گرین ماندارین

توضیح کوتاه

این ماهی به دلیل زیبایی خاص خود در بین آکواریوم داران بسیار پرطرفدار است. نوع نر اصولا دارای رنگ های روشن تر و اندازه بزرگتر می باشد. یک آکواریوم تپه مرجانی با ظرفیت حداقل ۱۰۰ لیتر با حجم بالایی از صخره های زنده و بستر ماسه ای می تواند فضای مناسبی را برای این ماهی فراهم کند. می توانید در صورت تمایل بیش از یک عدد از این گونه را به آکواریوم خود به صورت همزمان اضافه کنید ولی در نظر داشته باشید که باید فقط یک ماهی نر را برای چند ماهی ماده نظر بکیرید. این ماهی به دلیل عادت های غذایی بسیار خاص می تواند برای نگهداری دردسرساز شود ولی می توانید از انواع غذاهای گوشتی غنی شده با ویتامین و انواع میگو های خوراکی کوچک مثل آرتمیا برای تغذیه این ماهی استفاده کنید.

اشتراک مطلب

لیست قیمت

کد سایز حدود اندازه توضیحات قیمت (تومان) تخفیف بن دریافتی اطلاع بده
3421 S 1.5 to 2.5 - - - - نا موجود
3422 M 2.5 to 3.5 - - - - نا موجود
3423 ML 3.5 to 4.5 - - - - نا موجود
3424 L 4.5 to 6 - - - - نا موجود
3425 XL 6 to 8 - - - - نا موجود

مـــــشـــخـــصـــات

حداقل اندازه آکواریم 110 liter
سختی نگهداری سخت
رفتار صلح طلب
مناسب برای آکواریم های تپه مرجانی بلی
حداکثر اندازه 10 cm
فرم رنگی آبی، سبز، نارنجی
رژیم غذایی گوشتخوار
مبدا اندونزی
سمی خیر
مناسب برای تازه کارها خیر
مناسب برای پاکسازی خیر
پرورشی دریایی
خانواده گونه Callionymidae
نام سوم Green Mandarinfish
نام دوم Striped Mandarinfish
نام علمی Synchiropus splendidus - Pterosynchiropus splendidusdus
شرایط آب 8.1-8.4 PH / 8-12 dKH / 22-26 °C / چگالی 1.023-1.025

مــــــوارد مـــرتــــبــــــط

اطـلاعـات تـکمـیـلـی

توضیحات

سر، باله ها و بدن این ماهی ترکیبی فریبنده از رنگ های آبی و نارنجی را به همراه لکه هایی سیاه در یک زمینه سبز را به نمایش می گذارد. ماهی نر توسط تیغه اول باله پشتی ماهی که بسیار بلند تر و زیبا تر است به راحتی قابل تشخیص است. این ماهی با توجه به سختی نگهداری از آن در آکواریوم به دلیل زیبایی منحصربفردش بسیار محبوب است. این ماهی در بین ۱۰ ماهی اول زیبای جهان قرار داده شده است.پراکندگی

این ماهی در غرب اقیانوس آرام از جاوا تا ژاپن، جنوب Barrier Reef و جزایر کارولین یافت می شود.

رفتارهای طبیعی

این ماهی در دریا در اطراف تپه های مرجانی و نزدیک به بستر در گروه های کوچک و یا به صورت جفت زندگی می کند. این ماهی در اعماق بین ۱ تا ۱۸ متر و دمای بین ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتی گراد مشاهده شده است.

نگهداری در آکواریوم

این ماهی باید در یک آکواریوم پایدار با شرایط بسیار عالی با ظرفیت حداقل ۱۰۰ لیتر به همراه صخره های زنده فراوان و بستری از ماسه زنده نگهداری شود تا بتواند علاوه بر فراهم کردن فضای مناسب برای شنا کردن و مخفی شدن بخش بیشتری از غذای ماهی را نیز تامین کند. نگهداری از این ماهی حتی در آکواریوم های تپه مرجانی نیز می تواند چالش برانگیز باشد به غیر از مواقعی که آکواریوم دارای یک رفیوجیوم بسیار مناسب با شرایط استاندارد است (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله مزایای استفاده از Refugium در انواع آکواریوم های آب شور رجوع کنید) این ماهی اصولا با ماهی های دیگر رفتار آرامی دارد به غیر از ماهی های هم خانواده خود.

برای تغذیه این ماهی می توانید از میگوی آرتمیای زنده غنی شده با ویتامین، کرم سیاه زنده و همچنین انواع سخت پوستان کوچک ساکن صخره ها و ماسه های زنده استفاده کنید. (وجود رفیوجیوم نیز به رشد بیشتر کپپدها برای تغذیه این ماهی کمک می کند)

تولید مثل

این ماهی از دسته ماهی هایی است که امکان پرورش آنها وجود دارد. رفتار های تولید مثلی این ماهی بسیار منحصر بفرد است. در صورتی که در یک آکواریوم شرایط ایده آل و غذای کافی وجود داشته باشد و شما بتوانید از یک جفت سالم در آکواریوم نگهداری کنید می توانید شاهد تخم ریزی این ماهی در آکواریوم خود باشید. رفتارهای ماهی نر و ماده قبل و در یا در زمان جفت گیری بسیار زیباست. بعد از تاریک شدن آکواریوم ماهی نر و ماده بعد از انجام رقصی زیبا تخمک ها و اسپرم را در بدنه آب رها می کنند. بعد از عمل لقاح بعد از گذشت چند روز تخم ها تشکیل شده به اندازه چند میلی متر رشد می کنند. در صورت نگهداری این ماهی در یک آکواریوم معمولی به همراه ماهیان دیگر مطمئنا این تخم ها یا توسط ماهی های دیگر خورده می شوند و یا در فیلتر فیزیکی به دام می افتند پس در صورت تمایل می توانید ماهی نر و ماده را در یک آکواریوم در شرایط مناسب با گردش آب مخصوص قرار دهید.

ترجمه و تحقیق: مهندس پژمان اسلامی

منابع

سایت liveaquaria.Com

سایت fishbase.org

سایت Encyclopedia of Life (eol.org)

کــلــمات کـلیــدی

نظـرات کاربـران

شما نیز می توانید نظر خود را در اینجا ثبت کنید.

متن نظر شما:
ثــــبــــت