چکر سیلیکات دامنه پایین
چکر سیلیکات دامنه پایینچکر سیلیکات دامنه پایین

چکر سیلیکات دامنه پایین

هانا اینسترومنت

توضیح کوتاه

چکر سیلیکات به شما امکان می دهد با روشی ساده بتوانید مقدار سیلیکات را در حد تست های شیمیایی بسیار پیشرفته در نمونه آب خود اندازه گیری کنید. تست های شیمیایی معمول دارای محدودیت های مشخصی در میزان و دقت اندازه گیری هستند زیرا اصولا لازم است تغییرات رنگی بر اساس توانایی چشم انسان در تشخیص رنگ صورت گیرد. تجهیزات تست پیشرفته اصولا از یک منبع نوری پایدار و یکنواخت مثل لامپ های LED یا رشته ای به همراه فیلتر های بسیار خاص با توجه ماده شیمیایی مورد آزمایش استفاده می کنند که دقت تشخیص تغییرات حاصل از هر ین در یک طول موج خاص توسط سنسور های تشخیصی با دقت بیشتری صورت گیرد. تجهیزات پیشرفته می توانند مقادیر مورد نظر را با دقت بالاتری اندازه گیری نمایند اما لازم است هزینه بسیار زیادی صرف شده و وقت بسیار زیادی برای انجام هر آزمایش در نظر گرفته شود که شاید برای استفاده در نمونه هایی مثل نمونه های آب انواع آکواریوم ها ضرورتی ندارد. چکر های شرکت هانا توانسته اند با استفاده از لامپ های LED با طول موج های مشخص و سنسور های تخصصی دقت های هم ردیف دستگاه های پیشرفته را در تجهیزاتی با استفاده آسان وقیمت مناسب در اختیار شما قرار دهند. این دستگاه می تواند میزان سیلیکات محلول در انواع محلول های آبی را در دامنه صفر تا ۲ میلی گرم در لیتر برای شما با رزولیشن ۰.۰۱ و با دقتی در حدود مثبت و منفی ۵ درصد اندازه گیری نماید.

اشتراک مطلب

لیست قیمت

کد مدل توضیحات قیمت (تومان) تخفیف بن دریافتی اطلاع بده
7913 HI705 يكسال گارانتي - - - نا موجود

مـــــشـــخـــصـــات

اطـلاعـات تـکمـیـلـی

توضیحات

اهمیت اندازه گیری میزان سیلیکات

میزان سیلیکات در آکواریوم های آب شور با توجه به نوع آکواریوم و گونه های تحت نگهدای می تواند با توجه به جدول زیر مشخص شود.

مرجانی SPS حرفه ای مرجانی LPS و SPS مقاوم مرجانی Soft و LPS مقاوم آکواریوم فقط ماهی
سیلیکات (ppm) کمتر از ۰.۶کمتر از ۰.۶کمتر از ۰.۶کمتر از ۱

توجه داشته باشید که این مقادیر تنها در صورت عدم وجود جلبک دیاتومه در آب می تواند مناسب شمرده شود و در صورت مشاهده این جلبک ها باید به کمک مواد جذب کننده مخصوص از آب جذف شود.

مشخصات دستگاه

 • استفاده ساده و بسیار دقیق تر و ساده تر از انواع تست های شیمیایی
 • طراحی شده برای اندازه گیری تنها یک پارامتر به صورت تخصصی
 • اندازه کوچک با دقت بسیار بالا
 • ایده آل برای استفاده در تحقیقات محیط زیستی، آموزش، استخر های شنا و آکواریوم ها

روش اندازه گیری

 • دستگاه را با فشار دادن دکمه روشن کنید. تمام سگمنت های صفحه نمایش روشن خواهند شد. هنکامی که "Add C.1" به همراه “Press” چشمک زن نمایش داده شد، دستگاه آماده شروع تست است.
 • ظرف آزمایش را با 10 میلی لیتر از نمونه پر کنید و 6 قطره از معرف A -HI 705A-0- اضافه کنید. در ظرف را ببندید و آن را به صورت دورانی تکان دهید. 4 دقیقه صبر کنید. و محتویات یک پاکت از معرف – HI 705B-0 – B را اضافه کنید. در ظرف را ببندید و تا زمانی که معرف کاملا حل شود، ظرف را تکان دهید. 1 دقیقه صبر کنید. از این محلول می توانید برای صفر کردن دستگاه استفاده کنید. ظرف آزمایش را داخل دستگاه گذاشته و در آن را ببندید.
 • دکمه را فشار دهید، هنگامی که “Add C.2” به همراه “Press” چشمک زن را مشاهده کردید، دستگاه صفر شده است.
 • ظرف آزمایش را از دستگاه خارج کنید و در آن را باز کنید. محتویات یک پاکت از معرف - HI 705C-0 – C را اضافه کنید. در ظرف را ببندید و تا زمان حل شدن کامل معرف، ظرف را تکان دهید. ظرف را داخل دستگاه بگذارید.
 • دکمه را فشار دهید و نگه دارید تا تایمر ظاهر شود(صفحه نمایش شمارش معکوس تا زمان اندازه گیری را نشان می دهد) یا 3 دقیقه صبر کنید و سپس دکمه را فشار دهید.
 • دستگاه غلظت سیلیکات(SiO2) را با واحد mg/L نمایش می دهد. دستگاه پس از 10 دقیقه به صورت اتوماتیک خاموش خواهد شد.

توصیه هایی برای اندازه گیری دقیق

 • محلول نباید دارای ذرات خارجی باشد.
 • قبل از قرار دادن ظرف آزمایش در دستگاه دیواره خارجی آن باید خشک شود و کاملا از اثر انگشت و سایر آلودگی ها پاک شود. قبل از قرار دادن ظرف در دستگاه با استفاده از HI 73318 یا پارچه بدون پرز آن را پاک کنید.
 • تکان دادن ظرف آزمایش درون آن حباب ایجاد می کند، که باعث می شود مقدار بالاتری نمایش داده شود. برای اندازه گیری دقیق، برای حذف حباب ها ظرف را به صورت دورانی تکان دهید یا به آن ضربه بنید تا حباب ها حذف شوند.
 • پس از اضافه کردن معرف، مدت زمان زیادی تا اندازه گیری سپری نشود، به دلیل این که دقت تست کاهش پیدا می کند.
 • پس از انجام تست، ظرف آزمایش را خالی کرده و یشویید، در غیر این صورت ممکن است ظرف به طور دائم کدر شود.

باتری

برای ذخیره باتری، دستگاه پس از 10 دقیقه عدم استفاده خاموش خواهد شد. باتری نو برای حداقل5000 تست کافی است. پس از پایان عمر باتری صفحه نمایش دستگاه “bAd” و سپس “bAt” را برای مدت یک ثانیه نمایش می دهد و سپس خاموش می شود. برای روشن کردن مجدد دستگاه لازم است باتری تعویض شود. برای تعویض باتری مراحل زیر را انجام دهید:

 • دستگاه را با نگه داشتن دکمه آن خاموش کنید.
 • پیچ ته دستگاه را با پیچ گوشتی مناسب باز کنید و درپوش آن را بردارید.
 • باتری را خارج کرده و یک باتری نو جای گزین کنید. سر منفی باتری را وارد جایگاه کنید.
 • درپوش را ببندید و پیچ آن را با پیچ گوشتی ببندید.

محصولات مرتبط

مقالات مرتبط

منبع

سایت Hanna Instruments

کــلــمات کـلیــدی

نظـرات کاربـران

شما نیز می توانید نظر خود را در اینجا ثبت کنید.

متن نظر شما:
ثــــبــــت