چگالی سنج و شوری سنج چشمی مخصوص آب دریا (رفرکتومتر دی-دی)

چگالی سنج و شوری سنج چشمی مخصوص آب دریا (رفرکتومتر دی-دی)

آکواریوم سولوشن

توضیح کوتاه

یک ابزار دستی دقیق و کارآمد جهت اندازه گیری مقدار صحیح شوری یا وزن مخصوص آب دریا بر اساس شاخص شکست نور. تنظیم و کنترل میزان شوری یکی از مهترین فاکتور های نگهداری در یک تانک آب شور بخصوص آکواریوم مرجانی است. لازم است برای تنظیم و کنترل این پارامتر حیاتی از یک ابزار دقیق و مناسب استفاده شود. این محصول یک ابزار دقیق، ساده و با کاربردی آسان را برای اندازی گیری شوری با دقت مناسب در اختیار شما قرار می دهد.

اشتراک مطلب

لیست قیمت

کد مدل توضیحات قیمت (تومان) تخفیف بن دریافتی اطلاع بده
13094 ATC - - - - نا موجود

مـــــشـــخـــصـــات

مــــــوارد مـــرتــــبــــــط

اطـلاعـات تـکمـیـلـی

نقاط قوت این شوری سنج

باید در نظر داشته باشید که بسیاری از ابزارهای دستی اندازه گیری میزان شوری به صورت تخصصی برای اندازه گیری شوری آب شور (محلول کلرید سدیم –نمک طعام) طراحی و کالیبره شده اند و به صورت تخصصی بر روی ضریب شکست نور از آب طبیعی دریا تنظیم نشده اند.

با توجه به اینکه بخش اعظم نمک موجود در آب دریا سدیم کلرید است اما مقادیر قابل توجهی از أنواع یون های دیگری مثل منیزیم و کلسیم هم در آب دریا وجود دارد که می تواند بر روی نتایج مربوط به شکست نور تاثیر داشته باشد. پس زمانی که از یک شوری سنج مخصوص آب شور برای اندازه گیری شوری آب دریا استفاده می شود لازم است ضریب های برای اصلاح مقدار اندازی گیری شده در نظر گرفته شود.

برای مثال در یک شوری سنج چشمی مشخص زمانی که آب دریا به شوری ۳۵ ppt اندازه گیری می شود مقدار شوری آب نمک با شوری واقعی ۳۵ ppt مقداری برابر ۳۶.۵ ppt نمایش داده می شود.

بعد از إصلاحات بسیار زیاد در اخر رفرکتومتر جدید این شرکت می تواند با نسبت صحیح میزان شوری آب دریا را برای آکواریوم های آب شور زمانی که به درستی کالیبره شده باشد، اندازه گیری کند.

تجهیزات داخلی این رفرکتومتر از جنس مس هستند که رسانایی دمایی بسیار بالاتری نسبت به آلومینیوم دارند و در نتیجه سریعتر دمای خود را با دمای نمونه تنظیم کرده و به صورت خودکار تصحیح دمایی نیز در نتیجه اعمال می گردد ATC.


قرائت آسان و سیستم خودکار تنظیم دمایی

قرائت آسان

یکی دیگر از مشکلات مربوط به بیشتر رفرکتومترها، مقیاس نمایش داده شده برای قرائت داده ها از ۰ تا ۱۰۰ ppt است که در این شرایط خواندن عدد مورد نظر در صنعت آکواریوم آب شور یعنی ۳۰ تا ۴۰ را مشکل می کند. این محصول به صورت ویژه بر روی دامنه ۰ تا ۴۰ ppt تمرکز کرده که در نتیجه دقت خواندن مقادیر ۲.۵ برابر بیشتر از زمانی که مقیاس ۰ تا ۱۰۰ ppt در نظر گرفته شده باشد.

تصحیح خودکار دمایی

مطالب بسیار گیج کننده ای در خصوص تاثیر دمای نمونه و دمای محیط بر روی اندازه گیری مقدار شوری و تکنولوژی تصحیح خودکار دمایی ATC وجود دارد.

شوری در حقیقت اندازه گیری جرم نمک موجود در آب به جرم آب است که وابستگی به مقدار دما ندارد اما از آنجایی که شوری به صورت مستقیم اندازه گیری نمی شود و با توجه به شاخص ضریب شکست نور از آب اندازه گیری می گردد پس دما در این موضوع می تواند باعث خطا شود.

در شوری سنج هایی که دارای تکنولوژی ATC هستند بی متال هایی در نظر گرفته شده که به صورت خودکار با تغییر دما دامنه ضریب را تغییر داده و تنظیم می کنند پس کاربر بدون نگرانی نسبت به دمای محیط و محلول آبی می تواند از دستگاه برای اندازه گیری دقیق شوری استفاده کند.


کالیراسیون

اگر بر روی قسمت پایینی صفحه درجه بندی نگاه کنید می توانید عبارت (SG of seawater at 20C) را مشاهده کنید که نشان می ده که دستگاه مقدار شوری را در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد به شما نمایش می دهد.

بسیاری از رفرکتومتر ها از این دما برای دمای شاخص اندازه گیری شوری استفاده می کنند. کالیبراسیون دستگاه لازم است در فضایی با دمای ۲۰ درجه سانتیگراد انجام شود به شکلی که محلول کالیبراسیون و دستگاه در این دما قرار داشته باشند (دمای معمول در بیشتر اتاق ها و فضاهای بسته). لازم است حداقل برای مدت ۳۰ دقیقه دستگاه و محلول کالیبراسیون را در محیطی با دمای ۲۰ درجه قرار دهید تا مطمئن شوید که هر دو به دمای ۲۰ درجه رسیده اند.

توجه داشته باشید که تمامی رفرکتومتر ها به طول موج نور دریافتی نیز بسیار حساس هستند و بهتر است از نوری نزدیک به نور خورشید برای قرائت و کالیبراسیون دستگاه استفاده شود.

مرحله اول

صفحه شیشه ای و پوشش مربوط به آن را با آب شیرین تصفیه شده RO و یا آب مقطر به خوبی شستشو داده تا از عدم وجود هر گونه نمک بر روی مطمئن شوید.

مرحله دوم

از یک پیپت یا قطره چکان تمیز استفاده کرده آن را چندین با از آب خالص و پر و خالی کنید تا به صورت کامل تمیز شود. دستگاه را به صورتی نگهدارید که سطح شیشه دستگاه در حالت افقی قرار داشته باشد و بعد چند قطره آب مقطر بر روی شیشه دستگاه ریخته به شکی سطح شیشه به صورت کامل با آب پوشش داده شود.

مرحله سوم

پوشش شیشه ای را به آرامی بسته به شکلی که از عدم وجود حباب هوا بین آن و سطح شیشه مطمئن شوید و ۱۵ ثانیه صبر کنید. دستگاه را در نور طبیعی خورشید و یا منبع نوری نزدیک به نور خورشید به صورت افقی نگهدارید و از چشمی مقدار نمایش داده شده به کمک پیچی که بر روی بخش بالایی دستگاه قرار داده شده است به دقت به شکلی تنظیم کنید که خط نشانگر بر روی عدد صفر قرار بگیرد.


توجه داشته باشید که محلول های مخصوص کالیبراسیون ویژه ای با شوری های مختلف از جمله ۳۵ ppt وجود دارد که می توانید از آنها برای کالیبراسیون دستگاه در محدوده مورد نظر خود در آکواریوم های آب شور هم استفاده کنید.

کــلــمات کـلیــدی

نظـرات کاربـران

شما نیز می توانید نظر خود را در اینجا ثبت کنید.

متن نظر شما:
ثــــبــــت