همه چیز درباره تغذیه ماهیان دیسکس

برگرفته از وبسایت Discus.com
مترجم: مهندس پژمان اسلامی

تغذیه دیسکس ها

راز داشتن دیسکس هایی سالم با رنگ های درخشان در چیست؟

غذای سالم

در این مقاله به شما در رابطه با چگونگی، میزان، نوع و نحوه تغذیه دیسکس ها توضیح داده خواهد شد. همچنین در رابطه با مشکلات احتمالی که ماهیان دیسکس در صورت تغذیه نامناسب با آنها مواجه می شوند و راه حل های آنها صحبت می کنیم.


چه غذایی برای ماهیان دیسکس مناسب است؟

غذای ماهیان دیسکس می تواند از انواع غذاهای پولکی، گرانولی، منجمد و یا زنده باشد. اما لازم است مطمئن باشید که هر یک از این موارد برای مصرف ماهیان دیسکس مناسب بوده و دارای کیفیت قابل قبولی باشند. از طرف دیگر لازم است در هر روز از مجموعه متنوعی از انواع غذاها برای تغذیه استفاده شود تا از رسیدن انواع مختلف مواد مغذی لازم به بدن ماهی اطمینان حاصل شود.

اگر بخش اعظم غذای ماهیان شما از غذاهای خشک می باشد لازم است حتما غذای زنده را برای رسیدن به وضعیت سلامتی مناسب در برنامه غذایی ماهی ها اضافه کنید. اگر از انواع غذای گرانولی استفاده می کنید مطمئن شوید که قبل از استفاده دانه های غذا را در کمی آب خیسانده باشید زیرا غذای خشک گرانولی می تواند باعث نفخ در بدن ماهی شود. از طرف دیگر اصولا غذاهی خشک آماده با کیفیت بالا دارای مواد مغذی مناسب و کامل برای ماهیان شما هستند.

کرم خونی زنده یکی از بهترین انتخاب های به عنوان غذای زنده برای ماهیان دیسکس است. می توانید آنها را به مقدار لازم تهیه کرده و برای مدت طولانی در یخچال نگهداری کنید. می توانید کرم های سیاه و یا سفید را نیز به لیست غذای ماهیان خود اضافه کنید.

اگر علاقه ای به خرید کرم ندارید می توانید از میگوی آرتمیای زنده یا یخ زده نیز به عنوان یک جانشین خوب کمک بگیرید. میگوی های آرتمیا حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مناسبی هستند. برای تغذیه ماهی ها با آرتمیا لازم است ابتدا اجازه دهید یخ آنها باز شود و بعد آنها را با آب شیرین تمیز به خوبی شستشو دهید. لازم است هر مقدار نمک که بر روی بدن آنها است شسته شده و پاک شود. برای شستن آنها می توانید از یک چای صاف کن و یا توری کوچک استفاده کرده و با آب گرم آنها را شستشو دهید. از آنجایی که آرتمیا حاوی مقادیر قابل قبوی بتاکاروتن است می تواند بر روی رنگ ماهیان دیسکس بخصوص رنگ های نارنجی و قرمز تاثیر بگذارد.

بعضی از آکواریوم داران از قلب گاو برای ساخت غذای خانگی برای ماهیان دیسکس استفاده می کنند. توجه داشته باشید که این نوع غذا به شدت باعث آلودگی آب و تانک آکواریوم می شود و لازم است به خوبی شرایط آب و نظافت تانک مد نظر قرار بگیرد.

همچنین در صورتی که قصد تکثیر دیسکس ها را دارید لازم است میزان غذای زنده در رژیم غذایی ماهیان خود را افزایش دهید. غذای زنده تمایل ماهی ها به تخم ریزی را افزای می دهد.

توجه داشته باشید که در طبیعت دیسکس ها از میگویهای کوچک، حشرات، لارو حشرات، ماهیان کوچک و برخی گیاهان تغذیه می کنند.

توجه داشته باشید که تنوع غذایی در بهبود سلامت و رنگ ماهی ها نقش بسیار مهمی دارد اما در زمان معرفی غذای جدید به ماهی ها باید کمی صبور باشید زیرا ممکن است تا چند روز ماهی ها تمایلی به خوردن نداشته باشند.

تغذیه دیسکس های شطرنجی جوان با غذای خشک پولکی

چقدر و چند وعده لازم است ماهیان دیسکس تغذیه شوند؟

زمانی که هنوز دیسکس های شما جوان هستند، به تغذیه مداوم نیاز دارند. بچه های دیسکس به ده تا دوازده بار تغذیه در روز و ماهیان جوان به پنج بار تغذیه در روز نیاز دارند.

دو تا سه بار تغذیه در روز برای ماهیان بالغ کافی است. مراقب باشید که ماهیان خود را بیش از حد تغذیه نکنید. تغذیه بیش از حد باعث بروز مشکلاتی در سلامتی و آلودگی آب خواهد شد. ماهیان دیسکس به شرایط آب بسیار حساس هستند.

هر وعده ای که ماهیان خود را تغذیه می کنید تنها لازم است مقدار غذایی را که ماهیان در مدت پنج دقیقه مصرف می کنند در اختیار آنها قرار دهید. این به این خاطر است که ماهیان دیسکس ساختار خاصی در آرواره های خود برای خوردن غذا دارند که ابتدا غذا را وارد دهان کرده بعد از دهان خارج می کنند دوباره آن را گرفته و می خورند. این فرایند باعث می شود که تکه هایی از غذا به کف تانک بریزد در حالی که هنوز ماهیان دیسکس غذای کافی را دریافت نکرده اند. ماهیان دیسکس دوباره این ذرات غذا را از کف بلند کرده و حتی تا یکساعت بعد از وعده اصلی به دنبال تکه های غذا در کف تانک گشته و آنها را مصرف می کنند.

برخی از دیسکس ها به خوردن غذای شناور و برخی به خوردن غذا از کف و یا حتی بعضی از آنها به گرفتن غذا از دست شما علاقه نشان خواهند داد و این موضوع هیچ قانون مشخصی ندارد و از یک ماهی به ماهی دیگر می تواند متفاوت باشد.

چه زمانی از روز باید دیسکس ها تغذیه شوند؟

صرفنظر از اینکه چه زمانی به دیسکس های خود غذا می دهید بهتر است همیشه در یک ساعت و زمان مشخص این کار رو انجام دهید. در هنگام صبح کمی صبر کنید تا دیسکس ها از خواب بیدار شوند و بعد اولین وعده غذایی را به آنها بدهید. بعد از روشن کردن چراغ ها چند دقیقه ای را به دیسکس ها فرصت دهید تا کمی در آکواریوم دور بزنند.

زمانی که آخرین وعده غذایی به دیسکس ها می دهید زمان کافی برای ریزه خواری غذاهای باقی مانده در کف تانک را در اختیار آنها قرار دهید. حداقل یکساعت بعد از آخرین وعده روز می توانید چراغ های آکواریوم را خاموش کنید.


کت فیش کوری (Corydoras Catfish)

چالش های تغذیه دیسکس ها و راه حل های آن

یکی از چالش ها عدم تمایل دیسکس ها به شنا کردن به سمت غذا و خوردن سریع آن است، که نتیجه آن قرار گرفتن غذا در کف آکواریوم است. غذای باقی مانده بعد از دو روز تجزیه شده و باعث افزایش میزان باکتری ها در تانک می شود. بهترین روش برای جلوگیری از این اتفاق اضافه کردن ماهیان کف خوار به آکواریوم مثل کت فیش های کوری است. این ماهی ها غذاهای باقی مانده را مصرف کرده و جلوی این اتفاق را می گیرند. در صورتی که تمایلی به اضافه کردن ماهیان کف خوار به آکواریوم خود ندارید لازم است تا قبل از تجزیه شدن، غذاهای باقی مانده در کف آکواریوم را به صورت دستی و به کمک سیفون کردن از تانک خارج کنید.

مــــــوارد مـــرتــــبــــــط

کــلــمات کـلیــدی

نظـرات کاربـران

شما نیز می توانید نظر خود را در اینجا ثبت کنید.

متن نظر شما:
ثــــبــــت