیب برساند.