کرومیس سبز / آبی

توضیح کوتاه

این ماهی یک گونه بسیار راحت برای نگهداری و همچنین بهترین انتخاب برای آکواریوم های تپه مرجانی و ماهیان صلح طلب می باشد. این ماهی در بهترین حالت نگهداری دارای طول عمر کمتری نسبت به گونه های دیگر آب شور است و بین ۸ تا ۱۵ سال عمر می کند.
برای تغذیه این ماهی می توانید از تمامی غذاهای فراوری شده مخصوص بلنی ها ، جلبک اسپیرولینا و انواع جلبک های دریایی دیگر استفاده کنید.

اشتراک مطلب

لیست قیمت

کد سایز حدود اندازه توضیحات قیمت (تومان) تخفیف بن دریافتی اطلاع بده
3301 S 1.5 to 2.5 - - - - نا موجود
3302 M 2.5 to 3.5 - - - - نا موجود
3303 ML 3.5 to 4.5 - - - - نا موجود

مـــــشـــخـــصـــات

حداقل اندازه آکواریم 110 liter
سختی نگهداری آسان
رفتار صلح طلب
مناسب برای آکواریم های تپه مرجانی بلی
حداکثر اندازه 8 cm
فرم رنگی آبی
رژیم غذایی همه چیز خوار
مبدا  افریقا, اندونزی
سمی خیر
مناسب برای تازه کارها بلی
مناسب برای پاکسازی خیر
پرورشی دریایی
خانواده گونه Pomacentridae
نام علمی Chromis viridis
شرایط آب 8.1-8.4 PH / 8-12 dKH / 22-26 °C / چگالی 1.023-1.025

مــــــوارد مـــرتــــبــــــط

اطـلاعـات تـکمـیـلـی

توضیحات

در کنار زیبایی و رفتاری آرام نگهداری از این ماهی نیز بسیار ساده است. این ماهی یکی از انتخاب های اصلی تمامی آکواریوم داران بدون در نظر گرفتن میزان توانایی و تجربه آنها در نگهداری از آکواریوم های آب شور است. این گونه از خانواده دوشیزه ماهیان به کمک نوار آبی رنگ درخشانی که از پشت ماهی شروع شده و به آرامی تا زیر بدن ماهی به رنگ سبز تغییر رنگ می دهد شناسایی می شود. این ماهی نه تنها به خاطر ظاهری زیبا بلکه به خاطر رفتار آرام خود، بسیار پر طرفدار است (برخلاف بیشتر اعضای خانواده دوشیزه ماهیان) و به راحتی می توان آن را به همراه ماهی ها، مرجان ها و بی مهرگان دیگر نگهداری کرد.

پراکندگی و رفتارهای طبیعی

در طبیعت این ماهی در عمق های متوسط تا تالاب های آب شور در اقیانوس هند و آرام در دسته های بسیار بزرگ زندگی می کند. بالغ ها اصولا در بالای شاخه های مرجان های شاخ گوزنی و جوان تر ها در لابه لای شاخه های مرجانی یافت می شود. این ماهی ها در طبیعت بیشتر از انواع پلانکتون، جلبک ها، کوپپودها و انواع میگوها و سخت پوستان کوچک تغذیه می کنند. در زمان تخم ریزی ماهی نر یک لانه را با چندین ماهی ماده شریک شده و در بستر و روی صخره های پایین مرجان ها تخم ریزی کرده و ماهی نر مسئولیت نگهداری از تخم ها را بر عهده داشته تا بعد از ۲ تا ۳ روز لارو های ماهی از تخم خارج شوند.

در طبیعت بیشترین اندازه این ماهی برابر ۱۰ سانتی متر در ماهیان نر و در حدود ۷ سانتی متر در ماهی های ماده گزارش شده است.

این ماهی در اعمال ۱ تا ۱۲ متری و در اطراف تپه های مرجانی دیده می شود. با توجه به ۴۴ نمونه گرفته شده این ماهی در دامنه دمایی ۲۲.۵ تا ۲۹ درجه سانتی گراد و شوری ۳۲ تا ۴۰ pps و میزان اکسیژن ۴.۱ تا ۵.۱ دیده شده است.

نگهداری در آکواریوم

در آکواریوم های خانگی نیز در صورتی که دسته ای از این ماهی ها به یک آکواریوم تپه مرجانی اضافه شوند می توانید رفتار های مشابهی را از آنها مشاهده کنید در کنار زیبایی بی نظیری که از در کنار هم قرار گرفتن این ماهی ها در آکواریوم خواهید دید. توجه داشته باشید بهتر است این ماهی را در دسته هایی با تعداد فرد به یک آکواریوم اضافه کنید.

رژیم غذایی

این ماهی بسیار مقاوم است و می تواند بین ۸ تا ۱۵ سال در یک آکواریوم با کیفیت آب بسیار عالی زندگی کند. در بهترین حالت نگهداری لازم است روزانه چندین بار با رژیم های غذایی مختلف شامل غذاهای گوشتی، غذاهای أماده فراوری شده با پایه گیاهی یا گوشتی و همچنین غذاهای یخ زده تغذیه شود. غنی سازی غذاها با ویتامین مناسب نیز می تواند به حفظ رنگ ماهی کمک کند.

تکثیر و پرورش

برخی از آکواریوم داران توانسته اند این ماهی را با موفقیت در آکواریوم های خانگی پرورش دهند. جالب توجه است که رنگ بدن ماهی نر در زمان تولید مثل به رنگ زرد متمایل می شود. به هر صورت موفقیت در تولید مثل این مای در آکواریوم های خانگی نیاز به پارامتر های بسیار مناسب آب، آکواریوم تپه مرجانی بسیار بزرگ و نبود ماهی های مهاجم دارد.

ترجمه و تحقیق: مهندس پژمان اسلامی

منابع

سایت liveaquaria.Com

سایت fishbase.org

سایت Encyclopedia of Life (eol.org)

کــلــمات کـلیــدی

نظـرات کاربـران

شما نیز می توانید نظر خود را در اینجا ثبت کنید.

متن نظر شما:
ثــــبــــت