مزایای استفاده از Refugium

برگرفته از وبسایت Pet Education
ترجمه و تحقیق: مهندس پژمان اسلامی

مزایای استفاده از Refugium در انواع آکواریوم های آب شور

Refugium چیست؟

Refugium یک آکواریوم کوچک است که در کنار آکواریوم اصلی آب شور و یا تپه مرجانی قرار می گیرد. این آکواریوم کوچک می تواند به پشت یا کناره های آکواریوم اصلی آویزان شده و یا در قسمتی از سامپ در بخش فیلتراسیون قرار داده شود. امروزه استفاده از این سیستم فیلتراسیون طبیعی رو به افزایش بوده و برای نگهداری از برخی از گونه های بسیار خاص در شرایط ایده آل لازم است.

یک Refugium عموماً شامل صخره های زنده، جلبک های ماکرو(گیاهان دریایی) و یک بسته عمیق ماسه ای یا گل و لای طبیعی دریایی است.

یک Refugium بهترین مثال برای نشان دادن این نکته است که چرخه های تغذیه در طبیعت چگونه عمل می کند. در Refugium بستر های گیاهان دریایی که اغلب همراه مرجان های در میان صخره های دریایی رشد می کنند در یک جا و در یک مقیاس کوچکتر بازسازی می شوند.

Refugium چگونه کار می کند؟

با داشتن یک Refugium به جای آنکه مواد غذایی ریز و خورده نشده را به درون فیلتر مکانیکی بروند و در آنجا فاسد شوند، درون صخره ها و زیر لایه عمیق شنی Refugium ته نشین می شوند و در آنجا سخت پوستان ریز مانند amphipod ها و copepod ها از آنها تغذیه می کنند. در نتیجه و از آنجایی که هیچ ماهی در Refugium وجود ندارد، سخت پوستان ریز درون آن شروع به تکثیر می کنند و بدین وسیله یک منبع غذایی طبیعی و از لحاظ بیولوژیکی متنوع را برای آکواریوم شما بوجود می آورد.

جلبک های ماکرویی که اغلب از نوع Caulerpa ها هستند و بر روی صخره و شن و ماسه ها رشد می کنند از مواد مغذی آب تغذیه می کنند. این امر نه تنها با پایین نگاه داشتن میزان اینگونه مواد در آب کمک می کنند و اجازه نمی دهند آنها به میزان مشکل سازی درون آکواریوم برسند بلکه احتیاج به تعویض آب را نیز کاهش می دهند.

زمانی که Refugium برخلاف آکواریوم نوردهی می شود و در ساعاتی که در شب سیستم روشنایی آکواریوم اصلی خاموش است نوردهی می شود، تولید اکسیژن لازم برای آبزیان را انجام داده و در نتیجه از نوسانات PH در طول شبانه روز می کاهد.

مزایای استفاده از Refuguim

Refuguim ها برای آکواریوم های آب شور مزایای زیادی دارند از جمله:

 • برای آبزیان درون آکواریوم منابع غذایی طبیعی مانند فیتوپلانکتون و زئوپلانکتون تولید می کنند.
 • آب را به صورت طبیعی فیلتر می کنند ( به صورت چشمگیری میزان فسفات و نیترات را پایین می آورد) و از میزان تعویض آب لازم می کاهد.
 • شرایط آب را تثبیت می کند(به خصوص میزان اکسيژن و PH).
 • به کنترل رشد جلبک ها در آکواریوم اصلی کمک می کند.
 • عناصر کمیاب را به آب آکواریوم اضافه می کند.
 • احتمالاً به سیستم ایمنی ماهیها کمک می کند (نظریه ای وجود دارد که بسیاری از گونه های جلبک های ماکرو ترکیباتی را در آب آزاد می کنند که به مصونیت ماهی ها کمک می کند).
 • بعد از گذشت مدتی و پس از جا افتادن می تواند جلوه طبیعی خاصی را برای شما به وجود آورد که تماشای آن خالی از لطف نیست.

انواع Refugium ها

یک Refugium می تواند به چندین روش در یک آکواریوم به کار رود. آنها را می توان در بالا، زیر، کنار و یا حتی درون آکواریوم قرار داد.

 • Refugium های مجاور: اینها آکواریوم هایی هستند که به صورت مستقل می توان آنها را بالا، پایین و یا در کنار آکواریوم اصلی نصب کرد. در تمامی این حالات از یک پمپ و نیروی جاذبه کمک گرفته شده و در صورتی که Refugium در بالا قرار دادشته باشد آب توسط پمپ از آکواریوم به سمت بالا پمپ شده و از خروجی Refugium به کمک جاذبه به آکواریوم بر می گردد.
 • در صورتی که Refugium در پایین قرار داشته باشد آب از یک خروجی مجزا و یا از یک سرریز از آکواریوم به سمت آن هدایت می شود و در نهایت به کمک پمپ به آکواریوم بر می گردد.

  می توانید Refugium را در کنار آکواریوم نصب کنید در این صورت آب را از درون آکواریوم به کمک پمپ کوچکی که در نزدیک سطح آب آکواریوم نصب شده را به سمت Refugium هدایت کنید و به کمک یک لوله U شکل که هوای درون آن را خالی کرده اید آب را به آکواریوم برگردانید. برای جلوگیری از سر ریز شدن آب می توانید Refugium را ۵ تا ۱۰ سانتیمتر بالاتر از سطح آکواریوم نصب کنید اندازه دقیق اختلاف ارتفاع بستگی به اندازه آکواریوم، اندازه Refugium و میزان گردش آب درون آن دارد.

 • Refugium های داخلی و آویزان شدنی: جعبه های مخصوصی از جنس اکریلیک وجود دارد که به راحتی به دیواره درونی آکواریوم می چسبد و یا می توان به کمک شیشه در هنگام ساخت آکواریوم بخشی از فضای داخلی را برای این کار جداسازی کرد برای مثال می توان از یک ضلع و یا حتی کل طول آکواریوم برای این منظور کمک گرفت. برای این Refugium های می توانید از یک پمپ برای وارد کردن آب به درون آن و از سوراخ هایی برای خارج کردن آب استفاده کرد.

توجه داشته باشید که همیشه جریان آب را در داخل Refuguim به شکلی تنظیم کنید که بیشترین تماس را با صخره های زنده وجلبک های بزرگ داشته باشد.

این نکته را به خاطر داشته باشید که نمی توان از Refugium ها به عنوان جانشین فیلتراسیون فیزیکی و شیمیایی استفاده کرد ولی آنها می توانند مکمل های خوبی برای آکواریوم شما باشند.