تاثیر دما در درمان بیماری سفیدک

برگرفته از وبسایت Pet Education
مترجم: مهندس پژمان اسلامی

تاثیر دما در درمان بیماری سفیدک

آيا اخیرا ماهی های شما مریض شده اند؟ آیا ماهی های شما زیاد در آکواریوم دچار بیماری سفیدک می شوند؟ آیا تا بحال وضعیت سیستم گرمایش آکواریوم خود را بررسی کرده اید؟

ظرفیت و یا در حقیقت اندازه سیستم گرمایش يا Heater در آکواریوم لازم است متناسب با اندازه آکواریوم انتخاب شود تا بتواند تعادل دمايي در آکواریوم را در ۲۴ ساعت در حد ۱ درجه سانتی گراد حفظ کند. یک کاهش شدید دمایی در آب آکواریوم می تواند استرس بسیار شدیدی را بر روی ماهی های شما اعمال کند و در این شرایط است که ماهی ها به شدت آسیب پذیر شده و انگل های مختلف از جمله سفیدک می توانند به آنها آسیب وارد کنند.

در رابطه با سیستم گرمایش آکواریوم خود لازم است به چندین نکته دقت کنید:

  • کیفیت بخاری انتخابی باید به گونه ای باشد که در مقابل خوردگی به خصوص در آکواریوم های آب شور مقاومت لازم را داشته باشد.
  • سیستم کنترل دمای بخاری باید بتواند به درستی و بدون داشتن خطا کار خود را انجام دهد.
  • اندازه بخاری با توجه به حجم آب آکواریوم و میزان اختلاف دما در سردترین روزهای سال و دمای مناسب در آکواریوم شما لازم است به دقت محاسبه شود. در ساده ترین حالت و در شرایط نرمال که آکواریوم در مکان مناسبی در خانه با دمای فضای داخلی قرار گرفته است و در معرض جریان های هوای سرد قرار ندارد لازم است 100 تا 130 وات را برای هر ۱۰۰ لیتر آب آکواریوم در نظر بگیرید.
  • همیشه لازم است تجهیزات اضافه برای تعویض به خصوص در رابطه با سیستم های گرمایشی را برای مواقع ضروری در اختیار داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که ثابت نگه داشتن دما از اولین پارامتر هایی است که در سیستم های نگهداری از آبزیان لازم است به دقت به آن توجه داشته باشید. سلامت ماهی ها به ثابت نگه داشتن پارامتر های آب بستگی دارد.