متروپلکس

توضیح کوتاه

متروپلکس یک درمان امن و موثر برای چندین گونه مختلف از تک یاخته ها و باکتری های بی هوازی بیماری زا در ماهیان است (Cryptocaryon، Hexamita و Ichthyophthirius). این دارو تاثیر مخربی بر روی ساختار باکتری های تشکیل شده در فیلتراسیون بیلوژیک نخواهد داشت و به راحتی توسط زغال قابل حذف است. می توان از این دارو به صورت مستقیم در آب استفاده کرد و یا به همراه داروی فوکس به صورت ترکیبی با غذا و به عنوان داروی خوراکی آن را مصرف کرد. این داور برای انواع بیماری های داخلی و خارجی قابل استفاده و تاثیر گذار است. زمانی از آن به صورت داروی خوراکی استفاده شود بهترین گزینه برای مقابله با انگل های در تانک های حاوی بی مهرگان است. این دارو بسیار مطمئن بوده و خطرات بسیار کمی در زمان استفاده بیش از اندازه استاندارد خواهد داشت.

اشتراک مطلب

لیست قیمت

کد مدل توضیحات قیمت (تومان) تخفیف بن دریافتی اطلاع بده
13038 5 g - - - - نا موجود
13039 100 g - - - - نا موجود

مـــــشـــخـــصـــات

مدل 5 g 100 g
وزن 5 g 100 g
مناسب برای آکواریم های تپه مرجانی با در نظر گرفتن شرایط خاص با در نظر گرفتن شرایط خاص
مناسب برای آب شور بلی بلی
مناسب برای آب شیرین بلی بلی
شرکت سازنده Seachem Seachem

اطـلاعـات تـکمـیـلـی

مزایای استفاده

  • درمان انگل های تک یاخته ای و بیماری های حاصل از باکتری های غیر هوازی
  • خطر کم در صورت استفاده بیش از حد
  • بدون تاثیر بر ساختار فیلتراسیون بیلوژیک
  • قابل ترکیب با داروهای خوراکی برای مقابله با انگل های داخلی

انواع مختلف بیماری های قابل درمان با این دارو


راهنمای استفاده

اضافه کردن به آب

تمامی بی مهرگان را خارج کنید (این دسته آبزیان نسبت به این دارو بسیار حساس هستند). فیلتر های UV و ازن را خاموش کرده و تمامی مواد فیلتراسیون شیمیایی مثل انواع زغال، رزین و فسفات گیرها را از مدار خارج کنید. ۱ تا ۲ پیمانه (در بسته بندی موجود است) به ازاء هر ۴۰ لیتر از آب آکواریوم کافی است. لازم است دوز مصرف هر ۴۸ ساعت تکرار شده و این کار حداقل تا ۳ هفته و یا تا زمانی که نشانه های بیماری قابل مشاهده است ادامه پیدا کند.


اضافه کردن به غذا

لازم است ۱ پیمانه متروپلکس، ۱ پیمانه فوکوس به یک قاشق غذاخوری از غذای خشک و یا یخ زده (اگر از غذای خشک استفاده می کنید بهتر است چند قطره آب نیز اضافه کنید) اضافه شده و بخوبی ترکیب شود. برای تشویق ماهی به استفاده از این غذا می توانید از محلول های بهبود دهنده طعم غذا، اشتها آور و یا عصاره سیر نیز استفاده کنید. از این غذا به صورت روزانه برای تغذیه ماهی به مدت ۳ هفته استفاده کنید. توجه کنید باقی مانده غذای ساخته شده لازم است تا استفاده بعدی در یخچال و یا فریزر نگهداری شود.


بعد از درمان

بعد از پایان دوره درمان بهتر است باقی مانده دارو از آب توسط یک زغال اکتیو مثل ماتریکس کربن خارج شود. این دارو در بستر و ساختار مواد فیلتراسیون شما در تانک باقی نمی ماند.


بیماری های ماهی رایج قابل درمان با این دارو

ایک (سفیدک)

آب شیرین (Ichthyophthirius) / آب شور (Cryptocaryon)

شبیه دانه های پاشیده شده نمک بر روی باله و بدن ماهی به نظر می رسد. معمولا به همراه خارش، حرکت های سریع، استرس و تنفس سریع دیده می شود. چندین انگل بیماری زا بیماری با نشانه هایی کاملا مشابه را می توانند در بدن ماهی ها ایجاد کنند. سفیدک راجترین بیماری در بین ماهیان است و با کمی حوصله و تلاش و از طرفی توجه به کیفیت آب قابل درمان است.

دوره درمان پیشنهادی

۱۴ تا ۲۸ روز

نکات خاص

در زمان مبارزه با این انگل بسیار مهم است که درمان پیوسته انجام شده و طول دوره درمان به صورت کامل طی شود. قطع و یا ایجاد فاصله در درمان می تواند باعث چند برابر شدن تعداد انگل ها و برگشت دوباره بیماری به شکل گسترده تری می شود.


مخملک

آب شیرین (Piscinoodinium) / آب شور (Amyloodinium)

بسیار شبیه ایک یا سفیدک است با این تفاوت که نقاط تشکیل شده بسیار کوچکتر و رنگ آنها خاکستری-طلایی است. این بیماری بیشتر در ماهیان آب شور دیده می شود اما به ندرت در آب شیرین نیز اتفاق می افتد. مخملک کمتر از بیماری سفیدک اتفاق می افتد اما فرایند درمان مشابه و کمی سختر است.

دوره پیشنهادی درمان

۱۴ تا ۲۸ روز

نکات خاص

انگل بیماری مخملک از جمله انگل های فتوسنتز کننده است و بسیار موثر است اگر در طول دوره درمان نوردی آکواریوم خود و یا تانک قرنطینه را متوقف کنید.


بیماری سوراخ سر و خط جانبی

Spironucleus

نشانه های این بیماری ها شامل از دست دادن رنگ، تحلیل بافت های ناحیه صورت و سر و در نهایت بدن ماهی است در حالی است که رنگ ناحیه صورت به سفید متمایل شده است. در بعضی مواد این بیماری به دلیل وجود انگل های داخلی به وجود می آید اما بیشترین دلیل بروز این بیماری فقر غذایی، کیفیت پایین آب و کمبود مواد معدنی و عناصر نادر است.

دوره پیشنهادی درمان

۱۴ روز

نکات خاص

در آب شیرین این بیماری بیشتر به نام حفره سر معروف است، بهتر است در رابطه با پارامترهای ایدهآل آب برای آکواریوم و ماهیان خود تحقیق کنید و با اندازه گیری پارامتر های شرایط مناسب را برای ماهیان خود فراهم کنید. بهتر است از مواد غذایی با کیفیت بالا و متنوع به همراه مکمل های غذایی مناسب مثل ویتامین ها و مواد معدنی در رژیم غذایی ماهیان خود استفاده کنید.

در آب شور این بیماری بیشتر به نام بیماری خط جانبی معروف است. در آب شور ممکن است دلیل بروز این بیماری وجود انگل های داخلی باشد اما در بیشتر مواقع فقر غذایی و کیفیت پایین آب دلیل بروز این بیماری است. بهبود رژیم غذایی و فراهم کردن محیطی نزدیک به شرایط طبیعی و افزایش کیفیت آب می تواند در فرایند درمان بسیار موثر باشد.


آنها همیشه همراه ماهیان نیستند!

انگل های عوامل بیماری زای مختلف مثل سفیدک و مخملک زمان زیادی از زندگی خود را به شکل کیست هستند که در بین لایه های بستر و دکوراسیون آکواریوم شما مخفی شده و نسبت به بیشتر دارو ها در این دوره مقاوم هستند. پس به خاطر داشته باشید که لازم دوره های پیشنهادی درمان را تکمیل کنید حتی اگر نشانه های بیماری را بر روی بدن ماهیان خود نمی بینید.


کــلــمات کـلیــدی

نظـرات کاربـران

شما نیز می توانید نظر خود را در اینجا ثبت کنید.

متن نظر شما:
ثــــبــــت