بیماری های رایج در ماهیان دیسکس

تحقیق و ترجمه: مهندس پژمان اسلامی
برگرفته از وبسایت Discus.com

بیماری های رایج در ماهیان دیسکس

تشخیص و درمان بیماری های رایج در دیسکس ها


کاهش وزن و غیر طبیعی بودن ظاهر

ممکن است توضیحات بسیار مختلفی برای کاهش وزن ماهیان وجود داشته باشد. کاهش وزن ممکن است با مدفوع غیر طبیعی و در برخی موارد با تغییر رنگ و تیره تر شدن ماهی همراه شود. معمولاً اینها اولین نشانه هایی می باشند که شما متوجه آن خواهید شد.

اگر برای یک دوره طولانی ماهی شما سالم به نظر می رسد اما مدفوع ماهی رشته ای، بلند و باریک و سفید رنگ است، می تواند نشانه آلوده شدن ماهی شما با یکی از انگل Hexamita، Spironucleus و یا دیگر تاژکداران است.

هر یک از این شرایط می تواند نشانه ای از مشکلات گوارشی باشد. جداول زیر به شما ایده ای از علائم احتمالی و علل آنها می دهد.

کاهش وزن (بدون وجود عامل خارجی و بیماری خاص) دلایل
پایین بودن اشتها به دلیل شرایط خارجی رقابت با ماهیان بزرگتر و قوی تر. محیط جدید، نامناسب و یا غذای نا مناسب و بی کیفیت
پارامتر های فیزیکی و شیمیای نامناسب آب دما و pH نامناسب وجود آمونیاک، نیتریت، نیترات، مواد سمی و یا کمبود اکسیژن
وجود بیماری های مزمن داشتن سرطان، نقص عضو و یا بیماری های ژنتیکی

عوامل خارجی و یا پایین بودن کیفیت آب به راحتی قابل تشخیص و بر طرف کردن هستند. این دلایل باعث بروز استرس در ماهی و به همین دلیل عدم تمایل آن به غذا خوردن شده، پس لازم است ابتدا محیط را برای زندگی مناسب ماهی اصلاح کنید.

برای مثال می توانید با تغییر دکوراسیون داخلی آکواریوم ابتدا مکان های مناسبی را برای مخفی شدن ماهیان خود در نظر بگیرید. مطمئن شوید که ماهیان کوچکتر و ضعیف تر غذای کافی و مناسب را دریافت می کنند و یا به صورت اختصاصی آنها را تغذیه کنید. پارامترهای آب را بررسی کرده و به میزان لازم تعویض آب انجام دهید تا از وضعیت شیمیایی و فیزیکی آب مطمئن شوید.

رای کنترل اولیه می توانید پارامتر های آب مثل دما، pH، آمونیاک، نیتریت، نیترات را بررسی کنید و برای کنترل کامل تر می توانید از عملکرد بخاری (هیتر) و دیگر المان های فیلتراسیون و همچنین پارامتر های آبی که برای تعویض آب از آن استفاده می کنید مطمئن شوید.

مقاله پارامترهای ایده‌آل آب در آکواریوم های دیسکس

(توضیح مترجم: برای اطمینان از شرایط آبی که برای تعویض آب آکواریوم از آن استفاده می کنید می توانید از آب خروجی یک دستگاه اسمز معکوس یا RO استفاده کرده و مواد و املاح لازم را در صورت نیاز متناسب با نیاز های ماهیان خود به آب اضافه کنید.)


اگر ماهیان قلمرو طلب در آکواریوم خود دارید بهتر است آنها را به آکواریوم دیگری انتقال دهید.

مقاله سازگاری گونه های آب شیرین

اگر به موقع وارد عمل نشوید و اندام های داخلی ماهیان شما آسیب ببیند، دیگر نمی توانید ماهی خود را نجات دهید.


کاهش وزن (وجود عامل خارجی و بیماری خاص) دلایل
تاژکداران یک انگل تک سلولی تاژکدار که اصولا با وجود مدفوع سفید و باریک قابل شناسایی است.
کرم های پهن (Cestodes) کرم های انگلی و بزرگ روده
انواع کرم های لوله ای این کرم ها در اندازه های مختلف از بسیار کوچک و میکروسکوپیک تا به اندازه
چندین میلی متر یافت می شوند و یکی از گونه های رایج آنها Capillaria است.
دیکر بیماری های روده ای که می تواند به دلیل وجود باکتری ها، ویروس ها و دیگر انگل هایی روده ای باشد.
انواع کرم های لوله اانگل های پوستی و آبششی انگل های خارجی که از بدن ماهیان تغذیه می کنند و زمانی که بیماری پیشرفت
می کند ماهی دیگر تمایلی به خوردن غذا از خود نشان نمی دهد.

اینگونه ارگانیسم ها که می توانند به ماهیان شما حمله کنند، چرخه زندگی پیچیده ای دارند. آنها معمولا از تخم یا سیست برای تکثیر استفاده می کنند که در این مرحله از زندگی خود توسط داروها به سادگی قابل از بین رفتن نیستند. حتی اگر انگل های بالغ به کمک دارو از بین بروند دوباره تخم ها و سیست ها باز شده و اینبار با انگل هایی مواجه خواهید بود که مقاومت بیشتری نسبت به دارو از خود نشان می دهند. به همین دلیل است که اصولا دوره های درمانی برای مدتی بیشتر از زمان درمان شدن ماهیان ادامه داده می شود و لازم است دوز مصرفی مرتب و به اندازه به آب اضافه شود تا از حذف تمامی انگل ها در تانک خود مطمئن شوید.

اگر یکی از ماهیان شما نشانه هایی از وجود انگل ها را از خود نشان می دهد می توان شرط بست که در حال حاضر تمامی ماهیان شما درگیر هستند حتی اگر نشانه های مشخص بیماری را از خود نشان نمی دهند.

داروهای ضد انگل

اگر ماهیان شما توسط یکی از تاژکداران آلوده شده باشد می توانید از مترونیدازول برای شروع فرایند درمان استفاده کنید. بعد از یک هفته برای مبارزه با انگل های دیگر می توانید از Fluke Tabs (مترجم: پیشنهاد نمی شود.)، فلوبندازول (Flubendazole) و یا داروی ضد انگل پرازیکوانتل استفاده کنید.

این درمان ها برای ماهیانی که دچار برخی از انگل های پوستی و خارجی مثل Oodinium هستند جواب نمی دهد.

اگر درمان های آورده شده موثر نبود می توانید با افزایش دما از شر برخی از انگل های تک یاخته ای بر روی پوست و آبشش ماهی ها خلاص شوید. این نوع انگل ها در برخی از موارد باعث کاهش وزن شده بدون اینکه نشانه و یا جراحتی بر روی سطح پوست ایجاد کنند.

ه یاد داشته باشید که ممکن است ماهی شما به چند نوع انگل مختلف آلوده شده باشد که در این صورت باید از داروهایی با دامنه تاثیر بر روی باکتری ها، قارچ ها، ویروس ها و دیگر انگل ها استفاده کنید.

داروی پلی گارد (ضد انگل، ضد قارچ و ضد باکتری با تاثیر گسترده در آب شیرین)


زخم های چشم

نشانه های مشترک در زخم های چشم دلایل
زخم و خراش با عفونت و یا بدون عفونت وجود یک ماهی مهاجم، آسیب دیدن در زمان فرار کردن، وجود یک المان تیز در
تانک و یا حمل و نقل ماهی
تورم چشم بیماری های مزمن و یا پایین بودن کیفیت آب. گاهی به دلیل درگیری باکتریایی
این اتفاق روی می دهد که می تواند از یک آنتی بیوتیک با دامنه عملکرد گسترده
برای بهبود استفاده کرد.
کدورت چشم کهولت، تروما، عفونت و یا پایین بودن کیفیت آب
تاول / کیست که می تواند مادر زادی و یا به دلیل عفونت ایجاد شده باشد.

کدورت چشم در ماهی دیسکس


در ماهیان دیسکس شما اغلب شاهد زخم ها و جراحت های کوچک چشم ماهیان خود خواهید بود. اما همین زخم ها می توانند آلوده شوند و شرایط را کمی جدی تر کنند، اما قابل درمان هستند. شما در اینگونه موارد می دانید که با چه چیزی روبرو هستید.

اگر بیشتر از یک ماهی شما درگیر این مشکل است باید ابتدا دلیل بروز مشکل را پیدا کرده و مطمئن شوید که دیگر این اتفاق نمی افتد. گاهی به دلیل وجود یک جسم تیز در دکور آکواریوم و یا وجود ماهیان مهاجم (و حتی ازدحام زیاد ماهیان در آکواریوم) و در برخی موارد فرایند نامناسب انتقال ماهی است.

از آنجایی که اصولا حمله ماهیان و تراکم زیاد دلیل اصلی شروع این مشکل است، لازم است جمعیت آبزیان آکواریوم خود را بررسی کنید. همچنین باید مطمئن بشید که تمامی ماهیان فضای خاص خود را دارند و می توانند پنهان شوند. شاید لازم باشد بخشی از ماهیان خود را انتقال دهید.

برای درمان این بیماری نمک طعام (البته بدون ید) و یا نمک های مخصوص آکواریوم موثر است و اگر نمک ها جواب نداند می توانید از داروهای مختلف آنتی بیوتیک استفاده کنید.

نمک ها و املاح معدنی مخصوص آکواریوم های آب شیرین


جراحت های باله و دم

نشانه های غیر طبیعی باله ها و دم دلایل
دم خوره در برخی موارد به دلیل وجود آسیب دیدگی خارجی و یا پایین بودن کیفیت آب به
وجود می آید، که می تواند شروع عفونت باشد. ممکن است لکه ها و تکه های
سفید بر روی باله و دم وجود داشته باشد.
نقاط سفید عفونت ناشی از وجود انگل ها و عوامل عفونت زای تک سلولی
تکان دادن غیر طبیعی و یا بستن باله ها می تواند از علامت های اولیه بیماری و یا نشانه هایی از استرس در ماهی باشد.

مشابه بسیاری از مشکلاتی که می تواند دیسکس ها را درگیر کند، زخم های باله و دم هم می تواند بر اثر پایین بودن کیفیت آب، ایجاد آسیب فیزیکی بر اثر حمل و نقل و جابجایی و یا درگیری بین ماهیان اتفاق بیفتد. بعد از آن انواع قارچ ها و باکتری ها می توانند زخم را آلوده کنند که باعث ایجاد لبه های سفید بر روی زخمها می شود.

درمان این مشکل هم ساده است، ابتدا لازم است مشکل اولیه را مشخص کرده و آن را رفع کنید. در صورتی که منابع مختلف مصرف آنتی بیوتیک را پیشنهاد می کنند اما بهتر است ابتدا نمک را امتحان کنید. اصولا نمک می تواند مشکل را حل کرده و به بازسازی عضو آسیب دیده کمک کند. اگر نمک موثر نبود مجبور هستید از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید.

انواع داروهای آنتی بیوتیک

برخی از تاژکداران تک سلولی نیز می توانند باعث به وجود آمد نقاط سفید بر روی باله و دم شوند.

تکان های شدید باله ها می تواند از نشانه های وجود استرس در ماهیان باشد. از آنجایی که این نشانه از علایم خاص یک بیماری نیست پس لازم است به دقت ماهی ها برای پیدا کردن نشانه های دیگر بررسی کنید. برای مثال رفتار و سطح پوست ماهی برای مشخص شدن بیماری های انگلی و یا داخلی.

گر تکان های باله برای مدت زمان زیادی ادامه داشته باشد و نشانه های غیر مشخص دیگری مثل تیرگی پوست وجود داشته باشد لازم است با دقت بیشتری ماهی ها را بررسی کرده تا بتوانید بیماری را تشخیص و به درستی درمان کنید.


تنفس غیر طبیعی

وجود مشکلات تنفسی بسیار واضح هستند، مثل زمانی که ماهی ها برای تنفس نزدیک به سطح آب شنا می کنند. یا زمانی که تنها یک آبشش کار می کند و دیگری برای مدت طولانی بسته می ماند، که نشان دهنده تورم بافت آبشش است.

رخی از مواقع مشکلات تنفسی می تواند بسیار ظریف باشد به شکلی که تنها حرکت آبشش ها کمی کمتر و یا بیشتر شده باشد و البته حتی ممکن است این مشکل تنها در یک آبشش وجود داشته باشد.

مشابه انسان ها ماهی ها نیز در برخی از مواقع سریعتر تنفس می کنند، مثل زمان تغذیه، مبارزه و یا زمان هایی که هیجان زده می شوند. پس قبل از اینکه نگران شوید لازم است ماهی ها برای مدت طولانی تری بررسی کرده و اگر شدت تنفس برای مدت زمان طولانی ادامه پیدا کرد، اولین موردی که لازم است بررسی کنید پارامتر های آب است و در صورت عدم وجود مشکل در آب در نهایت ممکن است نشانه هایی از وجود یک بیماری در ماهی شما باشد.


عوامل تنفس غیر طبیعی (غیر عفونی) دلایل
اکسیژن پایین کمبود جریان های آب سطحی، وجود مواد زائد ارگانیک (آلی) در آب مثل باقی
مانده غذا و یا فضولات. شکفتگی (بلوم) باکتریایی، آکواریوم پر جمعیت، مشکلات
فیلتراسیون و گردش آب
آمونیاک مشکل در فیلتراسیون بیولوژیک، وجود کلر در آب شهری و یا از کار افتادن
فیلتراسیون و گردش آب
متفرقه تغییرات ناگهانی pH، کلر، واکنش دارویی، دیگر مواد سمی

اگر متوجه وجود مشکل در تنفس ماهیان خود شدید، ابتدا لازم است مشکلات غیر عفونی را بررسی کنید. باز هم تاکیید می کنم کیفیت آب بسیار اهمیت دارد. موارد زیر را برای بهبود تنفس در آبزیان خود انجام دهید:

 • ۱- یک تعویض آب در آکواریوم در نهایت به میزان ۵۰ متر مکعب انجام دهید. حتی در صورت لزوم لازم است چندین بار در روز این کار را تکرار کنید، البته اگر آب شهری شما سالم باشد. (توضیح مترجم: آبی که برای تعویض آب از آن استفاده می شود باید عاری از هر گونه آلودگی و یا کلر و فلزات سنگین دیگر باشد به همین دلیل آب RO بهترین گزینه ممکن است.) اگر با انجام تعویض آب بهبودی در شرایط تنفس مشاهده کردید می توانید این کار را تا بهبود کامل ادامه دهید.
 • ۲- محلول های بهبود دهنده بسیار زیادی برای حذف مواد سمی و یا بهبود پارامترهای آب وجود دارد که می توانید از آنها در کنار تعویض آب استفاده کنید. توجه داشته باشید که این مواد نمی توانند جای تعویض آب را بگیرند.
 • ۳- اگر مشکل شما وجود آمونیاک بالا در آب است بهتر است میزان pH را به زیر ۷ کاهش دهید، اما توجه داشته باشید که این کار به آرامی انجام شود و در شرایط بحرانی مقدار آن را کمتر از ۶ نکنید زیرا ممکن است به ساختار فیلتراسیون بیلوژیک شما آسیب برساند.
 • ۴- به کمک یک کیت اکسیژن میزان اکسیژن موجود در آب را بررسی کنید. ماهیان در سطوح متوسط اکسیژن دچار مشکلات تنفسی نخواهند شد اما اگر ماهیان شما با سطح اکسیژن بین ۲ تا ۳ مواجه شوند مشکلات تنفسی آشکار می شود. لازم است سطح اکسیژن را با افزایش میزان تزریق هوا و یا ایجاد گردش آب سطحی افزایش دهید تا زمانی که دلیل اصلی کمبود اکسیژن را تشخیص داده و آن را بر طرف کنید.

اگر دیسکس های بالغ شما دچار انگل های مختلف آبششی شده باشند اصولا نشانه خاصی از خود نشان نمی دهند اما در صورتی که بیماری گسترش پیدا کند نشانه های بیماری آشکار می شود. به هر صورت با تشخیص به موقع امکان درمان به سادگی وجود دارد. اما در رابطه با بچه های دیسکس این موضوع بسیار حساس است و حتی ممکن است قبل از بروز نشانه ها به سرعت از بین بروند.

کرم های پهن تخم گزار از جمله عمومی ترین عوامل بروز مشکل در آبشش دیسکس ها هستند. اگر تانک شما دارای بستر است می تواند مبارزه با عوامل بیماری زا از این دست را مشکل کند زیرا در دوره ای از حیات این آبزیان که در بستر قرار می گیرند خروج آنها از آکواریوم بسیار مشکل و اصولا در این دوره در مقابل دارو ها مقاوم هستند. به هر صورت می توانید به ترتیب یکی از درمان های زیر را انتخاب کنید:

 • ۱- داروی ضد انگل پرازیکوانتل (Praziquantel)
 • ۲- داروی ضد انگل فلوبندازول (Flubendazole)
 • ۳- استفاده از Fluke-Tabs (که آخرین انتخاب می تواند باشد)

درمان صحیح می تواند به سرعت نشانه های بهبود را در ماهیان شما مشخص کند. اما اگر آکواریوم شما دارای بستر است که در این صورت حذف تخم ها و سیست ها را با سیفون غیر ممکن و مشکل می کند پس لازم است درمان برای چند دوره ادامه پیدا کند تا تمامی تخم ها و سیست ها باز شده و انگل ها و لاروهای آنها توسط دارو از بین بروند.

انواع داروهای ضد انگل

اگر درمان انجام شده برای کرم های پهن عمل نکند و علایمی مثل نقاط سفید بر روی باله ها و بدن ماهی هم قابل مشاهده است، ممکن است ماهی شما درگیر انگل های تاژکدار نیز شده باشد. پس می توانید دمای آب را افزایش دهید، توجه داشته باشید که در صورت وجود ماهیانی از گونه های دیگر در تانک شما ممکن است امکان افزایش دما وجود نداشته باشد پس باید از داروهای مناسب استفاده کنید و یا ماهیان دیگر را از آکواریوم خارج کرده و دما را افزایش دهید. توجه داشته باشید که بررسی روزانه ماهی ها بسیار مهم است.

اگر در شرایط بحرانی قرار گرفته اید و لازم است سریعا وارد عمل شوید و همچنان از نوع بیماری مطمئن نیستید، می توانید ۲ تا ۳ دوز از فرمالین و مالاشیت گرین را به تانک خود اضافه کنید. این می تواند ماهی شما را برای مدتی زنده نگهدارد و نجات دهد تا شما بررسی های خود را کامل کرده و درمان مناسب را بر روی ماهیان انجام دهید.


زخم های پوستی

نظارت دائم شرایط و وضعیت پوست ماهی ها از بهترین روش ها برای کنترل سلامت ماهیان است. شما اغلب زخم های کوچکی را بر روی سطح بدن دیسکس ها مشاهده خواهید کرد و یا در برخی از موارد می توانید افتادن پولک ها از روی سطح بدن ماهی ها مشاهده کنید که کاملا طبیعی است. این موارد باید در چند روز بر طرف شوند. اما تغییرات پوستی می توانند نشانه هایی از وضعیت سلامت باشند. این تغییرات عبارتند از:

 • تیرگی مداوم رنگ
 • لکه های رنگ پریده
 • نقطه های سفید
 • افزایش موکوس پوست
 • جوش ، جوش چرکی و زخم باز
 • از دست دادن پولک ها

نشانه های غیر طبیعی بر روی پوست (غیر عفونی) دلایل
رنگ تیره، افزایش میزان موکوس، لکه های پوستی، باله های ریش ریش شده،
شنای غیر معمول، تنفس سریع
pH بسیار پایین (معمولا کمتر از ۴.۵)
با و یا بدون نشانه هایی از عفونت جراحت
جوش و زخم سرطان پوست و یا اندام های داخلی
مکن است بر اثر برخی عوامل خارجی به وجود بیاید اما اصولا به دلیل کیفیت
پایین آب و تغذیه نامناسب ایجاد می شود
زخم و حفره سر

همانند بسیاری از بیماری های دیگر در مورد بیماری های پوستی نیز کیفیت آب بسیار اهمیت دارد. بعد از اطمینان از کیفیت و سلامت آب برای رفع مشکلات پوستی می توانید کار را با اضافه کردن نمک آغاز کنید، نمک می تواند به ترمیم بافت های آسیب دیده کمک کند. می توانید از برخی از ضد عفونی کننده های آب مثل متیلن بلو (methylene blue) نیز استفاده کنید اگر قصد استفاده از نمک را ندارید.

بهتر است تا زمان لازم از آنتی بیوتیک ها استفاده نکنید زیرا ممکن است آسیب های مختلفی بخصوص به ساختار فیلتراسیون بیلوژیک آکواریوم شما وارد کنند.

اگر از نمک استفاده کرده و کیفیت آب را تا حد قابل قبولی افزایش دادید، سیستم ایمنی بدن ماهی های شما باید به اندازه کافی قوی شده باشد تا بتواند زخم ها و مشکلات موجود را بر طرف کند. به هر صورت اگر زخم ها شدید باشد ممکن است با تعویض آب و یا حتی استفاده از آنتی بیوتیک بهبود پیدا نکند.

سوراخ سر یکی از بیماری های بسیار رایج در بین ماهیان دیسکس است که اصولا به دلیل کمبود مواد معدنی و ویتامین ها به وجود می آید. ابتدا زخم ها و حفره های کوچک در نزدیکی سوراخ های بینی، صفحات آبششی و یا نزدیک چشم ها بوجود می آید و اگر نادیده گرفته شده و درمان نشود این زخم ها و حفره ها بزرگتر شده و کل ظاهر و صورت ماهی ها از بین خواهند برد. در نهایت ماهی بر اثر ضعف و عفونت از بین خواهد رفت.

دیسکس با بیماری حفره سر


این بیماری می تواند هم شایع و هم نادر باشد. برخی از آکواریوم داران هیچگاه با این بیماری مواجه نمی شوند و برخی دائما درگیر این بیماری در آکواریوم های خود هستند. تغذیه مناسب و غذای خوب بهترین دفاع شما در مقابل این بیماری است. غذای خشک به تنهایی برای مقابله با این بیماری کافی است و شما باید مطمئن شوید که ماهیان شما غذای تازه، ویتامین ها و مکمل های غذایی لازم را به صورت روزانه دریافت می کنند.

غذا و مکمل های غذایی مخصوص دیسکس

املاح و مواد معدنی مخصوص دیسکس

مقاله تهیه غذای خانگی برای دیسکس

اگر ماهیان شما به این بیماری مبتلا شدند می توانید برای کمک به درمان از داروی مترونیدازول (metronidazole) استفاده کنید. اما بهترین چیز بهبود کیفیت آب و رژیم غذایی ماهی و اضافه کردن مواد غذایی مثل کرم خاکی قرمز خورد شده به غذای ماهیان دیسکس است.

داروهای مخصوص حفره سر

ماهیان دیسکس مبتلا به این بیماری بعد از گذشت چند هفته از شروع درمان به سادگی درمان خواهند شد. بعد از درمان حفظ کیفیت غذا و آب و استفاده از کرم های خاکی قرمز در رژیم غذایی این ماهی حداقل دو بار در هفته جلوی برگشت دوباره بیماری را خواهد گرفت.

مقالات و مطالب مختلفی در رابطه با پرورش این کرم ها وجود دارد که می توانید به سادگی این کار را در خانه انجام داده و یا اینکه از محل مناسب آنها را تهیه کنید.


نشانه های غیر طبیعی بر روی پوست (عفونی) دلایل
خراشیدگی با اجسام دیگر، رنگ تیره کرم های پهن (Flukes)
با و یا بدون نشانه هایی از رنگ تیره، نقاط سفید با اندازه ها و تعداد مختلف، افزایش مخاط پوستی، لکه های
سفید، خارش، بستن و قفل شدن باله ها، از دست دادن وزن
تک‌یاخته هایی از خانواده Protozoans مثل Oodinium، Ich، Costia، Chilodonella
رنگ تیره، لکه های سفید، خارش بدن، بستن و قفل شدن باله ها، آرام گرفتن در گوشه
و یا کف تانک. (این نشانه ها اغلب در بین ماهیان جوان جابجا شده دیده می شود)
عفونت باکتریایی
شکل گیری تکه های بزرگ با الگوی مشبک طاعون دیسکس

تلاش برای تعیین علت عفونت های پوستی می تواند دشوار باشد. در بیشتر موارد شما ابتدا علائم نامطلوبی مانند خارش بدن ماهی به اجسام مختلف و رنگ تیره پوست را متوجه خواهید شد. اگر بعد از بررسی دقیق خبری از علائم دیگر نباشد پس می توان نتیجه گرفت که مشکل فقط مربوط به کرم های پهن Flukes است.اما اگر شما مخاط زیادی از پوست بدن ماهی ترشح شده و تکه ها یا نقاط سفید بر روی بدن ماهی قابل تشخیص است پس به احتمال زیاد عامل بیماری ماهی شما یک تک یاخته می باشد.

انگل های پوستی از دسته کرم های پهن معمولا پیشرفت کندی دارند. اما از طرف دیگر امکان انتقال بیماری در بین ماهیان بسیار زیاد است. زیرا این کرم ها می توانند در مراحل مختلف زندگی خود مقاومت بسیار بالایی از خود در مقابل درمان نشان دهند.

انواع داروهای ضد انگل


عفونت های ناشی از تک یاخته ها به دلایل مختلف سریعتر از عفونت های ناشی از کرم های پهن گسترش پیدا می کنند. شما باید به دقت ماهیان خود را بررسی کرده و در صورت اطمینان به سرعت درمان را آغاز کنید. این بیماری به سرعت بین ماهیان دیکر و حتی بین آکواریوم های دیگر شما پخش می شود بخصوص زمانی که از تجهیزات مشترک بین آکواریوم های خود استفاده می کنید. لازم است به سرعت ماهیان بیمار را جدا کرده و برای نگهداری آنها از تانک و تجهیزات مستقل استفاده کنید. (توضیح مترجم: در صورتی که از بیش از یک آکواریوم نگهداری می کنید بهتر است تجهیزات مستقلی برای هر آکواریوم خود در نظر بگیرید تا به این شکل از انتقال بیماری در بین تانک های خود به هر صورت جلوگیری کنید.)

انواع داروهای درمان کرم های انگلی داخلی و خارجی

برای درمان عفونت های ناشی از تک یاخته های می توانید دما را افزایش داده و یا از دارو های مناسب استفاده کنید. اگر نقاط سفید را بر روی بدن ماهی مشاهده می کنید یا درمان های مربوط به کرم های پهن شکست خوردند می توانید دمای آب آکواریوم خود را تا ۳۴ درجه سانتیگراد افزایش دهید. به این نکته توجه کنید که در صورت موجود ماهیان دیگر در تانک نمی توانید دما را تا این اندازه افزایش دهید و این دما تنها برای درمان ماهیان دیسکس مناسب می باشد.

ماهی های جوان که تازه وارد شده اند و ماهیانی که فقط یک شوک pH و دما دارند، بیشتر حساس به عفونت های باکتریایی پوست هستند. در این موارد، شما می خواهید از یک آنتی بیوتیک وسیع مانند آنهایی که در خانواده فوران هستند استفاده کنید.

طاعون Discus بسیار نادر است، اما وقتی اتفاق می افتد، سریع است. هیچ کس مطمئن نیست که چه چیزی باعث آن می شود، اما به سرعت در حال پیشرفت است، بسیار عفونی است و معمولا باعث مرگ ماهی می شود. شایع ترین علامت که شما می بینید افزایش تولید موک پوست و یک الگوی reticulated بر روی پوست است.

ماهیان جوانی که به تازگی به آکواریم معرفی شده اند و یا در صورت مواجه شدن ماهی ها با شوک دما و یا pH احتمال درگیر شدن ماهیان با عفونت های باکتریایی بسیار زیاد است. در این صورت می توانید از داروهای آنتی بیوتیک با تاثیر گسترده برای درمان استفاده کنید.

داروی های آنتی بیوتیک

بیماری طاعون دیسکسی بسیار نادر است اما در صورتی که اتفاق بیفتد بسیار سریع عمل می کند. هیچ کس دلیل اصلی وقوع این بیماری را نمی داند اما زمانی که اتفاق می افتد عفونت به سرعت گسترش پیدا کرده و معمولا نتیجه آن مرگ ماهی است. شایع ترین علائم آن افزایش مخاط پوستی بدن ماهی و ایجاد لکه های بزرگ با الگوی مشبک است.


شنای غیر طبیعی

شما لازم است همیشه رفتار و بخصوص وضعیت شنای ماهیان خود را بررسی کنید. وجود رفتار های غیر طبیعی در شنای ماهی ها می تواند نشانه ای از وجود مشکل در ماهی و یا استرس بیش از حد در آن باشد. در صورتی که ماهی شما در هنگام شنا کردن تمایل به سمت بالا دارد و به سختی بدن خود را به صورت افقی نگه میدارد و یا به یک سمت کج و متمایل می شود، این موضوع احتمال وجود بیماری را افزایش می دهد. برای مقایسه می توانید از رفتار ماهی های سالم کمک بگیرید.

قبل از اینکه بخواهید درمان را آغاز کنید لازم است ماهی را برای کشف نشانه ها و رفتار های دیگری بررسی کنید. شاید تنها دلیل وجود ماهیانی با رفتار های بیش از حد تهاجمی در تانک شما است که لازم است آنها را از آکواریوم خارج کنید.

در جدول زیر لیستی از دلایل بروز شنای غیر طبیعی در ماهیان و روش های درمان هر کدام آورده شده است:

نشانه های شنای غیر طبیعی دلایل
سر ماهی به سمت بالا متمایل می شود و یا کج شدن
و متمایل شدن به یک سمت (به پهلو افتادن)
وجود مشکل در کیفیت آب، تاثیر برخی از داروها و مواد شیمیای،
عفونت کیسه شنا، انسداد روده، مراحل پیشرفته بیماری عفونی
شنای ناگهانی وجود مشکل در کیفیت آب، تاثیر برخی از داروها و مواد شیمیای،
وجود یک انگل پوستی، وجود برق و پالکس الکتریکی در آکواریوم
شنای نزدیک به سطح کمبود اکسیژن

بسیاری از مشکلات مربوط به شنای غیر طبیعی در دیسکس ها در همین موارد خلاصه می شود اما به هر صورت بررسی های بیشتر نیز لازم است در برخی از موارد خاص انجام شود.

ممکن است لازم باشد تجهیزات برقی آکواریوم و تمامی تجهیزات نزدیک به آن را بررسی کنید تا در صورت وجود مشکل جلوی برق دار شدن آب آکواریوم خود را بگیرید.

ماهی شما ممکن است مشکل انسداد روده یا نفخ داشته باشد که می تواند تاثیر بدی بر عملکرد کیسه شنا (کیسه هوایی) داشته باشد. این مشکل زمانی اتفاق می افتد که ماهی بیش از حد تغذیه شده باشد و یا از غذای خشکی که قبلا خیسانده نشده است برای تغذیه استفاده شده است. برای رفع این مشکل، لازم است تغذیه ماهی خود را متوقف کنید تا مشکل حل شود. اگر مدت چند روز مشکل بر طرف نشد، می توانید از نمک منیزیم سولفات استفاده کنید. لازم است دو قاشق چایخوری را به ازاء هر ۴۰ لیتر به آب آکواریوم خود اضافه کنید. این نمک به پاکسازی روده ماهی در طول چند روز کمک می کند.

اگر عفونت در کیسه شنا به وجود بیاد که البته بسیار نادر است، اصولا از نوع عفونت های باکتریایی است. که برخی از نشانه های آن به حالت عمودی شنا کردن و یا ایستادن ماهی است، کج شدن و به پهلو شدن ماهی و یا شنای بسیار ضعیف و کند ماهی است.

اگر بعد از بررسی شرایط آب و انجام کارهای لازم در خصوص بر طرف شدن احتمالی انسداد روده اگر همچنان ماهی شما با مشکل شنا می کند، پس احتمال عفونت کیسه شنا وجود دارد. چون احتمال مشکلات قبلی بیشتر است پس بهتر است قبل از اقدام برای درمان عفونت کیسه شنا موارد قبلی را بررسی کرده باشید.

عفونت کیسه شنا گاهی اوقات توسط برخی از تاژکداران ایجاد می شود. که می توانید این مشکلات را با مترونیدازول درمان کنید.


مــــــوارد مـــرتــــبــــــط

کــلــمات کـلیــدی

نظـرات کاربـران

شما نیز می توانید نظر خود را در اینجا ثبت کنید.

متن نظر شما:
ثــــبــــت