شستشوی صحیح فیلترهای ساکس

نویسنده melev از سایت melevsreef.com
مترجم و تدوین مهندس پژمان اسلامی

شستن صحیح فیلترهای ساکس

شاید یکی از عذاب آور ترین کارهایی که در یک آکواریوم لازم است انجام شود نظافت و شستشوی فیلترهای فیزیکی بخصوص فیلترهای ساکس در سامپ ها و ساختار های فیلتراسیون جدید در آکواریوم است. با توجه به شرایط آکواریوم مثل میزان گردش آب، تعداد آبزیان و یا تعداد و نوع فیلترهای ساکسی که برای آکواریوم خود در نظر گرفته اید، ممکن است لازم باشد که در فواصل زمانی کوتاهی بین ۲ تا ۴ روز فیلترهای ساکس آکواریوم خود را نظافت کنید.

توجه داشته باشید که عدم شستشوی فیلترهای فیزیکی و باقی ماندن مواد زائد فیزیکی در درون آنها می تواند به شدت باعث افزایش نیترات و فسفات در آب آکواریوم شما شود.

برای چند نوبت شاید شستشوی فیلترها به کمک جریان آب با برعکس کردن فیلتر و فشار آب مناسب، کارآمد به نظر برسد و بخش اعظم مواد زائد را از درون فیلترها خارج کند اما می توانید همچنان شاهد رنگ قهوه ای باقی مانده بر روی سطح فیلتر باشید که نشان دهنده وجود مواد زائد است که به طور حتم در هر بار شستشو مقدار آن افزایش پیدا می کند.

اما برای شستشوی کامل و صحیح این فیلتر ها می توانید یک ظرف مناسب پلاستیکی را با حدود ۲۵ لیتر از آب شیرین پر کنید و یک پیمانه از مایع سفید کننده خانگی ساده و خالص را به آن اضافه کنید. فیلترهای ساکس خود را بعد از آبکشی برای مدت ۳۰ دقیقه درون آن قرار دهید. مشاهده خواهید کرد که رنگ فیلتر ها بسیار روشن تر و سفید تر شده است. حال می توانید برای نظافت کامل آنها را برعکس کرده و با حرکت سریع درون محلول سفید کننده تا جای ممکن آنها را تمیز کنید.

حال با فشار بالای آب یا استفاده از کارواش، هم به صورت برعکس و هم در جهت اصلی فیلتر ها را با آب شیرین به صورت کامل آبکشی کنید. به طور حتم فیلترها به صورت کامل تمیز شده اند اما هنوز بوی سفید کننده به مشام می رسد.

برای حذف مواد سفیدکننده (کلر) موجود می توانید یک ظرف پلاستیکی را با حدود ۲۰ لیتر آب پر کنید و به اندازه حدود ۳ درب از محلول پرایم شرکت سیکم را درون آن ریخته و فیلتر های ساکس را حداقل برای ۱۵ دقیقه درون این محلول قرار دهید. به این شکل می توانید از حذف کلر باقی مانده در فیلتر ها مطمئن شوید.

محلول پرایم شرکت سیکم


قبل از استفاده لازم است فیلترها را در فضای آزاد قرار داده تا کاملا خشک شوند و به هیچ عنوان هیچ بویی از مواد سفیدکننده از آن به مشام نرسد. برای این منظور بهتر است چندین ساعت منتظر بمانید و اگر از محلول پرایم نمی توانید استفاده کنید. حداقل برای ۲۴ ساعت فیلترها را در هوای آزاد قرار داده تا تمامی کلرین درون آن تبخیر شده و از آن خارج شود.