موریش آیدول

توضیح کوتاه

موریش آیدول در هاوایی به نام کیهی کیهی به معنای زیگزاگی شناخته می شود. این ماهی تنها ماهی در خانواده Zanclidae به حساب می آید و بسیار نزدیک به خانواده جراح ماهیان است. ماهی بسیار زیبایی است که می توانید آن را در اقیانوس هند، دریای سرخ و تمام دریایهای مناطق استوایی پیدا کنید. این ماهی بسیار آرام است و برای زندگی به آکواریومی با حداقل گنجایش 450 لیتر نیازدارد. این ماهی شنای بسیار زیبایی دارد و به راحتی با گونه های دیگر ماهی و بی مهرگان بزرگ زندگی می کند ولی نباید در آکواریوم های تپه مرجانی نگهداری شود چون به پلیپ های مرجانی و بی مهرگان آسیب می رساند. تغذیه این ماهی بسیار مشکل است و بهتر است مقدار زیادی صخره زنده و جلبک در اختیار آن قرار داده شود. برای تغذیه لازم است انواع غذاهای گوشتی مثل انواع میگوها و همچنین جلبک های دریایی و اسپیرولینا را چند بار در روز در اختیار آن قرار دهید. به هر صورت ماهی بسیار آرامی است که نگهداری از آن فقط به افراد حرفه ای پیشنهاد می شود.

اشتراک مطلب

لیست قیمت

کد سایز توضیحات قیمت (تومان) تخفیف بن دریافتی اطلاع بده
3583 S - - - - نا موجود
3584 M - - - - نا موجود
3585 ML - - - - نا موجود
3586 L - - - - نا موجود
3587 XL - - - - نا موجود

مـــــشـــخـــصـــات

حداقل اندازه آکواریم 470 liter
سختی نگهداری فقط حرفه ای ها
رفتار صلح طلب
مناسب برای آکواریم های تپه مرجانی با توجه
حداکثر اندازه 18 cm
فرم رنگی مشکی، سفید، زرد
رژیم غذایی همه چیز خوار
مبدا تاهیتی, وانواتو
سمی خیر
مناسب برای تازه کارها خیر
مناسب برای پاکسازی خیر
پرورشی دریایی
خانواده گونه Zanclidae
نام دوم Kihikihi
نام علمی Zanclus canescens - Zanclus cornutus
شرایط آب 8.1-8.4 PH / 8-12 dKH / 22-26 °C / چگالی 1.023-1.025

مــــــوارد مـــرتــــبــــــط

اطـلاعـات تـکمـیـلـی

توضیحات

موریش آیدول در هاوایی به نام کیهی کیهی به معنای زیگزاگی شناخته می شود. این ماهی تنها ماهی در خانواده Zanclidae به حساب می آید و بسیار نزدیک به خانواده جراح ماهیان است. ماهی بسیار زیبایی است که می توانید آن را در اقیانوس هند، دریای سرخ و تمام دریایهای مناطق استوایی پیدا کنید. این ماهی می تواند تا حدود ۲۳ سانتی متر رشد کند. این ماهی نام خود را از کلمه مور به معنی شادی در آفریقا گرفته زیرا آنها اعتقاد داشتند که این ماهی مبشر شادی است و آن را بت شادی یا موریش آیدول می گویند. این ماهی در بین آکواریوم داران نیز بسیار محبوب است اما عمر بسیار کمی در آکواریوم ها به دلیل رژیم غذایی بسیار خاص خود دارد. این ماهی با بدن دیسک مانند و نوار های سفید، زرد و مشکی و باله های بسیار بلند، زیبایی بی نظیری دارد و به همین دلیل در بین آکواریوم داران بسیار محبوب است. این ماهی دهان بسیار کوچکی در انهای پوزه بلند و کشیده خود دارد و با توجه به باله بالایی خود از این لحاظ بسیار شبیه به پروانه های آنتن دار است.

پراکندگی

هند و اقیانوس آرام: شرق آفریقا، از شمال تا جنوب ژاپن و جزایر هاوایی. اقیانوس آرام شرقی: از جنوب خلیج کالیفرنیا تا پرو.

رفتارهای طبیعی

این ماهی در اطراف تپه های مرجانی، دامنه تپه های پوشیده از جلبک و بسترهای مرجانی زندگی می کند. این ماهی در زمان بلوغ بیشتر به صورت منفرد شنا می کند اما در دسته های دو یا سه تایی نیز دیده می شوند. بیشتر مواقع می توان ماهیان نابالغ را در دسته های بزرگ نیز مشاهده کرد. این ماهی از سخت پوستان کوچک، جلبک های اسپیرولینا، اسفنج ها و پلیپ های مرجانی تغذیه می کند.

این ماهی در حقیقت تا اندازه ۷.۵ سانتی متری در مرحله لاروی باقی مانده و بعد دگردیسی کرده و به مرحله جوانی و شکل ماهی بالغ تبدیل می شود. زمان لاروی طولانی دلیلی برای توزیع گسترده این ماهی در دریاها و وجود رنگ های قوی در بدن ماهی است. این ماهی در صنعت آکواریوم بسیار طرفدار دارد اما به ندرت در آکواریوم های خانگی زنده می ماند.

این ماهی در عمق هایی بین ۳ تا ۱۸۲ متری و در آبهایی با دمای ۲۴ تا ۲۸ درجه سانتر گراد مشاهده شده است.

نگهداری در آکواریوم

این ماهی بسیار آرام است و نیاز به فضای زیادی برای شنا کردن در آکواریوم دارد. این ماهی حداقل به آکواریومی با سایز ۴۵۰ نیاز دارد. این ماهی با بیشتر ماهی ها و بی مهرگان سازگار است اما نباید با مرجان های نرم و پلیپ ها نگهداری شود زیرا ممکن است از آنها تغذیه کند. همچنین بی مهرگان کوچک موجود در آکواریوم نیز ممکن است توسط این ماهی شکار شوند.

تغذیه موریش آیدول بسیار مشکل است وجود صخره های زنده فراوان، مقادیر زیادی جلبک و اسفنج های دریایی می تواند به شما در تشویق این ماهی به غذا خوردن کمک کند. این ماهی اغلب در آکواریوم غذا نمی خورد ولی مشاهده شده است که در مواری خاص هر نوع غذایی را نیز قبول می کند (که این موارد بسیار نادر است و حتی ممکن است در مورد یک ماهی این موضوع از یک آکواریوم به آکواریوم دیگر متفاوت باشد) به هر ترتیب لازم است دامنه وسیعی از انواع غذاها را در اختیار این ماهی قرار دهید از تکه های گوشت ماهی یا میگوی غنی شده با ویتامین گرفته تا میگوی آرتمیا، غذاهای حاوی اسپیرولینا و انواع جلبک های دریایی. لازم است چندین بار در روز این غذاها را در اختیار این ماهی قرار دهید.

به هر ترتیب یکی از صلح طلب ترین ماهیان دریایی است که نگهداری از آن به دلیل رژیم غذایی مختلف بسیار مشکل است و فقط آکواریوم داران حرفه ای باید برای نگهداری از این ماهی اقدام کنند و بهتر است به دیدن این ماهی در دریا و یا آکواریوم های عمومی بسنده کرد.

تولید مثل و دوره های زندگی

لقاح این ماهی خارجی است یعنی اینکه اسپرم و تخمک در ستون آب رها شده و عمل لقاح در داخل آب صورت گرفته و تخم تشکیل می شود. بعد از خارج شدن لارو از تخم دوره لاروی در این ماهی بسیار طولانی است و تا زمانی که ماهی در حدود7.5 سانتی متر رشد نکند دگردیسی اتفاق نمی افتد.

ترجمه و تحقیق: مهندس پژمان اسلامی

منابع

سایت liveaquaria.Com

سایت fishbase.org

سایت Encyclopedia of Life (eol.org)

کــلــمات کـلیــدی

نظـرات کاربـران

شما نیز می توانید نظر خود را در اینجا ثبت کنید.

متن نظر شما:
ثــــبــــت