نیزه ماهی آتشین بنفش

توضیح کوتاه

این ماهی در سال 1973 در اقیانوس آرام کشف شد. برای نگهداری از این ماهی لازم است یک آکواریوم با حداقل ظرفیت ۳۰ لیتر در اختیار داشته باشید که با صخره های زنده و بستر ماسه ای دکور شده باشد همچنین لازم است درب آکواریوم را بسته نگاه دارید تا از پریدن این ماهی به بیرون جلوگیری کنید. به ندرت دیده شده است که این ماهی رفتار پرخاشگرانه ای با سایر گونه ها داشته باشد ولی با گونه های مشابه ممکن است بر سر قلمرو نزاع کند. برای تغذیه این ماهی کف خوار لازم است از دامنه وسیعی از غذاهای دریایی گوشتی ریز شده و غنی شده با ویتامین استفاده کنید و یا از گرانول های مخصوص فرآوری شده کمک بگیرید. توجه داشته باشید در صورت عدم غنی سازی غذا با ویتامین ها به مرور زمان ممکن است رنگ این ماهی از بین برود.

اشتراک مطلب

لیست قیمت

کد سایز حدود اندازه توضیحات قیمت (تومان) تخفیف بن دریافتی اطلاع بده
3492 S 1 to 2 - - - - نا موجود
3493 M 2 to 3 - - - - نا موجود
3494 ML 3 to 4 - - - - نا موجود
3495 L 4 to 5 - - - - نا موجود
3496 XL 5 to 6 - - - - نا موجود

مـــــشـــخـــصـــات

حداقل اندازه آکواریم 110 liter
سختی نگهداری آسان
رفتار صلح طلب
مناسب برای آکواریم های تپه مرجانی بلی
حداکثر اندازه 8 cm
فرم رنگی بنفش، قرمز، سفید، زرد
رژیم غذایی گوشتخوار
مبدا  اندونزی, مالدیو
سمی خیر
مناسب برای تازه کارها بلی
مناسب برای پاکسازی خیر
پرورشی دریایی
خانواده گونه Gobiidae
نام سوم Decorated Dartfish
نام دوم Decorated Firefish
نام علمی Nemateleotris decora
شرایط آب 8.1-8.4 PH / 8-12 dKH / 22-26 °C / چگالی 1.023-1.025

مــــــوارد مـــرتــــبــــــط

اطـلاعـات تـکمـیـلـی

توضیحات

فایرفیش دکوراتور همچنین با نام هایی مثل نیزه ماهی ارغوانی یا نیزه ماهی دکوراتور نیز شناخته می شود. این ماهی برای اولین بار در سال ۱۹۷۳ در شرق اقیانوس آرام- هند کشف شد. بدن رنگارنگ این ماهی با زمینه ای از زرد تا سفید به همراه سایه هایی از بنفش و ارغوانی که از ابتدای سر تا انتهای بدن ماهی کشیده شده است به همراه یک باله آنتن مانند بسیار زیبا.
پراکندگی

اقیانوس هند و آرام: از موریس تا ساموآ، از شمال به جزایر ریوکیو و از جنوب به کالدونیای جدید.

رفتارهای طبیعی

بیشترین اندازه این ماهی در طبیعت در حدود ۹ سانتی متر گزارش شده است. در دریا این ماهی در عمق های ۲۵ تا ۷۰ متر و در اطراف صخره ها و تپه های مرجانی دیده می شود. این ماهی در نواحی گرمسیری که دمای آب بین ۲۳ تا ۲۷ درجه است زندگی می کند. اصولا پیدا کردن این ماهی در دریا کمی مشکل است زیرا این ماهی به خصوص زمانی که احساس خطر کند در میان شکاف های و سوراخ های مرجان ها و صخره های دریایی پنهان می شود. این ماهی بیشتر به صورت جفت دیده می شود و در دریا از زئوپلانکتون ها، کوپپودها و لارو سخت پوستان مختلف و بیشتر به صورت گروهی تغذیه می کند.

نگهداری در آکواریوم

برای نگهداری از این ماهی به آکواریومی با ظرفیت حداقل ۳۰ لیتر به همراه صخره های زنده فراوان نیاز دارید به شکلی با چیدمان مناسب صخره های بتوانید فضاهای غار مانند مناسبی را برای فرار در مواقع احساس خطر در اختیار این ماهی قرار دهید. لازم است درب آکواریومی که این ماهی در آن نگهداری می شود به شکل کامل بسته شود زیرا این ماهی علاقه زیادی به بیرون پریدن از آکواریوم دارد. کمتر دیده شده است که این ماهی با ماهی های دیگر رفتار تهاجمی داشته باشد اما بسیار قلمرو طلب بوده و به خصوص با ماهی های هم خانواده خود بر سر قلمرو مبارزه خواهد کرد به غیر از اینکه جفت باشند و هر دو در یک زمان به آکواریوم معرفی شوند.

آتش ماهی دکوراتور اصولا از بدنه آب غذا گرفته و تغذیه می کند اما ممکن است که از غذاهای مانده در بستر نیز تغذیه کند. برای تغذیه این ماهی لازم است از مجموعه ای از غذاهای متنوع از جمله تکه هایي از گوشت انواع آبزیان دریایی، غذاهای یخ زده فراوری شده مخصوص ماهیان گوشت خوار، میگوی آرتمیای غنی سازی شده استفاده کرد. برای حفظ رنگ درخشان ماهی لازم است غذای این ماهی به صورت مرتب با انواع ویتامین های مخصوص ماهی غنی سازی شود. بهتر است این ماهی با مقادیر کم در هر وعده و چندین بار در روز تغذیه شود.

ترجمه و تحقیق: مهندس پژمان اسلامی

منابع

سایت liveaquaria.Com

سایت fishbase.org

سایت Encyclopedia of Life (eol.org)

کــلــمات کـلیــدی

نظـرات کاربـران

شما نیز می توانید نظر خود را در اینجا ثبت کنید.

متن نظر شما:
ثــــبــــت