چند نکته برای داشتن یک آکواریوم نانو موفق

نویسنده: دکتر فوستر و دکتر اسمیت
مترجم: مهندس پژمان اسلامی

چند نکته مهم در نگهداری از آکواریوم های نانو

آکواریوم های نانو

اگر قصد راه اندازی یک آکواریوم جدید را دارید و یا می خواهید برای گسترس تجربه های خود ابتدا از یک آکواریوم کوچک برای ورود به یک ساختار جدید از آکواریوم های آب شور استفاده کنید، انتخاب آکواریوم های نانو با ظرفیت هایی در حدود ۱۵۰ لیتر می تواند انتخاب مناسبی باشد. این آکواریوم ها که به راحتی در هر مکانی قابل نصب و راه اندازی هستند و امکان قرار دادن آنها در مکان هایی با فضاهای محدود وجود دارد، می توانند برای اضافه کردن به دفتر های کار و سالن های انتظار کوچک گزینه های ایده آلی باشند. با توجه به پیشرفت های اخیر در رابطه با مواد و لوازم فیلتراسیون امکان راه اندازی این آکواریوم های نانو در قالب آکواریوم های آب شور فقط ماهی و تپه مرجانی حرفه ای نیز وجود دارد که به شما امکان نگهداری از تمامی آبزیان دریایی را می دهد.

البته نکته ای که در رابطه با آکواریوم های کوچک یا نانو باید مورد توجه قرار داده شود این است که به دلیل پایین بودن حجم آب دامنه تغییرات شیمیایی آب و دما بسیار زیاد بوده و می تواند باعث بروز استرس در آبزیان شود.

با صبر و شکیبایی، تحقیق و مطالعه و کمی پشت کار بیشتر شما نیز می توانید یک سیستم نانو زیبا و سالم را راه اندازی کنید. در ادامه به چند نکته مهم که در راه اندازی و نگهداری از یک آکواریوم نانو اهمیت دارد اشاره شده است.

چند نکته

بهتر است یک کیت آکواریومی کامل را برای راه اندازی یک آکواریوم نانو انتخاب کنید

اصولا این کیت ها با توجه به اندازه و نوع آکواریوم ها طراحی و اجرا شده اند و کمترین ریسک را دارد که سیستم های فیلتراسیون و نوردهی را نیز شامل می شود. فقط کافیست آکواریوم را در جای مناسب قرار داد و طبق دستور العمل مراحل کار را برای راه اندازی یک آکواریوم کامل دنبال کنید.

بهتر است یک شکل کلی و ساختار مناسب را برای آکواریوم خود در نظر بگیرید

سعی کنید با توجه به علاقه مندی های خود یک دسته ماهی مناسب و سازگار با هم که رفتار آرامی دارند را انتخاب کنید و در رابطه با سایر آبزیان نیز باید به رفتار آنها در مقابل هم توجه داشته باشید تا بتوانید یک محیط امن و آرام را برای ساکنین آکواریوم خود ایجاد کنید. با در نظر گرفتن گونه های مشابه این امکان برای شما فراهم می شود که پارامتر های آب را راحتر بر اساس گونه های موجود تنظیم کنید و از طرفی وجود یک محیط طبیعی و مناسب باعث کاهش استرس در آبزیان آکواریوم شما خواهد شد.

بهتر است از آبزیان کوچک و با تعداد محدود در آکواریوم خود استفاده کنید

همیشه خودداری و صبر بهترین دوست یک انسان علاقه مند به آکواریوم های آب شور به خصوص آکواریوم های کوچک است. اگر آکواریوم خود را شلوغ کنید به زودی متوجه می شوید که نگاه داشتن شرایط آب در حدی که آبزیان زنده بمانند کاری بسیار دشوار است. در ضمن وقتی که یک سیستم جدید را راه اندازی می کنید فقط می توانید تعداد محدودی ماهی را در چندین هفته به آن اضافه کنید (البته بسته به نوع آکواریوم و ساختار فیلترایسون و مواد بکار رفته این زمان می تواند مقداری کمتر و یا حتی تا چند ماه افزایش پیدا کند). پس ماهی های کوچک را انتخاب کرده و بهتر است از نظافتچی های طبیعی مثل سخت پوستان (خرچنگ های منزوی) و خارپوستان مختلف (توتیا ها و خیار های دریایی) برای کنترل جلبک ها و خوردن باقی مانده غذا ها کمک بگیرید.

بهتر است از ساختار های طبیعی برای ایجاد یک فیلتراسیون طبیعی استفاده کنید

بگذارید طبیعت سلامت آکواریوم شما را حفظ کند. برای بهترین نتیجه با کمترین دستگاه های خارجی از گیاهان و ساختار های مصنوعی پرهیز کنید و بجای آن برای آکواریوم های آب شیرین به دنبال گیاهان طبیعی و برای آکواریوم های آب شور به دنبال صخره های مناسب و شن مناسب باشید.

نوردهی مناسب را حتما مورد توجه قرار دهید

بسیاری از علاقه مندان به آکواریوم که خواهان رشد سریعتر و بهتر گیاه و یا صخره های مرجانی خود هستند از سیستم های نوری استفاده می کنند که بصورت اتوماتیک با تغییر ولتاژ نوردهی را بصورت طبیعی در طی ساعات شبانه روز بازسازی می کنند. البته در نظر گرفتن دامنه نوری مناسب برای رشد گیاهان و بی مهرگان فتوسنتز کننده نیز بسیار اهمیت دارد.

انجام تست های دوره ای و مراقبت های روزانه

در آکواریوم های کوچک چون شرایط آب بسیار سریع تغییر می کند، انجام تست های دوره ای بسیار ضروری است (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله پارامتر های ایده‌آل آب در انواع آکواریوم ها مراجعه فرمایید). دقت در رفتار ماهی ها مانند نفس نفس زدن، قائم شدن، حرکت بی اراده با جریان آب یا انجام حرکت های سریع نشانه هایی از بیماری های پنهانی است که می تواند شما را نسبت به سلامت ماهی ها مطمئن کند. برای تست پارامتر های آب می توانید از کیتهای تست مختلف استفاده کنید و اگر یکی از پارامتر ها به نظرتان مشکل داشت می توانید از محلول ها و مواد شیمیایی مختلف و یا تعویض آب مختصر برای اصلاح آن کمک بگیرید.

تعویض منظم مقداری از آب را فراموش نکنید

تعویض منظم مقداری از آب را فراموش نکنید. در طبیعت باران و جریان های آب به تازه نگهداشتن شرایط آب کمک می کنند و مواد سمی را رقیق کرده و از بین می برد قبل از آنکه میزان آنها به حد خطرناکی برسد. شما می توانید این کار را با تعویض ۱۰ درصد از آب آکواریوم خود به صورت هفتگی انجام دهید. این کار به خصوص زمانی از اهمیت بیشتری برخوردار می شود که شما مقدار زیادی ماهی (نزدیک به حداکثر ظرفیت) در آکواریوم خود نگهداری می کنید (البته در نظر داشته باشید در آکواریوم های نانو حرفه ای تپه مرجانی خانه آبزیان به دلیل استفاده از فیلتراسیون های شیمیایی مختلف می توان این کار را با توجه به شرایط شیمیایی آب در فواصل زمانی طولانی تری انجام داد).

تعویض مواد مختلف بکار رفته در فیلتر های بیولوژیکی و شیمیایی

برای جلوگیری از حمله جلبک ها و سالم نگهداشتن ماهی ها و بی مهرگان درون آکواریوم ها به خصوص آکواریوم های کوچک لازم است مواد بکار رفته در بخش های مختلف سیستم فیلتراسیون خود را طبق دستوالعمل کارخانه سازنده آن تعویض کرده و یا شارژ کنید. اگر به موقع این کار را انجام ندهید وقتی که این مواد تحلیل رفته و یا اشباع شوند ممکن است قسمتی از مواد سمی که قبلا توسط آنها جذب شده است به آب باز گردانده شود.

در زمان بروز یک مشکل لازم است سریع عمل کنید

در آکواریوم های و اکوسیستم های کوچک، مشکلات کوچک خیلی زود به مشکلات بزرگ تبدیل می شوند. چرخه بیولوژیکی که از کار افتاده، وجود یک نقطه کوچک سفید بر روی بدن یک ماهی یا میزان نیتریت تست شده بالا می تواند حیات در آکواریوم شما را به خطر اندازد. حتی یک روز صبر در این گونه موارد می تواند کل سیستم شما را از بین ببرد. توجه داشته باشید که سلامت دنیای آبی شما به این نکته بستگی دارد.