راهنمای انتخاب پمپ آب مناسب

گردآوری و ترجمه: مسعود ناطقی
بازبینی: مرتضی نایبی

راهنمای انتخاب پمپ آب مناسب

این که شما یک آکواریوم دار تازه کار هستین یا سال ها در این زمینه تجربه و علم کسب کرده باشید تفاوتی در هدف اصلی شما ندارد. هدف اصلی شما در هر صورت نگهداری از ماهی، مرجان، گیاه و یا سایر آبزیان با سلامت کامل و کیفیت بالا است. برای دستیابی به این هدف باید اطمینان حاصل کنید که ابتدا یکی از اساسی ترین موارد آکواریوم یعنی پمپ آب را درست انتخاب کرده اید. برای این موضوع باید چندین عامل مختلف را در نظر بگیرید که در نگاه اول شاید کمی سخت و پیچیده به نظر برسد، اما با کمک تیم خانه آبزیان می توانید به راحتی مناسب ترین پمپ را با توجه به نوع و حجم آکواریوم خود انتخاب کنید.

جنس پمپ

بهتر است هنگام خرید به این نکته توجه داشته باشید که بدنه پمپ از پلاستیک با کیفیت باشد و در ساخت روتر و شفت پمپ از فلز بی کیفیت استفاده نشده باشد. زیرا آهن با آب واکنش نشان می دهد و باعث اکسید آهن می گردد که ماده ای سمی برای آبزیان به ویژه مرجان ها می باشد.

میزان جریان


برای آکواریوم های آب شور فقط ماهی (Fish Only Tank) حجم واتر پمپ ۶ الی ۸ برابر حجم کلی تانک در نظر گرفته می شود.

برای آکواریوم های آب شور مرجانی (Reef Tank) حجم واتر پمپ ۱۰ الی ۱۲ برابر حجم کلی تانک در نظر گرفته می شود.

برای سایر آکواریوم های آب شیرین حجم واتر پمپ ۳ الی ۵ برابر حجم کلی تانک در نظر گرفته می شود.

برای محاسبه حجم آکواریوم خود باید طول،عرض و ارتفاع آب (سانتی متر) را در هم ضرب و تقسیم بر ۱۰۰۰ کنید.

لوله کشی

در انتخاب لوله کشی دقت کنید از کمترین تعداد زانویی استفاده کنید و کمترین شکست را داشته باشید زیرا با ایجاد زاویه های۹۰ درجه زیاد، میزان گردش آب و توان پمپ شما کاهش می یابد و همچنین در دراز مدت باعث آسیب به واتر پمپ می گردد.

سایر تجهیزات

در صورت استفاده از چیلر و سایر رآکتور‌ها بهتر است در سیستم لوله کشی برگشت آب از تانک به سامپ، لوله هایی را مطابق تصویر زیر برای استفاده آسان تر در نظر بگیرید و برای این منظور نیز لازم است واتر پمپ خود را متناسب با میزان استفاده قویتر در نظر بگیرید.

مــــــوارد مـــرتــــبــــــط

کــلــمات کـلیــدی

نظـرات کاربـران

شما نیز می توانید نظر خود را در اینجا ثبت کنید.

متن نظر شما:
ثــــبــــت