میگوی کلینر

توضیح کوتاه

این میگو یک نظافت چی کامل است و در آکواریوم نقش دارو را ایفا می کند و در صورتی که ماهی ها تمایل نشان دهند بافت های مرده و انگل های روی بدن آنها را پاک سازی می کند. این میگو یک حفره با نور مناسب را برای خود در نظر می گیرد و اصولا رفتار آرامی با سایر گونه های درون يک آکواریوم مرجانی دارد. این میگو از باقی مانده های غذا در کف نیز تغذیه می کند. این گونه به مقدایر حتی پایین مس و بالای نیترات حساس بوده و ممکن است از بین برود ولی کنترل میزان ید در آکواریوم جهت پوست اندازی آن لازم است. برای تغذیه آن می توانید از تکه های ماهی و میگو و همچنین غذاهای خشک مخصوص ماهیان گوشتخوا استفاده کنید. صحنه نظافت بدن ماهی ها توسط این میگو در آکواریوم شاید یکی از بی نظیر ترین صحنه هایی باشد که در آکواریوم های خانگی می توانید شاهد آن باشید حتی بعضی از ماهی ها به این میگو اجازه می دهند که وارد دهان آنها شود بدون اینکه به آن آسیبی برسانند.

اشتراک مطلب

لیست قیمت

کد سایز توضیحات قیمت (تومان) تخفیف بن دریافتی اطلاع بده
2676 S - - - - نا موجود
2677 M 3 تا 4 سانت - - - نا موجود
2678 ML 4 تا 5 سانت - - - نا موجود
2679 L - - - - نا موجود
2680 XL - - - - نا موجود

مـــــشـــخـــصـــات

سختی نگهداری آسان
رفتار صلح طلب
مناسب برای آکواریم های تپه مرجانی بلی
حداکثر اندازه 5 cm
فرم رنگی قرمز، سفید
رژیم غذایی گوشتخوار
مکمل ها کلسیم، منیزیم، ید، عناصر نادر
مبدا آفریقا, اندونزی, سری لانکا
مناسب برای تازه کارها بلی
مناسب برای پاکسازی بلی
پرورشی دریایی
خانواده گونه Hippolytidae
نام دوم Red Skunk Cleaner Shrimp
نام علمی Lysmata amboinensis
شرایط آب 8.1-8.4 PH / 8-12 dKH / 22-26 °C / چگالی 1.023-1.025

اطـلاعـات تـکمـیـلـی

توضیحات

میگوی کلینر نقش یک پزشک در آکواریم آب شور را دارد. این میگوی ایستگاه نظافت خود را بر روی صخره ها یا مرجان ها بر پا کرده و در مکان مناسب می ماند و شاخک های خود را برای جلب نظر ماهیان بزرگتر تکان می دهد. منتظر می ماند تا ماهی ها برای نظافت و خلاص شدن از شر انگل های خارجی خود به سراغ آن بیاییند. این میگو در تمام قسمت های بدن ماهی حتی در آبشش ها و در برخی موارد در داخل دهان ماهی ها به دنبال بافت های مرده و انواع انگل ها (حتی ick) گشته و أنها را از سطح بدن ماهی ها پاک می کند. لازم نیست نگران انجام این کار توسط میگو در آکواریوم خود باشی به محض ورود این میگو به آکواریوم کار نظافت آغاز خواهد شد. این میگو به راحتی در آکواریوم پرسه می زند و به خوبی دیده می شود و به دلیل مزایای زیادی که دارد به گزینه بسیار مناسبی برای آکواریوم های تپه مرجانی و یا فقط ماهی با ماهی های سطح طلب تبدیل شده است.

این میگو به راحتی قابل تشخیص و شیناسایی است زیرا با بدنی به رنگ زرد و کمری به رنگ قرمز و نوار سفید رنگی که در طول کمر آن کشیده شده است و شاخک هایی بسیار بلند و به رنگ سفید دارد که به راحتی قابل تشخیص است.

پراکندگی

محل زندگی این میگو غارهای درون صخره ها و شکاف بین مرجان ها در تپه های مرجانی در اقیانوس هند و آرام و دریای سرخ است این میگو در عمق های بین ۵ تا ۴۰ متر زندگی می کند.

نگهداری در آکواریوم

این میگو بسیار مقاوم است اگر به آهستگی عمل انتقال به آکواریوم انجام شود زیرا این میگو به تغییرات پارامتر های آب بسیار حساس است و حتما باید از روش قطره ای برای انتقال آن به آکواریوم در مدت ۱ ساعت استفاده شود. این میگو هر ۳ تا ۸ هفته پوست اندازی می کند و این موضوع بسته به میزان غذای دریافتی و یا شرایط آب متغییر است پس اگر یک روز در آکواریوم خود یک پوسته میگو خالی مشاهده کردید اصلا نگران نشوید و در آکواریوم خود به دنبال میگوی با اندازه بزرگتر و با پوستی شفاف تر و زیباتر از قبل بگردید. حتی در خلال این پوست اندازی ها در صورتی که بخشی از بدن میگو مثل شاخک ها و یا پاها آسیب دیده باشد ترمیم خواهد شد. توجه داشته باشید حتما از محلول های ید در آکواریوم خود به صورت دوره ای استفاده کنید زیرا این میگو براس ساخت پوست جدید خود و پوست اندازی کردن به ید نیاز خواهد داشت.

طول عمر گزارش شده از این میگو در آکواریوم در حدود ۳ سال است. این میگو رفتار بسیار آرامی دارد و برای زندگی در آکواریوم های تپه مرجانی بسیار ایده آل است زیرا علاوه بر ماهی ها به نظافت مرجان ها در آکواریوم نیز کمک خواهد کرد.

مانند مابقی بی مهره ها این میگو نیز به مقادیر بسیار پایین مس و مقادیر بالای نیترات بسیار حساس است و تغییرات ناگهانی پارامتر های آب را نمی تواند تحمل کند.

غذا و تغذیه

تغذیه این میگو بسیار راحت است آنها به راحتی از هر نوع گوشت ماهی یا میگوی خوراکی استقبال می کنند فقط کافی است مطمئن شوید آن را پیدا کرده و بر می دارد. حتی این میگو از باقی مانده انواع غذاهای گرانولی در کف آکواریوم نیز تغذیه می کند و به این صورت به نظافت کلی آکواریوم نیز کمک خواهد کرد.

رفتارهای طبیعی

این میگو در دریا بخش اعظم غذای خود را از طریق خوردن بافت های مرده و انگل های بدن ماهی های بزرگ مثل هامور ها و مارماهی ها تامین می کند

تولید مثل

امکان تخم ریزی این میگو در آکواریوم های خانگی وجود دارد ولی برای پرورش لارو ها نیاز به سیستم ها و تجهیزات و همچنین غذای مناسب خواهید داشت. این میگو در سن ۵ تا ۶ ماهگی قادر به تولید مثل است و در هر بار ۲۰۰ تا ۵۰۰ تخم می گذارد که تخم ها بعد از چند روز به رنگ خاکستری در آمده که نشانه خروج لارو ها از تخم است.


ترجمه و تحقیق: مهندس پژمان اسلامی

منابع

سایت liveaquaria.Com

سایت Encyclopedia of Life (eol.org)

کــلــمات کـلیــدی

نظـرات کاربـران

شما نیز می توانید نظر خود را در اینجا ثبت کنید.

متن نظر شما:
ثــــبــــت