چکر کلسیم (آب شور)
چکر کلسیم (آب شور)چکر کلسیم (آب شور)چکر کلسیم (آب شور)

توضیح کوتاه

به کمک چکرهای شرکت هانا می توانید به راحتی در حد تست های بسیار دقیق آزمایشگاهی پارامتر های مورد نظر خود را اندازه گیری کنید. اصولا تست های معمولی از دقت بالایی برخوردار نیستند در صورتی که این مجموعه از تستر ها دارای دقت بسیار بالا، قیمت مناسب و کاربری ساده هستند. تست های شیمیایی معمولی که برای سنجش کلسیم بکار می رود به دلیل عدم توانایی چشم انسان در تشخیص تغییر رنگ محلول در دامنه هایی با رنج حدود ۲۰ میلی گرم در لیتر عمل می کنند در صورتی که دستگاه های پیشرفته با منبع نوری LED و یا لامپ های مخصوص و فیلتر ها و سنسور های مناسب می توانند تغییر رنگ نمونه را در حد یک میلی گرم در لیتر تشخیص دهند. برای استفاده از این محصول کافی است ابتدا دستگاه را با نمونه آب خود صفر کرده و بعد از اضافه کردن معرف های مربوطه و حل کردن آن ها در آب نمونه را در دستگاه قرار داده و دکمه دستگاه برای خواندن نمونه فشار دهید در این صورت زمان مورد نیاز توسط دستگاه گرفته شده و به صورت خودکار میزان دقیق تست مورد نظر بر روی نمایش گر ظاهر می شود. این دستگاه بسیار کوچک بوده و با اندازه LCD مناسب به راحتی قابل خواندن است و به صورت خودکار خاموش می شود. این تست یک روش دقیق، آسان و ارزان را برای اندازه گیری کلسیم در اختیار شما قرار می دهد. کلسیم از جمله عناصر لازم برای ساخت اسکلت های کربناتی مرجان ها در آکواریوم تپه مرجانی است که لازم است بین ۴۱۰ تا ۴۳۰ میلی گرم در لیتر نگهداشته شود. بعد از اتمام معرف ها به راحتی می توانید با قیمت مناسب بسته های معرف را بدون دستگاه تهیه کرده و سال ها از دستگاه استفاده کنید. با خرید این دستگاه می توانید شیشه مخصوص تست به همراه درب مخصوص، ۲۵ عدد معرف برای انجام ۲۵ تست، سرنگ مخصوص و پیپت پلاستیکی لازم برای انجام تست را دریافت نمایید.

اشتراک مطلب

لیست قیمت

کد مدل توضیحات قیمت (تومان) تخفیف بن دریافتی اطلاع بده
5967 HI758 يكسال گارانتي - - - نا موجود

مـــــشـــخـــصـــات

اطـلاعـات تـکمـیـلـی

ویژگی ها • استفاده ساده و بسیار دقیق تر از انواع کیت های تست شیمیایی موجود در بازار
 • طراحی شده برای اندازه گیری تنها یک پارامتر به صورت تخصصی
 • اندازه کوچک و دقت بالا
 • ایده آل برای اندازه گیری کیفیت آب در انواع آکواریوم های آب شور و شیرین، آبزی پروری، آموزش و تحقیق و در نهایت کشاورزیاهمیت اندازه گیری کلسیم در آکواریوم های آب شور

کلسیم مسلما از جمله عناصر شیمیایی حیاتی در آکواریوم های آب شور بخصوص آکواریوم های مرجانی است. این عنصر به وسیله حیوانات و گیاهانی که قدرت ساخت کربنات کلسیم را برای ایجاد ساختار ها و اسکلت های آهکی دارند از درون آب جذب می شود. در منابع مختلف مقادیر متفاوتی برای میزان کلسیم در آب بیان شده است است اما مقدار ۴۱۰ تا ۴۳۰ میلی گرم در لیتر مقدار مناسب و قابل قبول برای یک آکواریوم مرجانی است.

آکواریوم های آب شور فقط ماهی

در این نوع از آکواریوم ها وجود کلسیم به صورت مستقیم نقش پایه ای در سلامت ماهیان نداشته و تنها در کنار کربنات ها و بی کربنات ها باعث ایجاد یک محیط آبی با تعادلات یونی پایدار گشته که در نهایت به پایداری بیشتر میزان pH در آب آکواریوم شما می انجامد. از طرف دیگر ماهی ها نیز برای رشد بافت های استخوانی خود به کلسیم نیاز دارند که بخشی از آن از کلسیم موجود در آب آکواریوم جذب خواهد شد. در این نوع از آکواریوم ها لازم است میزان کلسیم بین ۳۶۰ تا ۴۰۰ میلی گرم در لیتر نگهداشته شود که اصولا تعویض آب های دوره ای با نمک مناسب می تواند این مقدار را در آکواریوم های فقط ماهی نگهدارد.

انواع آکواریوم های مرجانی

لازم به توضیح نیست که بخش اعظم ساختار های اسکلتی در انواع آبزیان اسکلت ساز یا صخره ساز از کلسیم ساخته شده است. این آبزیان می توانند با جذب کلسیم و عناصر مختلف ساختار های اسکلتی بر پایه کربنات کلسیم (آهک) ایجاد نمایند. تمامی این موجودات برای حفظ سلامت و در نهایت رشد به مقادیر قابل قبولی از کلسیم به همراه تمامی عناصر دیگر نیاز خواهند داشت. در یک آکواریوم مرجانی با توجه به نوع و تعداد گونه های موجود وجود کلسیم بسیار حیاتی است و لازم است در محدوده ۴۱۰ تا ۴۴۰ میلی گرم در لیتر نگهداشته شود. اصولا در این آکواریوم ها از راکتورهای کلسیم (در روش های قدیمی) یا محلول های کلسیم (روش بالینگ) برای اضافه کردن کلسیم به آب استفاده می شود.

در تمامی روش های موجود برای اضافه کردن کلسیم به آب آکواریوم لازم است ابتدا مقدار کلسیم در دوره های زمانی مختلف در آب آکواریوم اندازه گیری شود و بعد از آن با توجه به مقدار مصرف کلسیم مورد نیاز توسط یکی از روش های موجود به آب آکواریوم اضافه گردد. از این رو اندازه گیری دقیق میزان کلسیم برای مشخص کردن مقدار قابل قبول مصرف هر آکواریوم از اهمیت بالایی برخوردار است.

تمامی تست هایی که در بازار آکواریوم از روش تیتراسیون شیمیایی اقدام به مشخص کردن مقدار کلسیم می نمایند دارای دقت های بسیار پایینی هستند و از آنجایی که باید از دامنه های رنگی استفاده کنند که توسط چشم انسان قابل شناسایی باشند تنها قادر به اندازه گیری کلسیم در بازه های مثبت و منفی ۲۰ میلی گرم در لیتر است که به طور حتم توانایی مشخص کردن میزان کلسیم مصرفی به خصوص در یک آکواریوم با مقدار مصرف متوسط و یا پایین را نخواهد داشت. به کمک این دستگاه شما می توانید با حساسیت ۱ میلی گرم در لیتر و دقت مثبت و منفی ۶ میلی گرم در لیتر میزان کلسیم در آب آکواریوم خود را اندازه گیری نمایید.

در مقاله موجود در لینک زیر از سایت تخصصی آکواریوم آمریکا advancedaquarist می توانید بررسی های کامل در رابطه با این دستگاه را به همراه مقایسه آن با برند Hach مطالعه نمایید.

Hanna Checkers: Calcium and Iron Colorimeters and Thoughts on Aquarium Industry Product Quality Control

با توجه به بررسی های صورت گرفته در مقایسه مقادیر بدست آمده از دستگاه Hanna و شرکت Hach با توجه به پایین بودن بسیار زیاد قیمت این دستگاه نسبت به دستگاه های مشابه نتایج بسیار نزدیک به هم و قابل قبول می باشند.


دستورالعمل استفاده از دستگاه

 • 1-با فشار دادن دکمه سیاه روی دستگاه آن را روشن کنید. تمامی المان های صفحه نمایش روشن می شود تا زمان نمایش کلمه Add و عبارت C1 و چشمک زدن عبارت Press منتظر بمانید.
 • 2-شیشه را به کمک مقدار کمی از آب مقطر شستشو داده و به کمک سرنگ سفید رنگ همراه با دستگاه و سری پلاستیکی مخصوص ۱ میلی لیتر از محلول معرف A را درون شیشه اضافه کنید و بعد از آن شیشه را تا خط نشانه ۱۰ میلی لیتر با آب مقطر پر نمایید. درب شیشه را بسته و ۳ تا ۵ بار آن را سر و ته کرده تا مایع یکدست شود.
 • 3-ظرف شیشه ای را به خوبی خشک و تمیز کرده و درون دستگاه قرار داده درب آن را ببندید. یکبار دکمه دستگاه را فشار دهید، زمانی که کلمه Add و عبارت C2 و عبارت چشمک زن Press ظاهر شد دستگاه با آب شما صفر شده است.
 • 4-ظرف شیشه ای را از دستگاه خارج کرده و به کمک سرنگ سبز رنگ و سری پلاستیکی مخصوص آن که به خوبی با آب نمونه شستشو داده شده است به مقدار ۰.۱ میلی لیتر از آب نمونه را به ظرف شیشه ای اضافه کنید.
 • توجه داشته باشید که برای اضافه کردن مقدار دقیق از آب نمونه (آکواریوم) ابتدا را سرنگ را تا انتها پر کرده و بعد آن را تا خط نشانه ۱ میلی لیتر در بیرون ظرف خالی کنید و از آن می توانید آب درون سرنگ را تا خط ۰.۹ در ظرف نمونه خالی کنید تا دقیقا به مقدار ۰.۱ میلی گرم برسید.
 • 5-یک پاکت از پودر معرف B را درون ظرف شیشه ای نمونه ریخته درب آن را بسته و با حرکت بالا و پایین برای مدت ۱۵ ثانیه و تا زمانی که تمامی پودر در آب حل شود ظرف را تکان دهید. برای خارج شدن تمامی حباب های به وجود آمده به آرامی به ظرف ضربه زده و برای مدت ۱۵ ثانیه آن را بدون حرکت و عمودی نگهدارید.
 • 6-ظرف شیشه ای نمونه را به دقت خشک و تمیز کرده و درون دستگاه قرار دهید و بعد از بستن درب دکمه دستگاه را فشار دهید. دستگاه مقدار کلسیم را بر حسب ppm یا میلی گرم در لیتر برای شما نمایش می دهد.

دستگاه به صورت خودکار بعد از ۱۰ دقیقه خاموش خواهد شد.


نکات مهمی که در زمان تست باید به آن توجه داشته باشید

 • 1-بسیار مهم است که آب نمونه حاوی هیچگونه ذرات معلقی نباشد.
 • 2-لازم است قبل از قرار دادن شیشه درون دستگاه دیواره خارجی آن به صورت کامل خشک شود و هیچگونه اثر انگشت، چربی و یا گرد و غبار بر روی آن وجود نداشته باشد. بهتر است برای پاک کردن شیشه از دستمال مخصوصی که به همراه دستگاه است استفاده شود.
 • 3-اصولا تکان دادن بطری می تواند باعث تولید حباب در آب شود که این موضوع می تواند باعث بروز خطا در دستگاه شود. لازم است با زدن ضربه های آرام به شیشه تمامی جباب ها قبل از قرار دادن شیشه در دستگاه حذف شود.
 • 4-توجه داشته باشید که باید زمان بندی ها مطابق با دستورالعمل رعایت شود و از قرار دادن بیش از حد محلول بعد از اضافه کردن معرف در بیرون دستگاه جدا خودداری نمایید.
 • 5-بسیار بسیار مهم است که بعد از پایان تست ظرف شیشه ای را از دستگاه خارج کرده و به خوبی با آب مناسب شسشتو دهید و در مجاورت هوا آن را خشک کنید.

محصولات مرتبط

مقالات مرتبط

کــلــمات کـلیــدی

نظـرات کاربـران

شما نیز می توانید نظر خود را در اینجا ثبت کنید.

متن نظر شما:
ثــــبــــت