کوسه نهنگ

گردآوری و ترجمه: مسعود ناطقی
ویراستار علمی: دکتر حمید رضا بارگاهی

هر آنچه که در رابطه با کوسه نهنگ لازم است بدانیم؟

کوسه نهنگ

  • نام فارسی: کوسه نهنگ یا وال کوسه
  • نام انگلیسی: WHALE SHARK
  • نام علمی: Rhincodon Typus
  • رده: ماهیان غضروفی
  • تغذیه: گوشت خوار- فیلتر کننده
  • متوسط عمر در حیات وحش: ۷۰ سال
  • وزن: ۲۰.۶ تن
  • مقایسه اندازه با یک اتوبوس۲۰.۶ تن


لیست قرمز IUCN

سازمان IUCN هر ساله بر اساس آمار هر گونه ی موجود در حیات وحش و یا محیط های نگهداری مثل باغ وحش ها و آکواریوم ها، میزان تولید مثل و فضاهای لازم جهت زندگی هر گونه، امتیازی را به آن اختصاص می دهد که میزان در معرض خطر انقراض بودن یا نبودن آن را مشخص می نماید.

این طبقه بندی شامل ۷ رتبه اصلی می باشد که از بدون خطر انقراض تا منقرض شده را شامل می شود:

در حال حاضر طبق آخرین تحقیقات انجام شده کوسه نهنگ دارای رتبه سوم یعنی VULNERABLE و یا در حقیقت احتمال بالای انقراض در طبیعت است.

جمعیت این ماهی زیبا هر ساله در حال کاهش است!


۹ نکته جالب درباره کوسه نهنگ

کوسه نهنگ بزرگترین کوسه ای است که بر روی کره زمین یافت می شود. آنها در آبهای گرم سراسر جهان یافت می شوند و اصولا در زیر سطح آب در حال شنا کردن هستند. این کوسه دارای سری بزرگ و صاف به همراه دو چشم بسیار کوچک است که تقریبا برابر با توپ گلف است. این کوسه در حدود ۶۰ میلیون سال است که بر روی کره زمین زندگی می کند.

نکته ۱ - بزرگترین ماهی جهان

کوسه نهنگ تنها به عنوان بزرگترین کوسه دنیا شناخته نمی شود بلکه به عنوان بزرگترین ماهی و بزرگترین مهره دار غیر پستاندار نیز به حساب می آید. کوسه نهنگ بالغ به طور متوسط در حدود ۹ متر می باشد که اندازه آن تقریبا به اندازه یک اتوبوس مدرسه است و وزن آن به حدود ۲۰ تن می رسد که وزنی برابر با دو فیل است. حالا می توانید دلیل نامگذاری را متوجه شوید، این ماهی یک کوسه است که به اندازه یک نهنگ بزرگ می شود.


نکته ۲ – فیلتر کننده

نکته دیگری که این ماهی را بسیار متفاوت کرده است عادت های خاص تغذیه آن است که بسیار نزدیک به برخی از نهنگ ها است. درحقیقت این ماهی دهان خود را باز کرده و حجم بسیار زیادی از آب را به داخل دهان خود می کشد، سپس دهان خود را بسته و آب را از شکاف های آبشش خود خارج می کند و مواد غذایی را در دهان خود نگه می دارد.

حال این سوال مطرح است کوسه نهنگ از چه چیزهایی تغذیه می کند؟

کوسه نهنگ اغلب از پلانکتون ها، ماهیان کوچک، انواع میگوهای کوچک مثل کریل ها، اسکوئید های کوچک و لارو شناور انواع سخت پوستان تغذیه می کند.


نکته ۳ – همیشه گرسنه

کوسه نهنگ برای اینکه بتواند شکم خود را پر کند لازم است به صورت دائم در حال فیلتر کردن آب و تغذیه باشد. این کوسه می تواند دهان خود را تا حدود ۱.۵ متر باز کند که در این حالت یک وان کوچک حمام درون دهان آن جای می گیرد. این کوسه می تواند بیشتر از ۵۰۰۰ لیتر آب را در ساعت فیلتر کند.

زمانی که دهان خود را باز می کند شما می توانید تعداد بسیار زیادی دندان را در داخل دهان آن تشخیص دهید که حتی تعداد آنها از تعداد دندان های کوسه سفید بزرگ هم بیشتر است و به بیش از ۴۰۰۰ دندان در چند صد ردیف می رسد. تمامی دندان ها بسیار کوچک بوده و به هیچ عنوان تیز و برنده نیستند و بیشتر شبیه به یک سمباده فلزی به نظر می رسند.


نکته ۴ – خال های بدن کوسه نهنگ

کوسه نهنگ مخلوقی بسیار زیبا و شکفت انگیز است که بر روی سطح پوست آن تعداد بسیار زیادی خال های سفید مایل به زرد و نوارهای روشن وجود دارد. هر کوسه نهنگ دارای طرح خاص و منحصر به فرد خود است و در حقیقت همین طرح ها می تواند به عنوان کلید شناسایی آنها مورد استفاده قرار بگیرد.