راهنمای انتخاب ساختار نوری مناسب

ترجمه: مهندس پژمان اسلامی
نوشته دکتر فاستر و اسمیت از وب سایت PetEducation

راهنمای انتخاب سیستم نوری مناسب در آکواریوم

آیا به تازی قصد راه اندازی آکواریوم و یا ارتقاء سیستم نورپردازی آکواریوم خود را دارید؟ در این مقاله با شما در رابطه با نقش حیاتی نور در موفقیت انواع سیستم های آکواریومی صحبت خواهیم کرد، و به شما در رابطه با گزینه هایی که برای استفاده در اختیار دارید مطالبی را بیان می کنیم.

چرا نورپردازی برای آکواریوم اهمیت دارد؟

پایه ای ترین نقش نور در آکواریوم این است که به شما امکان می دهد بتوانید به راحتی تمامی آبزیان درون آکواریوم خود را مشاهده کنید. ولی نقش حیاتی تر این است که نور آکواریوم انرژی مورد نیاز حیوانات و به خصوص ساختارهای گیاهی مختلف را برای پروسه هایی مثل فتوسنتز تامین می کند. نور برای هر نوع آکواریومی که دارای ارگانیسم های فتوسنتز کننده مانند گیاهان، مرجان ها و شقایق ها است ضروری می باشد. از طرفی نوع، میزان و زمان نورپردازی بر روی رفتار ماهی ها و سلامت کلی آکواریوم شما نقش بسزایی دارد.

انواع مختلف لامپ ها، سیستم های نورپردازی و طیف های نوری برای آکواریوم های مختلف

طیف گسترده ای از گزینه های مختلف برای استفاده در سیستم های نورپردازی آکواریوم وجود دارد. این انتخاب های مختلف به آکواریوم داران این امکان را می دهد تا نور مناسب را با توجه به بودجه و شرایط مناسب برای ساکنین آکواریوم خود انتخاب کنند. نورهای آکواریوم را می توان در چهار گروه کلی طبقه بندی کرد ( از تکنولوژی های قدیمی تا فناوری های نوین):

  • نورهای فلورسنت معمولی
  • نورهای فلورسنت Compact
  • نورهای متال هالید با شدت بالا
  • نورهای LED (Light Emitting Diode)

نورهای فلورسنت معمولی

این سیستم های روشنایی همه منظوره ساده ترین راه برای روشن کردن یک آکواریوم می باشد. این نوع از سیستم نورپردازی یک انتخاب عالی برای سیستم های فقط ماهی هم در آکواریوم های آب شور و هم در آکواریوم های آب شیرین هستند. وجود انواع مختلفی از لامپ های فلورسنت به آکواریوم داران این امکان را می دهند که نورهای سفارشی مورد نظر خود را به وجود آورند. استفاده از این لامپ ها مقرون به صرفه بوده و بازده آنها مناسب است. می توانید ترکیب های مختلفی از انواع لامپ های فلورسنت مطابق با جدول زیر برای انواع آکواریوم ها در نظر بگیرید

۵۰ درصد اکتنیک و ۵۰ درصد نور سفید

این ساختار برای استفاده در آکواریوم های آب شور مناسب است. به صورت معمول این نور با ترکیب نور سفید با دمای رنگ نور 10000 کلوین و نور آبی اکتنیک تولید می شود. این ترکیب برای انواع مرجان های فتوسنتز کننده مناسب بوده و رنگ های آبزیان موجود در آکواریوم را نیز به صورت طبیعی به نمایش در می آورد.

نوری با قابلیت نمایش رنگ ها

در این ساختار نوری از نورهای گرمتر با طیف رنگی پایین تر برای نمایش بهتر رنگ های ماهی ها استفاده می شود. این ساختار برای استفاده در آکواریوم های فقط ماهی آب شور و شیرین مناسب است.

طیف نور کامل/ نور روز

این ساختار می تواند تمام طول موج های مرئی تولید شده توسط خورشید را تولید کند. این لامپ قادر است تمامی رنگ های موجود در آکواریوم شما را به صورت طبیعی به نمایش در آورد و می تواند ساختار نوری ایده آلی برای آکواریوم های آب شیرین باشد.

نورهای اکتنیک

این لامپ فلورسنت توانایی تولید نور آبی با بیشترین دمای رنگ نور را دارد. این لامپ می تواند نور طبیعی را در عمیق هایی که مرجان های فتوسنتز کننده به صورت طبیعی زندگی می کنند شبیه سازی کرده و انرژی لازم برای فتوسنتز را در اختیار آنها قرار دهد. این لامپ ها برای آکواریوم های آب شور در ترکیب با ساختار های نوری مناسب ایده آل هستند.

نور مخصوص گیاه

این لامپ های فلورسنت می توانند نور مورد نیاز جهت رشد گیاهان را شبیه سازی کنند. در این نور طیف نورهای قرمز و آبی وجود دارد. این ساختار نوری می تواند بیشترین میزان فعالیت فتوسنتزی را در گیاهان برای آکواریوم های آب شیرین حاوی گیاه و یا رفرجیوم های آب شور فراهم کند.

لامپ های فلورسنت با شدت بالا

این لامپ ها قادر به تولید نورهایی با دمای رنگ بالا از 10000 تا 20000 کلوین می باشند. این لامپ ها اصولا با ترکیب لامپ های اکتنیک گزینه های بسیار خوبی برای آکواریوم های آب شور مرجانی با ارتفاع کم می باشند. لامپ هایی با دمای رنگ 20000 کلوین نورهای سفید- آبی خاصی را که می تواند شرایطی نوری در اعماق اقیانوس ها را شبیه سازی کند تولید می کند.

لامپ های فلورسنت COMPACT

این لامپ ها می توانند شدت نوری بیشتر از لامپ های فلورسنت معمولی تولید کنند. به جای یک تیوب از لامپ فلورسنت در این لامپ ها از ترکیب دو یا چهار تیوب برای تولید نور بیشتر استفاده می شود. در صورتی که قصد ارتقاء سیستم نورپردازی آکواریوم خود را با کمترین تغییرات دارید این لامپ ها می توانند گزینه های مناسبی باشند چون سیستم های نصب و نگهداری از آنها بسیار شبیه به سیستم های لامپ های فلورسنت معمولی است. این ها تمامی مزایای مربوط به لامپ های فلورسنت معمولی را با شدت نور بیشتر در اختیار شما قرار می دهند مثل هزینه انرژی پایین، تولید گرمای کم و دارابودن دامنه وسیعی از رنگ ها برای ترکیب در انواع مختلف آکواریوم های آب شور و شیرین.

لامپ های متال هالید

لامپ های متال هالید با توانایی تولید نورهایی با شدت بسیار بالا در بین آکواریوم داران حرفه ای بسیار معمول بوده اند. طیف و شدت نور تولید شده توسط انواع خاصی از لامپ های متال برای استفاده در آکواریوم ها مثل آکواریوم های تپه مرجانی بسیار مناسب است. همچنین این لامپ ها برای استفاده در آکواریوم های بزرگ و یا آکواریوم هایی با عمق بیشتر از 60 سانتی متر لازم می باشند. ولی یکی از بزرگترین معایب این لامپ ها مصرف بالای انرژی و تولید گرمای بسیار زیاد است.

LED ها

نسل جدیدی از سیستم های نورپردازی آکواریومی که می توانند با مصرف انرژی بسیار پایین و تولید گرمای ناچیز منبع نوری بسیار کامل و پر انرژی را در اختیار ساکنین آکواریوم شما قرار دهد.

وقتی صحبت از نگهداری از گونه های فتوسنتز کننده مطرح باشد. آکواریوم داران لازم است که مقدار PAR پار را که در لامپ های LED تولید می شود در نظر بگیرند. پار و یا Photosynthetically تعیین کننده محدوده ای از طیف نور است که ارگانیسم های فتوسنتز کننده در طی فرایند فتوسنتز از آن استفاده می کنند. به خاصر داشته باشید که میزان PAR در عمق های مختلف آکواریوم و فاصله از منبع نور متفاوت می باشد. به عبارت دیگر محل قرار گیری گونه های مختلف لازم است با توجه به نیاز های گونه مورد نظر و مقادیر پار در قسمت های مختلف آکواریوم شما تعیین شود. با توجه به ماهیت بسیار پیچیده این پارامتر و نبود استاندارد مناسب برای بیان آن اصولا اطلاعات مربوط به پار توسط یک عدد مشخص به وسیله تولید کنندگان مختلف در حالت کمترین مقدار تولید شده بیان می شود.

به صورت کلی انتخاب سیستم نورپردازی مناسب برای آکواریوم بستگی به سلیقه شخصی شما، میزان بودجه در نظر گرفته شده و نیاز ساکنین آکواریوم شما دارد. ولی به این نکته توجه داشته باشید که همیشه از سیستم ها و لامپ های مخصوص تولید شده برای استفاده در آکواریوم ها استفاده کرده و با انتخاب یک سیستم نوری مناسب از زیبایی آکواریوم خود لذت برده و سلامت ساکنین آکواریوم خود را تامین کنید.

مــــــوارد مـــرتــــبــــــط

کــلــمات کـلیــدی

نظـرات کاربـران

شما نیز می توانید نظر خود را در اینجا ثبت کنید.

متن نظر شما:
ثــــبــــت