چرا به بعضی از غذاهای ماهی ها سیر اضافه شده است؟

مهر ماه ۱۳۹۷ - ترجمه پژمان اسلامی


چرا به بعضی از غذاهای ماهی ها سیر اضافه شده است؟


آیا خاصیت خاصی دارد؟

پاسخ: استفاده از سیر در غذای ماهی باعث افزایش تمایل و اشتهاء در ماهی ها می شود. برخی از منابع ادعا می کنند که دارای خواص ضد انگلی و باکتریایی نیز می باشد و به صورت کلی تاثیرات مثبتی بر روی سلامت ماهی ها دارد .


آیا این تنها یک ادعای تبلیغاتی است؟

پاسخ: نه، مدارک بسیار محکمی وجود دارد که استفاده از سیر به عنوان یک مکمل غذایی خواص مثبتی در پی دارد. در حقیقت، ماده موثر و فعال موجود در سیر (آلیسین) در بسیاری از مراکز پروش ماهی مورد استفاده و مطالعه قرار گرفته و برخی از این مطالعات مشخص کرده که اضافه کردن آلیسین به غذای ماهی می تواند به افزایش قدرت ماهی در مقابله با انگل ها بسیار موثر باشد. همچنین اثبات شده است که سیر می تواند بر روی قدرت سیستم ایمنی بدن ماهی تاثیر داشته باشد و باعث کاهش استرس در ماهی شده و توانایی ماهی در مقابله با شرایط استرس زا را افزایش دهد. (در صنعت پروش ماهی از سیر استقبال بسیار زیادی شده است زیرا در این صنعت اصولا مقابله و جلوگیری از بیماری راهی بسیار ساده تر و مناسب تر از درمان های پر هزینه و در بیشتر مواقع غیر موثر است )

مشخص شده است که بسیاری از ماهیان خاص و سخت سلیقه اصولا غذاهایی را که با سیر غنی شده باشد بهتر قبول می کنند. برای مثال اصولا جلبک های نوری که با سیر غنی سازی شده باشد با سرعت بیشتری توسط ماهی ها خورده می شود و ماهیان بیشتری از آن در آکواریوم استقبال می کنند. به هر صورت مشخص شده است که استفاده از سیر به عنوان مکمل غذایی می تواند خواص بسیار زیادی داشته باشد.

نمی توانید از سیر انتظار معجزه داشته باشید که برای مثال به عنوای یک دارو در درمان بیماری هایی مثل سفیدک به شما کمک کند، اما استفاده منظم و مناسب از این ماده به عنوان یک مکمل غذایی می تواند توان ماهی های شما را در مقابله با انواع بیماری ها و شرایط استرس زا افزایش دهد

مــــــوارد مـــرتــــبــــــط

کــلــمات کـلیــدی

نظـرات کاربـران

احسان کامرانی (1397/08/19  04:23): 1+

ماده موثر در سیر که خواص بسیاری داره ماده آلیسین هست که فقط یک تا شش روز دوام داره و هیچکدوم از محصولاتی که در بازار هستن تاثیری در تقویت سیستم ایمنی ماهی ندارن (چون این ماده از بین میره). البته بعضی شرکت ها مثل سیچم و غیره به سیر ویتامین c اضافه می کنن تا جبران از بین رفتن این ماده بشه. متاسفانه هیچ مقاله علمی دانشگاهی در خصوص تاثیر سیر بر سفیدک وجود نداره. من به شخصه از سیر تازه برای ماهی ها استفاده می کنم، نه محصولات داخل بازار.

فرید نجات بخش پاسخ داد(1397/08/19  16:01): 0+

سلام
تاثیر سیر بر سلامت و تقویت سیستم ایمنی بدن حیوانات و همچنین آبزیان در آزمایشات زیادی مورد بررسی قرار گرفته است و نتایج مثبت آن در متون متفاوتی درج شده است.
در سیر مواد متفاوتی وجود دارد که به آن خاصیت آنتی بیوتیک بودن بخشیده است. داروهای زیادی حتی برای انسان وجود دارد که از این خواص بهره برده و مجوز های سازمان های بین المللی را نیز کسب نموده است. بنابراین برخی از خواص مفید سیر تا مدت نسبتا زیادی ماندگار است.
البته در مورد تاثیر مستقیم سیر بر بیماری سفیدک احتمالا حق با شماست. استفاده از هر ماده غذایی به صورت تازه نیز به شرط وجود دانش کافی نسبت به آن بدون شک مفیدتر است.

شما نیز می توانید نظر خود را در اینجا ثبت کنید.

متن نظر شما:
ثــــبــــت