کیت تست کلسیم

توضیح کوتاه

کلسیم یکی از عناصر مهم در رشد جلبک ها، اسکلت مرجان ها و تمامی بی مهره هاهی اسکلت ساز در آکواریوم است و همچنین فواید بیولوژیکی زیادی به خصوص در آکواریوم های تپه مرجانی دارد. پایین بودن میزان کلسیم می تواند تاثیرات نا مناسبی بر روی مرجان ها داشته و جلوی رشد آنها را بگیرد. در آب دریا در حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ میلی گرم در لیتر کلسیم وجود دارد و این حداقل میزانی است که لازم است کلسیم در آن محدوده نگهداشته شود. در یک آکواریوم با شرایط پایدار نباید میزان کلسیم بیش از ۱۵ میلی گرم در لیتر در طول ۲۴ ساعت تغییر کند. این موضوع نشان دهنده اهمیت اندازه گیری میزان کلسیم در یک آکواریوم تپه مرجانی است.

اشتراک مطلب

لیست قیمت

کد توضیحات قیمت (تومان) تخفیف بن دریافتی اطلاع بده
6113 - - - - نا موجود

مـــــشـــخـــصـــات

اطـلاعـات تـکمـیـلـی

توضیحات

در یک آکواریوم سالم که در آن مرجان ها، جلبک های آهکی و دیگر جانداران به خوبی رشد کرده و تکثیر می شوند میزان کلسیم به سرعت کاهش پیدا می کند و به همین دلیل لازم است میزان کلسیم و تغییرات آن به صورت دقیق اندازه گیری شود. برای جلوگیری از تغییرات میزان کلسیم لازم است میزان مصرف روزانه یا هفتگی کلسیم محاسبه شده و از محلول مناسب برای جبران کلسیم مصرفی استفاده شود.

این کیت تست می توان میزان کلسیم را با دامنه ۱۰ میلی گرم در لیتر اندازه گیری کند. تغییر رنگ مشخص به شما در سنجش مناسب غلظت کلسیم در نمونه کمک خواهد کرد و این محصول یکی از دقیق ترین محصولات سنجش کلسیم در بازار است. به کمک این تست می توانید در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تست را انجام دهید که میزان تست های انجام شده بسته به میزان متوسط کلسیم در آب آکواریوم شما دارد.

توجه داشته باشید که برای بالا نگهداشتن میزان ین کلسیم در آب آکواریوم لازم است به پارامترهای مختلف دیگری مثل سختی، pH و میزان پتاسیم نیز توجه داشته باشید.

راهنمای استفاده

  • به کمک سرنگ ۲ میلی لیتری دقیقا ۲ میلی لیتر از آب آکواریوم را در ظرف مخصوص آزمایش بریزید. می توانید برای زدن تعداد تست بیشتر یک میلی لیتر از آب آکواریوم را در ظرف نمونه بریزید توجه داشته باشید که در این صورت دقت تست کاهش پیدا می کند.
  • یک قاشق مخصوص از پودر کلسیم شماره ۱ را به ظرف نمونه اضافه کنید (برای دقت پایین باید نصف قاشق را در نظر بگیرید. توجه کنید لازم نیز در این مرحله پودر را در آب حل کنید.
  • ۱۰ قطره از محلول شماره ۲ کلسیم را به ظرف نمونه اضافه نمایید و برای مدت ۱۰ ثانیه ظرف را به آرامی مخلوط کنید. توجه داشته باشید برای نمونه با کیفیت پایین ۴ قطره از محلول شماره ۲ کلسیم کافی است.
  • پلاستیک مشکی نشانگر سرنگ را تا نشانه یک میلی لیتر از محلول شماره ۳ کلسیم پر کنید. دقت کنید که تمام سرنگ با مواد پر شده باشد و هیچ حباب هوایی وجود نداشته باشد و دقیقا به میزان یک میلی لیتر از محلول درون سرنگ وجود داشته باشد.
  • قطره قطره از معرف شماره ۳ درون سرنگ را به ظرف نمونه وارد کرده و بعد از اضافه کردن هر قطره محلول را به خوبی تکان دهید و این کار را تا زمانی که رنگ محلول از صورتی به آبی تغییر پیدا کند ادامه دهید.
  • سرنگ را به صورت عمودی نگهداشته و مقدار باقی مانده محلول شماره ۳ را از روی سرنگ بخوانید از آنجایی که این سرنگ با دقت ۰.۰۱ مدرج شده است می توانید این مقدار با دقت مناسبی قرائت کنید. عدد قرائت شده را از یک کم کرده و در عدد ۵۰۰ ضرب کنید. حاصل این محاسبات مقدار کلسیم موجود را بر حسب میلی گرم در لیتر و یا ppm برای شما مشخص می کند. می توانید به کمک جدول زیر مقدار کلسیم را به کمک مقدار قرائت شده از روی سرنگ بخوانید.

در صورتی که از روش دقت پایین در تست خود استفاده کرده اید عدد به دست آمده را در ۲ ضرب کنید تا مقدار واقعی کلسیم را بدست آورید.

توجه داشته باشید مقدار کلسیم در آبهای آزاد طبیعی برابر ۴۲۵ تا ۴۵۰ میلی گرم در لیتر یا ppm است. در صورت نیاز با استفاده از محلول Calcium Blend (Ballingset Element III) از شرکت Reeflowers می توانید مقدار کلسیم در آب آکواریوم خود را تنظیم نمایید.

توجه

  • دور از دسترس اطفال نگهداری شود.
  • برای مصرف خوراکی مناسب نمی باشد.

ترجمه و تحقیق: مهندس پژمان اسلامی

ویدئوی آموزش نحوه صحیح انجام تست کلسیم سالیفرتکــلــمات کـلیــدی

نظـرات کاربـران

شما نیز می توانید نظر خود را در اینجا ثبت کنید.

متن نظر شما:
ثــــبــــت