کیت تست سختی/ قلیائیت

توضیح کوتاه

از آنجایی میزان بافرها که شامل کربنات ها و بی کربنات ها می شوند در شکل گیری ساختارهای پایه در تپه های مرجانی بسیار موثر هستند لازم است میزان قلیائیت و یا سختی کربنات به درستی در آکواریوم های آب شور به خصوص آکواریوم های تپه مرجانی اندازه گیری شود. از طرف دیگر وجود میزان موثری از این مواد در اکوسیستم های آکواریومی باعث قرار گرفتن pH در محدوده مناسب و پایدار بودن مقدار آن در شرایط مختلف می شود. لازم است در سیستم های تپه مرجانی میزان سختی کربنات در حد ممکن در محدوده استاندارد قرار بگیرد زیرا بیشتر ساختار ها به تغییرات این پارامترها بسیار حساس هستند.
تست سختی سالیفرت به گونه ای طراحی شده است که می تواند با دقت بسیار بالا تغییراتی با دامنه بسیار پایین سختی یعنی ۰.۱ میلی گرم در لیتر یا 0.3 dKH را با تغییرات رنگی بسیار قابل تشخصیص مشخص نماید. این موضوع به شما امکان می دهد به راحتی تقیرات بسیار اندک را نیز اندازه تشخیص دهید.
این کیت تست می تواند در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ تست را برای شما انجام دهد.
محلول kH Blend -Ballingset Element I از شرکت Reeflowers به شما در تنظیم میزان سختی در آکواریوم کمک می کند. تنها لازم است با اندازه گیری دقیق میزان pH و kH در طول مصرف میزان تغییرات را در هر 24 ساعت کنترل نمایید.

اشتراک مطلب

لیست قیمت

کد مدل توضیحات قیمت (تومان) تخفیف بن دریافتی اطلاع بده
6850 - - - - - نا موجود

مـــــشـــخـــصـــات

اطـلاعـات تـکمـیـلـی

توضیحات

تنها کلسیم نیست که در شکل گیری اسکلت های مرجانی و یا رشد جلبک ها و ساختارهای مختلف در تپه های مرجانی نقش دارد، بلکه ترکیبات مختلف دیگری نیز در این خصوص نقش بازی می کنند. برای نمونه ساختارهای مختلفی از کربنات ها و بی کربنات ها در این خصوص مفید هستند. این ترکیبات همچنین در پایدار نگهداشتن میزان pH در محدوده ۸.۱ تا ۸.۴ نقش دارند که با نام بافر نیز شناخته می شوند.

مقادیر کلی کربنات ها و بی کربنات ها را با نام سختی کربنات و یا قلیائیت نیز معرفی می کنند و تنها تفاوت بین آنها در حقیقت یک ضریب تبدیل است.

میزان سختی کربنات در آب های آزاد طبیعی در حدود ۲.۷ میلی گرم در لیتر و یا ۷.۵ dKH است. در نتیجه برای برقرای یک سیستم پایدار لازم است این مقادیر در آکواریوم نیز با حدود ۵ درصد تفاوت نسبت به مقادیر طبیعی نگهداشته شود پس پایین ترین میزان مجاز جهت سنجش این مقدار در حدود ۰.۱۴ میلی گرم در لیتر و یا 0.4 dKH است که در هنگام تست باید توسط کیت تست شما قابل تشخیص باشد.

راهنمای استفاده

 • به کمک سرنگ ۵ میلی لیتری موجود در کیت تست ۴ میلی لیتر از آب آکواریوم خود را در ظرف تست بریزید. در صورتی که می خواهید تست را با دقت کمتری انجام دهید می توانید تنها ۲ میلی لیتر از آب آکواریوم خود را در ظرف تست بریزید در این صورت می توانید تعداد تست های بیشتری را با کیت تست خود انجام دهید.
 • بطری قطره چکان مربوط به تست kH را چندیدن بار تکان داده و ۴ قطره از آن را به ظرف نمونه اضافه کنید در صورتی که می خواهید تست را با دقت پایین انجام دهید ۲ قطره را اضافه نمایید.
 • به کمک سرنگ یک میلی لیتری دقیقا یک میلی لیتر از معرف kH موجود در کیت تست را بردارید. توجه کنید که به هیچ عنوان حباب هوایی در سرنگ وجود نداشته باشد. برای پر کردن بهتر سرنگ بهتر است سرنگ را تا انتها خالی کرده به درستی درون مایع معرف قرار دهید و دقیقا بخش پلاستیکی آن را تا علامت 1 میلی لیتر بالا بکشید.
 • به صورت قطره قطره و با فواصل زمانی یک یا دو ثانیه معرف درون سرنگ را به آرامی به ظرف تست خود اضافه نمایید و این کار را تا زمانی که رنگ محلول از آبی به نارنجی یا صورتی تغییر پیدا کند ادامه دهید.
 • سرنگ را به صورت عمودی نگهداشته و محل دقیق قرار گرفتن پلاستیک مشکی را بخوانید. این سرنگ با دقت 0.01 میلی لیتر مدرج شده و شما به راحتی می توانید با دقت بالا میزان معرف مصرف شده را قرائت کنید. حالا می توانید از فرمول های زیر برای اندازه گیری میزان سختی و یا قليائیت استفاده نمایید.
  • سختی=(۱- میزان معرف باقی مانده ) * ۱۶ برحسب dkH
  • قلیائیت=(۱- میزان معرف باقی مانده) * ۵.۷۱ برحسب meq/L

در صورتی که تست را با دقت پایین انجام داده اید لازم است عدد بدست آمده را در ۲ ضرب کنید.

میزان سختی در آبهای طبیعی آزاد در حدود ۸ dKH و یا ۲.۹ میلی گرم در لیتر قلیائیت است.

توجه

 • محلول معرف قلیائيت در این تست می تواند باعث ایجاد لکه بر روی سطوح مختلف به خصوص سطوح پلاستیکی گردد.
 • دور از دسترس اطفال نگهداری شود.
 • برای مصرف خوراکی مناسب نمی باشد.

ترجمه و تحقیق: مهندس پژمان اسلامی

کــلــمات کـلیــدی

نظـرات کاربـران

شما نیز می توانید نظر خود را در اینجا ثبت کنید.

متن نظر شما:
ثــــبــــت