گران ترین ماهی های آکواریومی جهان

ترجمه: مرتضی نایبی
بازبینی: فرید نجات بخش

گران ترین ماهی های آکواریومی جهان

در این مقاله قصد داریم شما را با گران ترین ماهی های آکواریومی جهان آشنا کنیم. در ادامه نگاهی اجمالی به این ماهی های فوق العاده زیبا و نادر مانند فرشته نعنایی با ارزش ۳۰ هزار دلار یا سفره ماهی آبشیرین پولکا با ارزش ۱۰۰ هزار دلار و البته ماهی آروانا پلاتینیوم با قیمت ثبت شده و خیره کننده ۴۰۰ هزار دلار خواهیم انداخت.

نگهداری و داشتن این ماهی ها کار ساده ای نیست، البته نه فقط به خاطر اینکه گران قیمت هستند، بلکه به دلیل کمیاب بودن باورنکردنی آنها. همه افراد آنقدر خوش شانس نخواهند بود تا بتوانند از این ماهی ها در آکواریوم خود داشته باشند.

ما مجموعه ای از ده ماهی گران قیمت از ماهیان مورد علاقه آکواریوم داران در سراسر جهان را در این مقاله به شما معرفی خواهیم کرد. اگر فکر می کنید چند هزار دلار برای خرید یک ماهی برای سرگرمی آکواریوم پول زیادی به نظر می رسد، نظرتان راجع به خرج کردن ۴۰۰ هزار دلار پول برای خرید یک ماهی آروانای پلاتینیوم چیست؟
برخی از این ماهی ها بسیار نادر و کمیاب هستند، حتی اگر شما پول و دانش چگونگی مراقبت از آنها را داشته باشید، هنوز قادر به خرید این ماهیان نخواهید بود زیرا آنها در دسترس عموم نیستند. بسیاری از این ماهی ها برای اکثر مردم قابل خرید نیستند، زیرا آنها را در یک فروشگاه برای خرید هرگز نخواهید دید.

ما با دیدن بسیاری از آبزیان که در اعماق اقیانوس ها زندگی میکنند، تعجب خواهیم کرد و هنوز اطلاعاتی در مورد بیشتر آنها نداریم.

ماهی رنگ سایز طول عمر حداقل حجم قیمت
آروانا پلاتنیوم سفید ۱۵۰ سانتی متر ۱۰ تا ۱۵ سال ۱۰۰۰ لیتر ۴۰۰ هزار دلار
سفره ماهی پولکا مشکی و سفید ۴۰ سانتی متر ۵ تا ۱۰ سال ۲۰۰۰ لیتر ۱۰۰ هزار دلار
فرشته ماهی نعنایی قرمز و سفید ۷/۵ سانتی متر ۱۰ تا ۱۵ سال ۵۰۰ لیتر ۳۰ هزار دلار
فرشته ماهی نقاب دار مشکی و سفید ۲۰ سانتی متر ۱۰ تا ۱۵ سال ۵۰۰ لیتر ۲۰ هزار دلار
باسلت باله تیغه دار سفید و قرمز ۴ سانتی متر ۵ تا ۸ سال ۲۰۰ لیتر ۱۰ هزار دلار
باسلت ماهی طلایی طلایی ۵ سانتی متر ۵ تا ۸ سال ۲۰۰ لیتر ۸ هزار دلار
گروپر ماهی نپتون صورتی و زرد ۱۵ سانتی متر بیش از ۳۰ سال ۸۰۰ لیتر ۶ هزار دلار
باسلت پرچ سر تخت نارنجی و آبی ۱۵ سانتی متر ۱۵ تا ۲۰ سال ۵۰۰ لیتر ۵ هزار دلار
پروانه ماهی آهنین سیاه و خاکستری ۱۵ سانتی متر ۷ تا ۱۰ سال ۳۰۰ لیتر ۲۷۰۰ دلار
فرشته ماهی کلاریون نارنجی و آبی ۲۵ سانتی متر بیش از ۴۰ سال ۴۰۰ لیتر ۲۵۰۰ دلار

دو عامل که باعث افزایش قیمت ماهی ها و ارزش گذاری آنها می شوند، کمیاب بودن آنها و رنگ و زیبایی آنها است. اگر یک ماهی در عمق زیاد اقیانوس زندگی کند، احتمال اینکه غواصان و صید کننده های ماهی بتوانند آنها را بیابند و برای صید انتخاب کنند کم است، بنابراین معمولا فقط تعداد کمی از این ماهی های نادر در هر سال یافت و صید می شوند. به همین دلیل این ماهی ها برای افرادی که می خواهند یک مجموعه نادر و منحصر بفرد داشته باشند ایده آل است.
در اینجا ۱۰ ماهی گران قیمت آکواریومی که تا کنون آکواریوم های بزرگ دنیا یا کلیکسیون داران ماهیان خاص توانسته اند از آنها در تانک های خود نگهداری کنند، به شرح ذیر از رتبه دهم به رتبه اول معرفی می گردد.

۱۰. فرشته ماهی کلاریون - ۲۵۰۰ دلار

فرشته ماهی کلاریون یکی از شناخته شده ترین ماهی های آب شور است که از آن در تانک های آب شور نگهداری می شود. آنها بومی مرکز اقیانوس آرام شرقی هستند و طول آنها به ۲۵ سانتیمتر می رسد. آنها دارای بدنی با رنگ زرد و نارنجی، با نوارهای آبی درخشان هستند که از بالا به پایین تا روی صورتشان کشیده شده است. باله های این ماهی زیبا نیز به آبی روشن درخشان است و بر خلاف بسیاری از ماهی های خاص موجود در بازار، این ماهی ها در بالی اندونزی تکثیر می شوند و می توانند از ۲۵۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار قیمت گذاری شوند. ارزش این ماهی ها بسته به اینکه در زمان خرید آنها به چه میزان برای خرید قابل دسترس باشند تفاوت خواهد کرد.

۹. پروانه ماهی آهنین - ۲۷۰۰ دلار

پروانه ماهیان به خاطر الگوها و رنگ های فوق العاده جذاب و زیبا جزء خانواده های مورد علاقه در میان علاقمندان آکواریوم های آب شور هستند. پروانه ماهی آهنین یک استثناء است و به دلیل ظاهر فلزی شکل و باله های زرد کم رنگ دارای چهره ای خاص است. این ماهی ها دارای رفتار قوی بوده و تمایل دارند که در گروه های حداقل ۱۰ تایی با هم به صورت گله ای زندگی کنند. آنها در اطراف غرب اقیانوس آرام، نزدیک به ژاپن یافت می شوند. این ماهی های زیبا به زندگی انفرادی و تنها در آکواریوم عادت نخواهند کرد و در صورت نگهداری تکی غذا خور نخواهند شد و خواهند مرد. به همین دلیل نیاز است این ماهیان بصورت گله ای نگهداری شوند. در طبیعت، این ماهیان پلانکتون خوار بوده و از جبلکهای روی صخره و بی مهرگان تغذیه میکنند، بنابراین برای غذا خور کردن آنها باید این رژم غذایی برای آنها درون تانک بر قرار شود.۸. باسلت ماهی پرچ سر تخت - ۵۰۰۰ دلار

باسلت ماهی پرچ سر تخت یکی از باریکترین ماهی ها آکواریومی و کمتر شناخته شده در خانواده باسلت ماهی ها است. در مورد این گونه باید بدانیم که بسیار کمیاب بوده و گفته شده که تنها یک یا دو عدد از این ماهی ها به ایالات متحده آورده شده است. یکی از آن ها توسط آکواریوم Steinhart خریداری و از آن در تانک این آکواریوم نگهداری می شود. رشد این ماهی تا ۱۵ سانت گزارش شده و ماهی نابالغ (جوان تر) با رنگ بسیار روشن پرتقالی مشاهده شده است تا زمانیکه رنگ آنها در بزرگسالی تغییر کند. آنها همچنین دارای نوارهای آبی با لبه سیاه رنگ هستند. آنها دارای یک سطح صاف و یک دهان پهن هستند. نگاه منحصر به فرد با ظاهری منحصر به فرد چیزی است که آنها را خاص کرده است. تقاضا برای نگهداری از این نوع ماهی زیاده بوده ولی به علت نادر بودن،کمتر در تانک ها قابل مشاهده است.۷. گروپر ماهی نپتون - ۶۰۰۰ دلار

گروپر ماهی نپتون یک ماهی آكواریومی زیبا و پر ارزش است كه در آكواریوم ها به ندرت دیده شده و کمتر برای نگهداری عرضه می شود، بنابراین وقتی كه برای خرید عرضه شوند، می توانید انتظار داشته باشید که آن را با قیمت بالا خریداری كنید. این ماهی با یک بدن کشیده و رنگ بدن صورتی و نارنجی، با نوارهای زرد، دارای ظاهری خاص و منحصر به فرد است. این ماهی در زمان نابالغ بودن زیباتر و به طور معمول ارزش بالاتری دارد چراکه در این زمان به راحتی به محیط تانک عادت کرده و نگهداری از آنها نسبت به ماهیان بالغ تر بسیار راحت تر است. این ماهی ها در عمق بین ۸ تا ۲۴ متری آب زندگی می کنند، بنابراین زمان صید و جمع آوری لازم است، آنها را از طریق فرآیند خاص به سطح رسانده و به آنها اجازه دهیم تا به سطوح بالای اقیانوس برسند. جالبتر اینکه خانواده گروپر ماهی ها بیشتر در بازار مواد غذایی کشورهای مختلف برای تغذیه مردم یافت می شوند.


۶. باسلت ماهی طلایی - ۸۰۰۰ دلار

کمیاب بودن این ماهی به آن اجازه می دهد که ارزش آن در این سایز به این قیمت بالا برسد! رنگ طلایی ماهی باسلت طلایی باعث شده تا با قیمت ۸ هزار دلار عرضه شود. این ماهی یکی از سخت ترین ماهی ها برای صید و جمع آوری برای غواصان است چراکه آنها بسیار کوچک هستند و در عمق بسیار زیاد زندگی میکنند. این گونه یکی از کوچکترین ماهی های خانواده های باسلت ماهیان است و به دلیل این که زندگی اسرار آمیزی دارند، جمع آوری آنها بسیار دشوار است. صیادان نیاز به استفاده از تکنیک های خاصی دارند تا اجازه دهد آنها را با خیال راحت و بدون عوارض تغییر فشار بر روی بدن ماهی به سطح آب برساند و از ورود شوک و متعاقبا مرگ آنها جلوگیری کند. در حالیکه رنگ این ماهی ممکن است تک رنگ و عادی به نظر برسد، با نگاه نزدیکتر به این ماهی درخشان، ترکیبی از رنگ زرد عمیق (زرده تخم مرغ) به سمت نارنجی پرتقالی در میانه بدن قابل مشاهده است. در جاییکه این دو رنگ ترکیب می شوند، الگوی لاله زنبوری قابل مشاهده است.۵. باسلت ماهی باله تیغه ای - ۱۰،۰۰۰ دلار

باسلت ماهی باله تیغه ای، پسر عموی ماهی باسلت ماهی طلایی ذکر شده در بالاست. برخی معتقدند که باسلت باله تیغه ای حتی زیباتر از باسلت ماهی طلایی است. این ماهی نام خود را از باله تیغه پشتی که یک رنگ سفید دارد گرفته است. این ماهی به عنوان کوچکترین ماهی در فهرست گرانترین ماهی های آکواریومی شناخته شده است. این ماهی دارای رنگبندی درخشان با بدنی سفید همراه با رده های قرمز است و در عمق بیش از ۳۰ متر زندگی می کند. مانند بسیاری از ماهی های ذکر شده در این مقاله برای جمع آوری و انتقال این ماهی به آکواریوم نیاز به مراحل پیچیده ای برای بالا آوردن ماهی و آب به آب کردن وجود دارد. جای تعجب ندارد که وقتی این گونه موجود است، می توان آن را بیش از ۱۰،۰۰۰ دلار خرید کرد.

۴. فرشته ماهی نقاب دار - ۲۰،۰۰۰ دلار

فرشته ماهی نقاب دار، یکی از ماهی های جزایر مرجانی، زیبا اما بسیار گران قیمت است. این ماهی دارای یک بدن سفید مرمری درخشان و یک نقاب سیاه است. این ماهی نشانه ها و رنگارنگی دیگر ماهیان محبوب این لیست را ندارد. شاید یکی از دلایلی که این ماهی را برای افرادیکه دنبال داشتن آن هستند محبوب کرده است، زیبایی ساده این ماهی است به طوری که آن را جذاب تر کرده است. ظاهر این ماهی در طول مراحل مختلف رشد آنها کمتر تغییر می کند و این تغییر اندک با یک لکه کوچک سیاه و سفید روی صورت آن ها شروع شده و با بزرگ تر شدن این ماهی ها، لک سیاه نقاب با لب سفید، نیز بزرگتر می شود. این ماهی ها بومیان جزایر شمال غربی هاوایی هستند. یکی از دلایلی که آنها را کمیاب کرده است، ممنوعیت زیادی است که دولت هاوایی برای صید و ماهیگیری تجاری در منطقه هاوایی اعمال کرده است.


۳. فرشته ماهی نعنایی - ۳۰،۰۰۰ دلار

فرشته نعنایی با رنگ آمیزی قرمز و سفید رنگ در دنیا شناخته شده است. این ماهی دارای الگوی راه راه منظم با رنگ پایه قرمز و نارنجی و با نوارهای عمودی سفید رنگ که از بالا تا پایین کشیده شده است می باشد. آنها به اندازه ۸ سانتیمتر می توانند در طول عمر خود رشد کنند. در حال حاضر فقط یک عدد فرشته ماهی نعنایی در کشور آمریکا موجود و برای عموم قابل نمایش است. آکواریوم بزرگ Waikiki آمریکا در هاوایی، عنوان کرده که بسیاری از کلیکسیون داران ماهی های خاص برای خرید این ماهی به این شرکت مبلغ ۳۰ هزار دلار پیشنهاد کرده اند، ولی آنها مایل به نگهداری آن در مجموعه خود و نمایش آن برای عموم مردم در تانک آنجا هستند. در این آکواریوم، یک عدد فرشته نعنایی همراه با یک تیکه از زیستگاه طبیعی این ماهی برای بازدید عموم مردم به اشتراک گذاشته شده است.
۲. سفره ماهی پولکا - ۱۰۰،۰۰۰ دلار

این ماهی سیاه و سفید با قیمت شگفت انگیز ۱۰۰ هزار دلار، فروخته شده است. آنها دارای شکل بیضی سیاه هستند که با نقاط سفید پوشیده شده است. در حالیکه رنگ زیرین آنها خاکستری و بدون نقاط رنگیست. آنها چشمانی در پیشانی خود دارند که اجازه می دهد ببینند که چه چیزی در بالای آنها قرار دارد و همچنین اندام های حساس خاصی در اطراف دهان و بینی خود دارند که به آنها اجازه می دهد تا میدان های الکتریکی تولید شده توسط حیوانات دیگر را شناسایی کنند. معمولا این ماهی ها باید به تنهایی در تانک نگهداری شوند. این ماهی ها با قیمت بسیار بالا در بازار آکواریومی عرضه می شود، زیرا صادرات این ماهی های جذاب از کشور برزیل (خانه بومی آنها) غیرقانونی است. گران ترین قیمتی که این نوع ماهی فروخته شده، مربوط به نوع خاصی از سفره ماهی جهش یافته ژنتیکی است که فرم بدنی با شکل U به جای فرم دایره ای عادی داشته است. این موضوع باعث شده که امکان بقای این ماهی در طبیعت امکان پذیر نباشد. نیاز است این ماهی درون تانک به صورت دستی تغذیه شود.۱. آروانا ماهی پلاتنیوم - ۴۰۰،۰۰۰ دلار

آروانا ماهی پلاتنیوم توانسته رتبه گرانترین ماهی را در ماهی های آکواریومی کسب کند. همه آرواناها ها معمولا با قیمت خیلی بالا در مقایسه با دیگر ماهی های آکواریومی شناخته شده و خریداری می شوند، اما قیمت این نوع آروانا پلاتینیوم خاص در بالای نمودار گرانترین ماهی آکواریومی قرار دارد. این ماهی آروانای سفید بی نظیر از جهش ژنتیکی بوجود آمده است. در آسیا مردم بر این باورند که نگهداری از آروانا باعث سلامتی و رفاه و همچنین خوش شانسی و جلوگیری از انرژی منفی در زندگی آنها خواهد شد. این ماهی ها هیولایی از دنیای آکواریوم هستند که تقریبا به اندازه قد انسان ها رشد خواهند کرد. چند چیز که آنها را بسیار منحصر به فرد می کند، بدن های بزرگ آنها، پولک های فلزی شکل آنها و دندان های کشیده متمایل به بالا در آنهاست. تنوع زیادی در رنگ و نوع آرواناها وجود دارد اما آروانا سیلور نسبت به بقیه آرواناها محبوب تر و قابل دسترس تر است. با این حال آروانا پلاتینیوم بیشتر مورد علاقه آکواریوم داران است. این ماهی خاص با قیمت بالای ۴۰۰ هزار دلار، به عنوان بزرگترین ماهی از لحاظ سایز در این لیست، دارای بالاترین قیمت نیز است.
منبع: www.beautifullife.info